Şeker Hastalığı hastalarına kalp krizi uyarısı

Sivas Medicana Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Cevat Türkay, şeker hastalığı hastalarının yüzdelik 50’sinin ihtisas rahatsızlıkları ve mezellet nedeni ile hayatlarını kaybettiğini belirtti.

Türkay, yaptığı kayıtlı açıklamada, Türkiye’birlikte diyabetli hastalanmış sayısının hemencek arttığına dikkati çekti.

Araştırmacıların 2030 yılında öngördükleri sayıya şimdiden ulaşıldığını aktaran Türkay, “Ülkemizde, 2016 yılında 7 milyonu çok şeker hastalığı hastası olduğu oranlama edilmekteydi. Yani diyabet toplumda yüzde 11 oranını geçip daha bile ilerlemektedir. Diyabet nedeni ile ölenlerin sayısı bulaşıcı hastalıklardan ölenlerden daha fazla.” ifadelerini kullandı.

Dünyada rastgele 6 saniyede tıpkı kişinin diyabet hastalığından öldüğünü belirten Türkay, şunları kaydetti:

“Dünyada 320 milyon diyabet hastası 20 ila 64 yaşları arası çalışan erişkinlerden oluşuyor. Diyabetlilerde böbrek yetmezliği evolüsyon riski üstelik yüksektir, hastaların yüzde 10’u kronik böbrek yetmezliği nedeni ile hayatını kaybediyor. Diyabet travmatik olmayan madun bacağın kesilmesinin yer yüce nedenidir. Diyabetli olmayan birine göre kesinti riski sayı farkı 25 mezuniyet fazladır. Uluslararası Diyabet Federasyonu Şeker Hastalığı Atlası tahminlerine göre 2015’te değme 6 saniyede 1 kâmil diyabete bağlı nedenlerle yaşamını kaybetti. Rastgele iki diyabetli yetişkinden 1’ine kişileştirme konulmamış yani diyabetli olduğunu bilmiyor. Küresel esenlik harcamalarının yüzde 12’si diyabete harcanıyor, kestirmece 673 bilyon dolar. Seçkin 7 doğumdan 1’i gebelik diyabetinden etkileniyor. Şeker Hastalığı hastalarının dörtte üçü ise düşük ve orta dirimsel düzeyindeki ülkelerde yaşıyor.”

İnsanların doğuştan tembelliğe ve çokça yemeye akıntılı olduklarını ifade eden Türkay, sahn tarzını değiştirmeyen diyabetlide seçkin makule tedavinin yetersiz kalacağını vurguladı.

Share: