Saylav Arvas, CHP’li milletvekiline anif artık

SELIM Fırka Van Mebus Abdulahat Arvas, CHP’li Milletvekilinin TBMM’bile Van amacıyla yaptığı konuşmasına kaba yanıt verdi.

Konu ile ilişik yazılı izah eden DOĞRU Fırka Van Milletvekili Abdulahat Arvas, “Van hakkında en son yorum yapacak olan CHP cenahından aynı milletvekili birkaç periyot önce Van’ı diline dolayarak bed ifadelerle ilimizi, bizleri ve belediyelerimizi kasıt alarak, Van’ı müsvedde cüreti göstermiştir. Muhatap namına görmediğimiz bu zatın konuşmasını kamuoyunda partimiz aleyhine kullanan benzeri tiniyete topluluk kimseler, bizimle ait pusuya yatmış bilindik tetikçiler ve aşina muhalefet, para bulmuş mağribi kabilinden Van’ımızı berbat gösteren ve alenen aşağılayan tıpkı müfteriyi sosyal medyada parlatmaya çalışmaktadır. Benzeri değirmene akarsu taşıyan ve yıllardır maada sağtöresel ilkelerle gazetecilik mesleğini kirleten bilindik tıpkı kalemşörde boş bire bir zecir ile şahsımı gelişigüzel zaman olduğu kabilinden bu konuda birlikte maksat göstererek itibarsızlaştırmaya çalışmıştır. Cemiyet gözetiminde CHP ile tıpkısı safta saha düz bu riyakar ve ayarsız şahsiyetlerle mücadelemiz devam edecek, lüzumlu hukuki proses başlatılacaktır. Hizmet ve eser siyaseti ile Van’ı mensur fail DÜRÜST Tümen iktidarında bugüne büyüklüğünde 38 bilyon liralık yatırım yapılmış, eğitimden sağlığa, ulaşımdan iletişime, tarımdan hayvancılığa, enerjiden spora, çevreden konuta büyüklüğünde birçok alanda mefret kazanımlar sağlanmıştır. 2011 yılında meydana gelen depremlerden sonraları Van’birlikte adeta bakir şehirler kurulmuştur. Güç şita şartlarına rağmen bir yıldan henüz bir iki ayrımsız zamanda 25 bin 170 basamak,139 plaza,17 meslek, 33 cami, 9 aksata merkezi ve 3 bin 194 ahır hemencecik tamamlanarak vatandaşa doğrulama edilmiştir. Yapılan baraj ve göletlerle 320 bin dekar arazi sulamaya küşade, çiftçimize hep 2 milyar destek ödemesi yapılmıştır. 2002 yılında yemeden içmeden 36 km olan mukassem öğün uzunluğu yapılan 8,5 bilyon teklik yatırımla zaman 577 km olmuştur. Hareket sonrasında dönemin HDP Belediyesi eliyle yapılmayan içmece suyu hattı, Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ve DSİ’nin tarafından 50 kilometre mesafeden yıpranmamış su hattı çekilerek, site içi şebekeler yenilenerek dağılmış ve Van’ın akarsu sorunu 2025 yılına kadar giderilmiştir” dedi.

Mebus Arvas, “Hep bunlara izleyici kalan, sebep yapıyorsunuz edasıyla izleyen ve yapılanlara silüet azaltmak isteyen CHP’nin İstanbul mebus, mecliste, SELIM Öğür milletvekillerini aciz, Van ve Vanlıları gelişigüzel şeyden yoksun göstererek, şehrimizde posta, akarsu, cıvıltı olmadığını iddia ederek mesnetsiz, bağdaşmaz bir danışma yapmıştır. CHP’li İstanbul Belediyesinin ve İstanbul’da zihayat milyonların sıkıntılarına âmâ, sağır, dilsiz kesilen İstanbul mebus, eline tutuşturulan kağıtla kandırılmış, sorunları abartarak Van’ın imajına uymazlık vermiştir. Mahsus hayatında birkaç kez Van’a gelmişliği olan, ihtimal üstelik engin hizmetçi yöntemi ile yanlış yönlendirilen milletvekili, tarzının gereği popülist davranarak Van yerine biberli bil matlup oluşturmuştur. Birazcık olsun ilgiyle yekinmek namına çok yalan ve iftiranın beraberinde Van’ın biraz saf güzelliğini, Van halkının misafirperverliğini anlatabilme erdemliliği gösterememiştir. Istek ediyorum ki beslendiği kaynağın ne büyüklüğünde karışık ve ağılı olduğunu fark etmesidir. Intihap bölgesi olan İstanbul’da Haliç’in, Riva’nın kirliliğini görmeyen, Göçüm sorununa sessiz kalan, seçkin yağmurda, karda trafiği katre İstanbul’da vatandaşa kulağını tıkayan, yaşanan temas felakete yer dışında meze sürmekte iken beyzi olan İmamoğlu’na biricik lafı sıfır CHP Milletvekiline Van birkaç vücut büyük gelmektedir. Birkaç kat mihman kendisine geldiği kentimizi, ipe izbe gelmez iddialar ile mahrum ve döküntü göstererek gaflete sakıt, balaban eksiklik etmiştir. Tamda helalleşmeyi konuştukları bu dönemde kadirşinas Van halkından defo dilemeli ve bizden helallik istemelidir.

Vesayetçi zihniyetin kurumsallaşmış işsiz CHP, milli şef döneminde başlayan ve bugüne büyüklüğünde süregelen Şarki ve Güney Gün Doğusu Anadolu bölgelerine alın ötekileştirici tutumu ve bundan mütevellit ortaya çıkan Kürt düşmanlığı zihinlerde hala tazedir. İlk namına bir tane partili dönemde inkar siyaseti mamul, yine bu dönemde hazırlanan tıpkı Kürt raporu ile kesim halkı namevcut sayılmıştır. İsmet İnönü’nün Başbakanlığında Gün Doğusu Islahat Planı Kararnamesi ile CHP’nin Kürtlere yaklaşımı güvenlikçi politikalar etrafında şekillenmiştir. Kürtler başta oluşmak üzere toplumun değişik kesimlerine bir nice dokunaklı yaşatan, bölgesel kalkınmanın önüne tabur calip, kentsel yoksulluğa ve yokluğa sebep olan bire bir CHP, 2021 yılında bir komütatör ile Gün Doğusu Masası kurarak, zaman bölgeden fikir devşirmeye çalışmaktadır. Anadolu tabiri ile şarki kurnazlığı yapmaktadır. Kısaca yüz yıl sonraları bölgeyi hatırlayanlar, muhtel politikalarla latifçe görünmeye çalışmaktadır. Van’ı mahrum ve aciz göstererek, enerjik bir terörle mücadele sonrası şehrimizde oluşan havayı zehirlemeye, huzurumuzu kaçırmaya çalışmaktadır. Sonuç yıllarda hususi sektörün kısık arzu gösterdiği ilimizde yatırımlara bariyer olmaya çalışmaktadır. Günlük 3-4 bin turistin geldiği ilimiz turizmini baltalamaya çalışmaktadır. Manipülatif müracaat ve alacak operasyonu ile Van’ı ifsat etmeye çalışmaktadır. Bugüne büyüklüğünde süregelen bilcümle vesayet odaklarını ortadan kaldıran AK Öğür’yi fehamet değil, budun kurmuştur. 20 yılı aşkındır bakım ve im siyaseti ile üreten partimizin hamurunu budun yoğurmuş, kumaşını budun dokumuştur. CHP ve figüranlarının millet ile aramıza girmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Siyaseten arkadaşlık haline getirdikleri bütün iftiralarına yanıt vereceğiz” ifadelerine yer verdi.

Mebus Arvas, CHP milletvekilinin iddialarına bir tane tek yanıt verdi.

İddia 1: “Van’birlikte deniz var. Niye ego deniz olduğunu bilmiyorum, öğrenene büyüklüğünde kirlettiler diyor”

Karşılık: “3 bin 713 kilometrekarelik mesaha ile Türkiye’nin en iri gölü olan Van Denizini ati nesillere daha bozulmamış artırmak üzere çok cesim yatırımlar yapılmıştır. 180 milyon TL maliyetle Van İleri Dirim Bilimsel Tasfiye Tesisi tamamlandı. 200 bin metreküp atık suyu arıtma kapasitesine topluluk çağcıl üretim 24 saat aralıksız çalışmaktadır. Kâin tasfiye tesisleri yenilenerek, pislik kaynaklarından biri olan Van Gölü kıyısındaki ahırların bütünü yıkılmıştır.

Van Gölü Dulda Gösteri Planı ve Aplikasyon Programı açıklandı. Van Gölü ve Çevresi Katıksız Sit-Sürdürülebilir Himaye ve Kontrollü Kullanım alanı adına tescillendi. Van Gölüne akan atık sudan oluşan dal çamur temizliği ilk kez yapılmaya başlandı. 100 hareket makinasıyla bunaltıcı tıpkı şeklide bitmeme fail çalışmalarda, bugüne büyüklüğünde 500 bin metreküp dip çamuru çıkarılmıştır. Göl çevresinde mavi bayraklı plajlar hizmete açıldı. Yapılan çalışmalarla bunların sayısı elan bile artacaktır. Van’a bu büyüklüğünde ecnebi birinin Van’ı hakeza sorumsuzca diline dolaması çok düşündürücüdür. Zat seçme bölgesine faydasız ve ruhsuz bir milletvekilinin, Van’ı karalaması, Van halkını berbat adına nitelemesi peş niyetli tıpkısı yaklaşım olup, politik ahlaktan yoksundur.”

İddia 2: “İmar sorunu var diyor”

Yanıt: “Van tüvana ayrımsız kent olup sonsuz göç almakta ve büyümektedir. Isim artışını asıl alarak ve site planı dahilinde ayrıcalı kentleşmeyi geciktirmek ve ihtiyaca yanıt isnat etmek amacıyla 13 ilçemizde mamure revizyon çalışmaları bitmeme etmektedir. İpekyolu ilçesi Cevdetpaşa Mahallesi, Edremit ilçesi Şabaniye mahallesi ve Tuşba ilçesi Abdurrahmangazi mahallesini kapsayan tahminî 700 hektarlık alanda kullanılmamış yaşam bölgeleri, ticaret, içtimai ve kültürel alanlar oluşturulmuştur. Tuşba ilçesinde tembel durumda noksan 2 bin 800 hektarlık alanda turizm odaklı kıran bandı çalışması yapılarak, Iye ve Akdeniz’i aratmayacak bir yan şeridi planlanmıştır. Esasen Tuşba ilçesinin gelişime meydanda yer önemli bölgelerinden biri olan Kalecik bölgesinde tecim, bölük ve içtimai donatıları ile yeni ayrımsız tarz altyapısı hazırlamak üzere kestirmece 1150 hektarlık alanda revizyon koşuk ümran planı çalışması devam etmektedir. Bugüne büyüklüğünde Van kentinde dönüşüm projesi çerçevesinde tıpkısı önceki gerçekleştirilerek Van halkının yararlanacağı, kentin çehresi değiştiren ve bölgenin natürel güzelliği kullanılarak kullanılmamış bölük, toplumsal donatı alanları oluşturacak Edremit İlçesi, Eskicami ve Yenicami Mahallelerinde şişman çoğunluğu kaynak mülkiyetine ilgili kestirmece 400 hektarlık alanda Edremit Kentsel Inkılap ve Iş Alanı belirlenmiştir. Bu Proje 14.09.2022 gün ve 6045 az Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Kentsel Inkılap ve Iş Proje Alanı adına Resmi Gazete’üstelik yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.”

İddia 3: “Mekân yolu sorunu var diyor”

Cevap: ” İmar çalışması ve türel nedenlere tıkanan Van Çevre Yolunun ihalesi kısaca 600 milyon TL gibi tıpkısı maliyetle yapılarak çalışmalara başlanıldı. Van’ın ulaşım problemini büyük ölçüde rahatlatacak çevreyolu Edremit ilçe sınırları içinden başlamakta olup, İpekyolu çevresinden bitmeme etmekte, Tuşba ilçesinde Erciş yoluna bağlanmaktadır. Birçok bağlantı yolu, madun ve dal geçitin olduğu devasa projenin 2023 yılında hizmete açılması hedeflenmektedir. “

İddia 4: “İşsizlik çokça faziletkâr diyor”

Karşılık: “İlimizde ve bölgemizde genç kişi oranı ve avarelik yüksektir. İstanbul Milletvekilinin istismar ettiği bu konunun nedeni CHP ve terör örgütüdür. On senelerce bölgenin kalkınmasına mani olacak politikalar uygulayıcı basiret ile, yıllardır silahlı eylemler ile bölgemizde yatırım ortamını sabotaj fail, aksiyon insanlarından haraç kayran, iş makinalarını yakıcı beyin, bu günkü site yoksulluğunun, et kafalı kalmışlığın, işsizliğin yeryüzü şişman sorumlularıdır. Kullanılmamış istihdam alanları düşünmek üzere hemen bu dönme ortamında hayata geçirdiğimiz Yapı ve Hazır Giysi Kombinasyon Endüstri Bölgesinde 35, Erciş Kombinasyon Uran Bölgesinde 27 üretimevi tamamlanma aşamasında, Gevaş Nesiç Fabrikası ve Atölyesi, Gürpınar Nesiç Fabrikası, Çaldıran Yapı Fabrikası etken çalışmakta olup, Muradiye Tekstil Fabrikası sonuç aşamadadır. Kavgacı ve Saray’bile tamamlanan Başkale, Bahçesaray’bile yapımı bitmeme fail sanayi siteleri, Erciş’te imal aşamasında olan Van Jeotermal Seracılık Kombinasyon Sanayi Bölgesi, münakasa aşamasında olan Van Gölü Ölçülü Ölçekli Uran Sitesi, Mermerciler Uran Sitesi ve Marangozlar ve Mobilyacıların süresince bulunduğu Tuşba Âdeta Uran Sitesi ile gençlerimize eskimemiş hisse senedi ve SERPMEK imkanları sunacağız.”

İddia 5: “Tayyare seferi sayısı 7-8 olduğunu ve dar kaldığını söylüyor”

Karşılık: “Van’dan günce THY eliyle İstanbul kullanılmamış havaalanına 4, Sabiha Gökçen havaalanına 2, Ankara Esenboğa havaalanına 3 el yapılmakta olup mecmu dokuz misil gerçekleşmektedir. Bunun yanı sıra Sun Ekspres ile İzmir 1, Antalya 1 oluşmak üzere bütün iki kere yapılmaktadır. Bire Bir şekilde Pegasus havayollarının İstanbul’a 1, Adana’ya 1 tevessül etmek üzere mecmu uçuşu mevcuttur. bahis konusu üç albeni yolu şirketinin el sayılarının toplamı 14 olup hep hepsi kadar bu iddiası birlikte asılsızdır”.

İddia 6: “Taşınamadığı üzere füru okula gidemiyor diyor”

Yanıt: Taşımalı eğitimde toplam 54 bin 300 öğrenci faydalanmaktadır. 2000 noktadan 680 suret okula öğrenciler 4800 araçla taşınmaktadır. Elden bu yetişek talim dönemi üzere taşmaya 341 milyon ödeme yapılacaktır. 47 bin 300 öğrenciye öğle vakti yemeği ücretsiz verilmektedir. Büyükşehir Belediyesi ve Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü hisse senedi birliğinde yürütülen Etüt Van Projesi’nde 13 ilçede 60 bin mektepli 130 ağırşak ve 4 bin hoca bulunuyor. bahis konusu projede bütün materyaller ücretsiz dağıtılıyor. Proje ile hedeflenen Van’ın akademik başarısını 5 sene süresince yetişkin ölçüde yükseltmektir. Bilcümle bunlarla gelişigüzel eskimemiş yapılacak 62 okul ve 1042 derslikle, ikili eğitim minimuma indirilmesi planlanmaktadır.”

İddia 7: “Kapıköy cızık kapısı 08: 00-18: 00 arası çalışıyor. Bozukluk sabaha kadar çalışmıyor”

Karşılık: “Kapıköy Gümrük Kapısı DOĞRU Öğür döneminde 112 milyon TL’ye modernize edildi. 70 bin metrekare alanda inşa edilen x-ray anahtar tarama sistemi, eğreti salonu ve toplumsal donatıları ile Van’a yakışır çağdaş bire bir eksen kapısı haline geldi. Tahminî 100 lojmanın bulunduğu kampüste gümrük personelimizin 24 saat çalıma problemi bulunmamakta olup, İran aracılığıyla kaynaklı iş bulunmakta ve çözülmesi hususunda görüşmeler devam etmektedir”.

İddia 8: “İran Konsolosluğu sebep Erzurum’de açıldı diyor”

Cevap: “175 yıl evvel 31 Mayıs 1847 tarihinde Odalık Abdulmecid ve Muhammed Şah aracılığıyla imzalanmış 2. Erzurum Anlaşması ile Erzurum’üstelik İran Konsolosluğu açılmıştır. Serencam yıllarda Kapıköy Eksen Kapısı’nın aktifleşmesi ve methal sorti yoğunluğunun artması kabil nedenlerle İran Konsolosluğunun Van’a dahi açılması yönünde tafsilatlı zamandır bittabi talebimiz var. Fakat münasebat Viyana sözleşmesi ile aranje, devletler hukukuna bakarak mütekabiliyet esasına bakarak yapılmaktadır. Kaldı kim Sayın Cumhurbaşkanımız ve Hükümetlerimizin uyguladığı aktif ve deli dolu aut siyaset sonucu vatandaşlarımız vize almadan sadece pasaportla İran’a methal yapabilmektedir.”

İddia 9: “Van’dahi stat hastalık yok”

Cevap: “Van’da 9 bin kapasiteli Atatürk Kent Stadyumu var. Kısaca üç yıl ilk büsbütün yenilenerek hizmete açıldı. Daha iyisi üzere bizimde talebimiz elbette var. Fakat spor yatırımları üstüne Van bütün zamanların en haddinden fazla yatırımını YANLIŞSIZ Öğür Hükümetlerimiz döneminde almıştır. Bütün ilçelerimizde ihtiyaca ve nüfusa bakarak yatırımlar yapılmaktadır. İlimiz genelinde serencam dönemde tutkun yüzme havuzları, rafting parkuru, atletizm sahaları, tribün, cahillik merkezi, çok gayeli spor salonları, basket sahaları ve onlarca halı düzlük yapılmıştır. Spor insana yapılan tıpkı yatırımdır. Bu nedenle spor tesislerinin tabana yayılması, her kesimin ulaşabileceği mesafede olması önemlidir. İlk defa ırak ilçelerimize yeryüzü ücra mahallelere spor tesisleri yapıyoruz”.

İddia 10: “Hayvancılık daim nefes kaybediyor diyor”

Cevap: “Bu kadarına da pes dedirttirecek mesnetsiz, tutarsız kâffesi yalan ve bühtan olan tıpkı konuşmanın neresini düzeltelim. Tasa keder olunca, rezillikte netice oluyor. 2002 yılında 2 milyon 333 bin olan küçükbaş efsanevi varlığımız 2021 yılı itibariyle 3 milyon 384 bin adına kısaca aynı milyondan çok artmıştır. 2002 yılında 146 bin olan Kocabaş efsanevi varlığı da 20 bin artarak 2021 yılında 166 bin olmuştur. Ekincilik ve Hayvancılık Bakanlığımız yoluyla başlatılan “Köyümde Seyretmek İçin Bire Bir Sürü Nedenim Var Projesi” Van Valimizin teşviki ile tehlikeli bandaj görmektedir. Van’birlikte kasıt 10 bin çiftçiye 1 milyon kucak vererek küçükbaş hayvan varlığını henüz birlikte artırmaktır. Lokomotif seksiyon namına gördüğümüz ekincilik konusunda yaptığımız icraat neticesinde Van Tarımsal Araştırı Enstitüsü kurulmasına vasıta olduk, Bitlis, Muş ve Hakkari illerine da bakım verecek enstitü kararı resmi gazetede yayınlandı, meydan seçimi ile ilişkin çalışmalar bitmeme ediyor. Tarım arazilerinde verimin arttırılması için zirai sulamaya iri ehemmiyet verilmektedir. Bulunan 4 sulama göletine arttırma bakir 19 sulama göleti henüz yapılacaktır”.

İddia 11: “Geda fukaranın hareketlilik sayaçları, bozukluk canlılık direklerine takılıyor, zenginin sebep çerçevesinde uğrunda, bu onursuzluktur diyor”

Cevap: “Canlılık sayaçları konusu EPDK marifetiyle alınan bire bir karardır. Gaye sayaca müdahaleyi çelmek ve alarga okuma yapmaktır. Zorlama tıpkısı sosyolojik tatlılıkla bu konuyu zengin ile yok yoksul ayrımına bürümek iri bir fitnedir. Aplikasyon çerçevesinde mutlak yapılarda şayet erke direkten alınıyorsa sayaç direğe, erke yer altı yahut panodan alınıyorsa sayaç pano içine alınmaktadır.”

İddia 12: “Van’de TOKİ neden yapılmıyor. Bir Nice ilçede TOKİ bulunmayan diyor”

Karşılık: “2012 yılında 25 bin 170 basamak,139 iş merkezi,17 meslek, 33 cami, 9 ahzüita merkezi ve 3 bin 194 ahır acilen tamamlanarak vatandaşa teslim edildi. 2019 yılında TOKİ’nin 100 bin bölük projesi ile Erciş’te 400, Tuşba’da 300 koyulmak amacıyla 700 konut tamamlandı. 2022 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız marifetiyle duyurulan toplumsal konut projesi çerçevesinde Van’a 3850 hane yapılması planlandı. TOKİ konutları irade toplama yöntemi ile ihtiyaca bakarak yapılıyor. Murat mevrut bütün ilçelerimizde göz yapılmaktadır.” – VAN

Share: