Şenol Zaman: “Şampiyonluk dışında beklentimiz namevcut” -1-

– Şenol Gün: “Şampiyona dışında beklentimiz yok”

Beşiktaş Maharet Direktörü Şenol Zaman:

“Bu ekip böke tevessül etmek üzere kurulmuş ongun aynı kol”

Şenol Ruz: “Eksikleri bulup gerekeni yapacağız”

İSTANBUL – Beşiktaş’ta ikinci Şenol Tarih dönemi yöntemince başladı. Ümraniye Nevzat Çipo Tesisleri’nde düzenlenen matbuat toplantısında konuşan Gün, “Bökelik dışında beklentimiz yok” dedi.

Valerien Ismael’le yolların ayrılmasının peşi sıra yağız-beyazlı ekiple 2015-2016 ve 2016-2017 yıllarında şampiyonluğa vasıl Şenol Devir’le esasen anlaşan siyah-beyazlılar, tecrübeli teknik adamın imza törenini Ümraniye Nevzat Çipo Tesisleri’nde düzenledi. Komutan Ahmet Nur Çebi ve Umumi Heyet Üyeleri’nin bile düzlük aldığı imza töreninde duygularını dile getiren Şenol Devir, sözleşmeyi imzalamasının peşi sıra matbuat mensuplarının sorularını yanıtladı. İlk namına bu sezonki hedef üzerine mütekellim Çağ, “Dünya ne istiyorsa oraya gideceğiz. Bökelik dışında beklenti yok. Bugün bakımından misyon odur. Nokta eksiktir, antlaşma kaybedecek halde değiliz. Tığ kez ayırmak istiyoruz. Kulp seçmek istemiyoruz. Şu anda eksiklerimiz var. Oyuncuların durumunu elde etmek lazım. Beşiktaş amacıyla sezon başında yapılan Premier Küme takımı yorumuna katılmıyorum. Ora İngiltere, burası Türkiye. Ara Sıra o ligdeki takımlarla üstelik oynadık. Şu anda Türkiye Ligi’nde mebzul takımlar var. Bu yıl de çekişmeli ayrımsız yarış oluyor. Başakşehir’i Konya’yı birlikte yarışa katıyoruz. Kâffesi dahi renk katıyor. Biraz dinlenmiş adına geldim. Enerjimizi yersiz harcamayacağız. Hedefimiz, taraftarın beklentisi önünde yola çıkacağız. Oyunumuzu düzeltebiliriz. Tanzim sonraki gelişim. Şampiyonluğu isteyebilirsiniz ama istemekten çok tahsis etmek gerekiyor. Arada Sırada beklentileri yükseltiyoruz ve altında eziliyoruz arada sırada de kendimizi adi görüp emniyetsizlik yaşıyoruz. Oyuncular var olan değerlerini gösteriyorsa sav namevcut. İster gailesiz oyuncu, ister ecnebi, hepsi bizim üzere önemli ve kızıl. Takıma yararı sıfır, yardım yapmayan dışarıda kalır. Bu yüzden kadroya zıt tıpkısı molekül diyemem. Hataları var, doğrular var ama içeriye girmeden tıpkısı husus terennüm etmek akıllıcasına değil. Bu 3 maçın arkası sıra daha makul aynı açıklama yaparız” ifadelerini kullandı.

“Oyuncular çok hevesli amma kontrolsüz”

Beşiktaş’ta yaşadığı 2 şampiyonlukla takımın 3. yıldızını taktığının hatırlatılması karşı üstelik konuşan Şenol Çağ, “3. yıldızın bire bir ayağında ben da varım. Bu benim değil, bizim başarımızdı. Başkan, teknik ekip, oyuncular, taraftar, iletişim araçları, bu başarının hazzını algı. Benden sonradan Sergen Yalçın’la alınan tıpkı şampiyona var. Akıbet 10 yıla bakınca herhalde arz haddinden fazla bökelik düz mızıka Beşiktaş. Yeni bire bir heyecanım var. Benim bile kulübün de takımın de başarıya ihtiyacı var” dedi. Yabancı kuralı üstüne “Yabancı kuralı, Türk futboluyla ilgilendiren sorunlarla ilgili şu anda konuşmak istemiyorum. Tartışmasını yaparız o ayrı aynı laf ama şu anda tıpkı taban var ve işimiz rekabet etmek. Bu yarışta muvaffakiyetli olacağımızı ifade etmek isterim” diyen Çağ, bando hakkındaki eksikler için de “Şu anda bilcümle eksikleri terennüm etmek olabilir değil. İçeriye örtmek gerekiyor. Sıralamaya çağrıştırmak doğru değil. Oyun, atılmış ve yenilen gollere bakmak lazım. Atılan gollerde ense sıralarda takım ama çokça de gol yiyor. Bunun sebebini biricik tıpkı şeye angaje etmek akıllıca değil. Bittabi aynı kat gideceğimizi göreceğiz. Takımın fiziği bereketli duruyor amma fiziki buut tartışılıyor. İyi başlıyor amma kırıcı bitiyor. Bunların hepsini göreceğiz. Oyuncular benim gözüm kulağım. Vücudun bütün organlarının kül çalışması gerekiyor. İç sahada seyircimizin alışılmadık tıpkı desteği var. Birlik koşullarda bunu gördük ve bunu kaybetmemek lazım. Oyuncular haddinden fazla arzulu amma kontrolsüz. İsteğiyle bu arada beyin kullanmada sakat kalabiliyor. Duygularıyla oynuyor, haddinden fazla madde tahsis etmek istiyor amma yapamadığında vebal yapıyor. Dışarıdan bakınca konuşmak tabii kim süssüz. Olumsuz değilim, baziçe içinde çok kudretli işler özne bile var. Umu icap ki Beşiktaş, Avrupa’de olsun. Bu yıl tek kulvarda yarışıyor. Bunları hep göreceğiz. Benim başkanla olan dostluğum ayrı, aksiyon ayrı. Burada bire bir hisse senedi ciddiyeti var. Burası aile şirketi değil” açıklamasını yaptı.

” Dele Alli, yüzde 50’sini oynasa kâfi”

Takımda önde baskıyla alay malay hücuma gezinti anlayışı olduğunu söyleyen Şenol Sıra, “Bazen taktik icraat ezbere döner kebap. Ama arada sırada de bu ebat kontrolü kaybetmenizi sağlayabilir. Takım bunu yapacak amma bando savunmasını da düşünecek. Bu oyuncuların ongun şekilde oynayabileceğini düşünüyorum. Bazı oyuncular kendi oyununun üzerinde. Dele Alli, Tottenham’dahi 3 oyuncudan birisiydi. Oradaki performansın yüzde 50’si olsa bize kâfi. Bu oyuncuyu nasıl kazanırız diye niteleyerek bakmalıyız. Çokça bereketli oyuncular var ama geçmiş oyuncular kendi performansına çıkmalı. Aktör değişecek, değişmiyorsa gidecek, ayrıksı oyuncu ati. Benzeri boyut hocalar üzere üstelik muteber. Komutan sebep transfer yapıyor. İnşallah bakir yıldızlar takarız. Devir gelince ara sıra yıldızlar görünmüyor. Cumhuriyet Altını’in 99. yılını kutlayalım, anne güneş orada” diye niteleyerek konuştu. Başbuğ Ahmet Nurlu Çebi’nin kendisiyle geçmiş kontak kurduğunda yolda olduğunu belirten Gün, “Yoldaydım, arabada gidiyordum. Komutan aradı ve kavuşmak istedi, ben dahi geldim buluştum. Iş konusunda kararsızdım. Milli takımdan ayrıldıktan sonradan ayrıntılı müddet Trabzon’a gittim ve yaylalarda kaldım. Buna da alıştım. Ama sonrasında olabilecek yeryüzü mebzul yere geldim. Beşiktaş’ta gitmek, başkanı tanıyorum, samimiyetimizin üstelik işimize katkı vereceğini düşünüyorum. Bu nedenle mutluyum. Kadrodaki isimlere bakarsak, güzeşte Muleka’yı çok beğenmiştim, filhakika dolgunca olduğu üzere buraya geldi. Bütün oyuncular haddinden fazla ongun. İlk geldiğimizde Mario Gomez ve Cidal vardı. İlk dönemde Cenk oynuyordu, bilahare Gomez oynamaya başladı. Sonrasında Kavga bulduğu şansları çok gür değerlendirdi. Bunu sağladıktan sonradan sistemin önemi kalmıyor. İyi oyuncular olduğu sürece gelişigüzel sistemi oynarız biz” diye sözlerine bitmeme etti.

“Gün değme dolaşma baştan doğuyor”

25 senedir bu işin zarfında olduğunu anlatım ederek sözlerini sürdüren Şenol Devir, “Tarih seçkin devir yeniden doğuyor. Dirim bile hakeza. 25 senedir bu işin içindeyim, bütün tıpkısı şeyi söylüyoruz. Beşiktaş proje yapmadan önceki altyapıdan oyuncu çıkarmadı mı? Rıdvan Yılmayan kaç sene önce A takımda idmana daha çok? Gelişenler elhak kez alıyor. Bökelik yarışındaki takımlarda bunlar olacaktır. Benim dönemimde Ersin ve Rıdvan, A takımda idmana imdi. Fatih vardı, şu anda Alanyaspor’de. Beşiktaş bu oyunculara mesai verdi. Şimdi yarışın içindeyiz. Ahzüita haset karşılaşma var ve buna hazırlanmamız gerekiyor. Eldeki oyunculardan sunma iyisi kimesne onlarla oynayacağız. Söz Gelişi ego Berkay’ı tanımıyordum amma oynadığında beğendim. İyi aktör olup da zat oyununun altında olanlar dahi var. Yarışı kazanmadığın devir kimse altyapıya üstyapıya bakmıyor. Ego buradayken altyapıyı buraya getirelim demiştim. Bünye tıpkısı yapı, o yüzden yabancılık çekmiyorum. Yetişkin olan coşku. Ben bu heyecanı yaşıyorum. Bu takım, Beşiktaş bereketli olsun diye niteleyerek kuruldu. İyi benzeri aktör alırsınız ama dolgunca oynamazsa, aynı şeye haylaz. Önemli olan moral yüklemek değil. Bir Tane başına bir şeye çapkın ki. Bunun nedenine bakmak gerekiyor. Tığ çapraz öğreten ve öğrenen aynı tarzla bunu götüreceğiz. Herkesin buna ihtiyacı var. Takımda düzenli ve olumlu oyuncular var. Hangi bekledikleri oylumlu. Onların birlikte benden farkı namevcut. Ego yöneten namına onlar de yönetilen yerine yeryüzü iyisini yapacaklar” dedi.

“Kadronun gücünü oynanan oyunda çalmak lazım”

Başarısızlık durumunda sorunun nerede olduğunun arandığını rapor fail tecrübeli teknik adam, “Aktör başaramayınca nerede ülkü olduğu aranıyor. Ben dahi onu arayacağım. Josef bile Souza’nın şampiyona yaşanan sezonunu hatırlayın, sonrasında ise yanlışlık yaşadı. Ankaragücü deplasmanında da ayrımsız olay yaşadı, bunlar mı etkiledi kendisini? Kadronun gücünü oynanan oyunda kısaltmak lazım. Burada bulunan aynı kadro var, bunu görelim. Beklediğimiz olmazsa alıntı yaparız. Benim görüşüm 8+3 değil, bunu dahi ekleyeyim. 11 çıngı ecnebi oynasa tekrar yedekte kalacak yabancı oyuncu var. Oynamayan aktör bahtsız oluyor. Elimizde evcil ve yabancı haddinden fazla iyi oyuncular var. Onların elan gani olmasını bekliyoruz. Günümüzde saha avantajı var. Hele izleyici avantajımız var amma yemeden içmeden buna bakmamak lazım. Bando güçlüyse gerisi koca değil. Beşiktaş, Hatayspor’a kaybettiğinde sebep eleştiriliyor. Ondan faik olduğunu izah etmek zorunda zira. Oyun kocaman, oyunu fark etmek durumundayız. Fenerbahçe, Başakşehir, Galatasaray maçları yolculuk anlamında dezavantajlı değil, peyrev anlamında ayırt oluyor. Tıpkı takım temas yerde herkesi yenebilmeli. Tığ de bunu yapmak istiyoruz. Beşiktaş oynadığı oyunu rakiplerine akseptans ettirmeli. Bunu yapabilecek miyiz, göreceğiz. Ümraniyespor bizden nokta almak istiyor, biz bunu biliyoruz ve ona göre benzeri oyun tarzı geliştireceğiz” açıklamasında bulundu.

“Ceyhun’un büyük bire bir CV’si ve kebir ilişkileri var”

Çok hararetli olduğunu anlatım fail Şenol Ruz, “İlk heyecanı şu anda hissediyorum. Bire Bir heyecanı statta da yaşayacağım. Ant geçtikçe galeyan yatışıyor ve sorumluluğa dönüşüyor. Erte Cumhuriyet’in 99. yılını kutlayacağız ve pazar günü bile alacağımız galibiyetle bu coşkuyu bükmek istiyoruz. Beşiktaş taraftarının familya havası haddinden fazla domuzuna ve beni da aileden saydıklarını eksiltmek, beni mutlu ediyor” dedi. Sportif Yönetmen Ceyhun Ateşçi’yla yıpranmamış tanıştığını belirten Gündüz, “Ceyhun’la burada tanıştım, kendisi çok seviliyor ve ferah tıpkısı CV’si var, cesim ilişkileri var. Burada birkaç pozisyon, çokça çalış, gerisi çarpık çurpuk. Kendisi benim yapacağım seçkin şeyde bana yardımcı olacak ve bu konuda çokça deneyim kazanacağını düşünüyorum. Bu işi ne kadar ferah yaparsan yap, yine birlikte öğreniyorsun. Benim gördüğüm, Beşiktaş sorumluluk özne baziçe oynuyordu. Bunu ego de yaptırmak istiyorum. Biz balaban takımız, atak bile yapacağız savunma da. Amma makro olan bunu nerede nasıl yapacağındır. Sonuç maçı izliyorum, topçu bakıyor, rakip önünde ama etap yapamıyor. Bunlar olabiliyor. Kullanılmamış benzeri heyecan, yeni tıpkısı kasırga, kullanılmamış anlayışla hareket edeceğiz. Valerien Ismael’in yaptığı doğrular başımın üzerinde. Bizim şu anda yaptığımız madde takımı ve çalışanları toparlamak. Bilcümle bando yerine bu işi yürüteceğiz. Sabık zaman içre inşallah çok kudretli ayrımsız takım ortaya çıkarırız. Buraya yönetimsel ya birlikte beceri alabileceğimiz hocalar tür. Söz hocayla elan geçmiş de çalıştım. İhtiyaç olursa kullanılmamış ayrımsız yardımcı birlikte getirebiliriz. Zaman idman var, benim tanıdığım ve bildiğim hocayla geçmek avantaj diye düşündüm. Aklımda olan adlar var. Başkanla de paylaşırım bunu. Benim ihtiyacımın yanı sıra, kulübün de çalışmak istemesi kocaman” dedi. Durumun aslında haddinden fazla gösterişsiz olduğunu ve kendilerinin eksikler hangi ise onları kapatacağını söyleyen Şenol Gündüz, “Ebat esasta çokça cılız. Tığ kalık neyse onu kapatacağız. Yara gidiş vardı kim tıpkı farklılık oldu. Bu her takımın başına geldi ve ati. Bu kapsam işin doğasında var. İnşallah bir zaman önce puanları aldıktan sonra oyunu dahi güçlendireceğiz. Bizim oynayacağımız oyunla alacağımız sonuçlar bütünleştiğinde beklediğimiz oluşuk tamam. Ego kendimi bu başarı üzere buraya adıyorum” diye niteleyerek sözlerini tamamladı.

Çebi: “Bu gibi tebeddülat değme antlaşma evet”

Toplantıda konuşan Başbuğ Ahmet Ziyalı Çebi, bu kadar değişikliklerin temas zaman olduğunu söyleyerek, “Ayak Topu takımlarında bunlar var. Ego herhangi bir zaman çalışanlarımın birlikte oldum. Onlar benim üzere değerlidir. Hatayspor maçının arkası sıra Valerien Ismael’in enerjisinin bitmesi ve kendisinin üstelik bunu anlatım etmesi nedeniyle, Beşiktaş’ın menfaati açısından bir kan değişikliğine gerekseme olduğu üstüne hemfikir olduk. Bu noktaya yargıcı hataları, medyatik baskılar, manipülasyonlar tığ getirdi ve zinde çalışmamıza engel oldular. Beşiktaş’ta maharet ekip üzerinde huzursuzluk oluşturuldu. Bunları tartışmanın anlamı bulunmayan. Bugünden sonraları geleceği konuşmak istiyorum. Şenol hocam benim çok güvendiğim ve inandığım bire bir isimdir. Kendisiyle 2 şampiyona yaşadık. Vakit Kaybetmeden ve yemeden içmeden Hatayspor maçından dönüp, Valerien hocamla vedalaştıktan sonra çarşamba günü ilk defa Şenol hocayla görüştük. Mutluyum, yalabık olsun. Şenol hocamın başaracağına inanıyorum. Ceyhun kanı transferlerde verdiği emekler haddinden fazla büyüktü. Açık aynı şekilde söylüyorum, Ceyhun Eş, Valerien Ismael’i yegâne başına getirmedi. Bir Nice mütenavip sundu ve kararı ego verdim. Dışarıdan gelen ustalık direktörlerin da saygınlığı hak ettiklerini haddinden fazla önemsiyorum. Bizi sevdiğini ve bizim birlikte kendisini sevdiğimizi beyan etmek istiyorum” açıklamasını yaptı.

“bahis konusu Beşiktaş’ın parası olunca, yaslı pinti oluyor”

Matbuat mensuplarına teşekkür ederek sözlerine devam eden Ahmet Vazıh Çebi, “Geldiğiniz ve sizlerin vasıtasıyla Beşiktaş taraftarına ulaştığımız amacıyla teşekkür ediyoruz. Bu karşınızdaki takım futbolla ilgileniyor ama arkada herif benzeri takım var. 3 yıllık seçimle geldik, bu müddet bitene kadar görevimin başında olacağım. Hele izhar etmek istediğim bahis şu, Şenol hocamın ‘Parayı çok sevmemden’ kastı şu, kişi param ve pulumu tek zaman sevmedim. Ama söz konusu Beşiktaş’ın parası olunca acıklı biraz cimri oluyor. Çokça ilgi gelmek zorunda olduğumu biliyorum. Türkiye’de bilcümle kulüpler ekonomik krizin içre. Bu birlikte dizgesiz harcamalardan kaynaklıdır. Ceyhun Ateşçi hakkında konular gündeme geliyor ama kendisinin görevi galiba, bugüne büyüklüğünde ne yapıyorsa bitmeme edecek. Aynı hep geldi. 5 almanak mufassal kontratlar, milyonlarca Euro’luk sözleşmeler olmamalı diyerek tıpkısı hep getirmeye çalıştım. Ceyhun Ocakçı da bu sistemin bir parçasıdır. Hocam benim değerli büyüğümdür, abimdir. Bunu herkes bilir. Ego gidene kadar bu sistemden ödünleme vermem. Yönetici idareci ilişkisi bitmiştir. Kulüplerin ayakta kalabilmesi üzere bunun zaruri olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“3 kupalı başarıyı esasen sezmek istiyoruz”

Temiz esas düzeninin çokça mehabetli olduğunu tabir ederek bitmeme eden Ahmet Fer Çebi, “Katışıksız kaynakla ilişkin ivaz veremeyiz. Amma hocamızın dediği gibi, bu kapsam elden altyapıdan çocuk alıp A takımda oynatmak emretmek değildir. Katışıksız kök, altyapıdaki arkadaşların, oynayabilecek ihvan yetiştirmesidir. Hele göstermek istediğim aynı bahis var. Hocam Beşiktaş’ta Avrupa’birlikte kalburüstü benzeri proses geçirdi. 2 şampiyonluk kazandı, 3. yıldızın takılmasına çevirici oldu. Tığ de buradaydık. Bundan alım duyduk. 2. reislik dönemimde, aileme anlatabileceğim muhteşem hatırat yaşadık. Sergen hocam döneminde aldığımız 3 kupalı dönemi bu aktarılma bile sürmek istiyoruz. Bu 3 kupayı birkaç sefer henüz başlamak, hedeflerimiz zarfında. Lehtar desteği çokça muhteşem. Taraftarın götürümlü, oyuncusunun beraberinde olduğu benzeri süreç murat ediyorum. Etraftan koparılan yaygaralara kapılmamalarını rica ediyorum. 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı, bağımsız milletvekili bir ülkede yaşamanın anlamı açısından çokça muhteşem. Tüm vatandaşların Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum. Cumhuriyet Altını’in ilelebet baki kalabilmesi için üzerimizdeki iyon bile farkındayız. 120 almanak bir kulüp olarak Cumhuriyet’in sonuna büyüklüğünde beraberinde olduğumuzu tavzih etmek istiyorum. 29 Teşrinievvel Cumartesi haset, Atatürk’ün evinde ve bizim bile mabedimizin olduğu yerde, askı alayı gibi süsleyeceğimiz, Atatürk’ün 10. yıl nutkunu okuduğu ayrımsız gösteriyle tebrik kartı yapacağız. Bilcümle kulüplerin Cumhuriyet’e olan bağlılığında dolayı bu törenleri tertiplediğini dahi biliyorum. Nerede olursak olalım, bu törenlerin zarfında olmaya çaba edelim. Şenol hocama ‘hoş geldin’ diyorum. Camiamıza şiddetli olsun” diye konuştu.

Ceyhun Ocakçı: “Toparlanarak hedefe ulaşacağız”

Şenol Çağ’in camiaya oflaz olmasını dileyerek sözlerine başlayan Sportif Direktör Ceyhun Ocakçı ise “Hocama kırnak olsun diyorum. İnşallah balaban başarılara imza atacak. Beşiktaş’ın takma tartışmalara ihtiyacı yok. Buranın konusu ben olamam. Burada bire bir rant dünyası var ve kâh şeylere dokununca bunlar körüklenir. Hocamla esbak vakit nakil fırsatı bulduk ve verimli tıpkı güruh geçirdiğimiz kanaatindeyim. Şenol hocamla inşallah ince yıllar liyakatli dönme geçireceğiz. İyi benzeri kadromuz var ama bu kadronun hakkı verilemedi. Şampiyona yarışında şu anda çok geride değiliz ve toparlanarak hedefe ulaşacağız” dedi. Kendisi için sâdır “Şenol Ruz gelirse, ego onunla çalışmam” cümlesi üzere da konuşan Ocakçı, “Bu masada şu anda birlikte oturuyoruz, bu ayrımsız yanıt. Ben Şenol hocayla elan önce tanışmamıştım. Maatteessüf geçer not eksiksiz tıpkı gözdağı hepsi ve bunu izah etmek benim haddime değil. Benim böyle aynı kamu kullanmam tür değil. İnşallah Şenol hocamla şampiyonluklara ulaşacağız” dedi. Sözleşmenin imzalanması ve toplu fotoğraf çekiminin ardından matbuat toplantısı tamamlandı.

Share: