Seçme hafta kazaların olduğu cadde vatandaşları bıktırdı

Kocaeli’nin Derince ilçesinde mevcut Öğretmenler Caddesinde seçme hafta kaza olması vatandaşların tepkisine etken oldu. Caddede araçların yavaşlaması amacıyla tam önlemlerin olmadığını söyleyen vatandaşlar, çözüm istedi.

Kocaeli’nin Derince ilçesi Sırrıpaşa Mahallesinde bulunan Öğretmenler Caddesinde çokça sayıda kaymakamlık meydana geliyor. Vatandaşlar, cadde üzerinde sıkça kazaların yaşanmasından çevre tasalı. Akıntılı caddede araçların çokça hızlandığını belirten mahalle sakinleri, araçların yavaşlaması amacıyla yolda ehliyetli tedbirlerin olmadığını öne sürdü. Yer çok kazanın bile aleniyet sokaklardan asıl caddeye depar esnasında yaşandığını belirten mahalle halkı, bu noktalara kasis veya gözgü yapılsa kavi çok sorunun çözüleceği iddiasında bulundu. Ayrıca caddedeki parklanmaların birlikte ara sokaktan temel caddeye çıkma olan sürücüler için düşün açısını daralttığı öne sürüldü. Ana Yol üstünde meydana mevrut bazı engebe, etraftaki düzenlilik kameralarına bile yansıdı.

“Belalar genelde yaralanmalı oluyor”

Cadde üzerinde market işleten esnaf Berkay Yılmaz, “12 senedir bu mahallede esnafız. Dükkanın önünde çokça kaza oluyor. Meydanlık sokaklardan caddeye çıkanlar seçkin ayna olmadığı için göremiyorlar. Şişkinlik olmadığı için hızlı çıkıyorlar. Caddeden mevrut arabayla çarpışıyorlar. Cemaziyelevvel birlikte motosiklet kazası oldu, akşam servis kazası oldu. Avarız genelde yaralanmalı oluyor. Bunun önüne boşamak için aleniyet sokaklardan çıkışta ayna koyarlarsa çokça iyi tamam. Zira vuzuh sokaktan huruç rampa ve oradan çıkanlar arabayı stop ettirmemek üzere durmuyor. Birden çıkınca birlikte ilçe oluyor. Yolun birlikte hep kenarlarına parklanmalar olduğu amacıyla cadde üzerindeki düzlük bile daralıyor. Mirat, kasis, tabur konulması geçişsiz buralara” diyerek konuştu.

“Şişkinlik olsa kaymakamlık olamaz”

Henüz önce kasis konulmasıyla ait başvurma yapıldığını fakat bibi namına getirilmediğini öne süren mahalleli Fehmi İlbey, “Arkadaşlarımız daha ilk buraya kabarıklık, kasis konulması için müracaatta bulunmuştu amma yapılmadı. Üst ve aşağı taraflara yapıldı ama anne heybetli olan yere tıpkı madde yapılmadı. Şişkinlik yok, avarız elbet önlenir? Arabalar çokça hızlı geçiyor şişkinlik olmadığı amacıyla. Bombe olsa ilçe gayrimümkün. 100 – 150 kilometre tezelden geçildiği oluyor. Bu caddeden güzeşte birçok buğulanmış ve bala var. Yakın zamanda okullar bile açılacak. Maatteessüf bakılmıyor buraya. Derince’da yer çok gelişen mahalle bura amma ilgilenilmiyor” ifadelerini kullandı. – KOCAELİShare: