Şanlıurfa’da “İklim Değişikliği Eylem Planı ve Yetişek Programı” düzenlendi

Şanlıurfa’da, Türkiye Uray Başkanları Birliği eliyle tevhit edilen “İklim Değişikliği Eylem Planı ve Eğitim Programı” düzenlendi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, tıpkı otelde planlı programın, Türkiye’nin birlik illerinden belediyelerin katılımıyla gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Her kentin domestik abuhava planı ve abuhava değişiklikleriyle ilişik planlar hazırlaması gerektiğini belirten Beyazgül, “İklim değişikliği üzerine belediyelerin çokça çabuk adımlar atması gerekiyor. Bu değişikliği çok yoğun görüyoruz hayatımızın içerisine girdi. Veri içtinap etmek filmlerinde henüz geçmiş gördüğümüz birçok şeyi daha çok yaşamaya başladık. Bunun amacıyla ekonomik, toplumsal ve çevresel açıdan önemli yaklaşımların ortaya konması gerekiyor.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye Belediye Başkanları Birliği İklim Değişikliği Eylem Planı ve Terbiye Programı Koordinatörü ve Beypazarı Eski Şehremini İbrahim Çipo bile analog programların Türkiye’nin 81 ilinde gerçekleştirileceğini söyledi.

Birliğin 2 bin 150 üyesinin bulunduğunu belirten Demir, global ısınmada sunma çok gaz üretiminin site merkezlerinde görüldüğünü tabir etti.

Yetişek programlarının çabuk aynı şekilde tamamlanmasını hedeflediklerini vurgulayan Çipo, şöyle devam etti:

“İklim değişikliğinin faktör olduğu global ısınmanın kontra etkilerinin korumaya müteveccih farkındalık ihdas etmek namına gösteri planı hazırladık. Hedefimiz belediyelerimizin ve kamu kuruluşlarımızda sunma beş altı biner kişiye bilgilendirme ve bilinçlendirme eğitimleri vermektir. Coğrafi bölgeleri temsilen belediyeler için abuhava değişikliği eylem planı hazırlamaktır. Eğitimler üstüne amme ve sivil toplum kuruluşları ve belediyeler arasında işbirliğini yükseltmek istiyoruz. Bu program kapsamında iklim değişikliği eğitimi kayran belediyelerin henüz ahir ayrımsız yılda kendi şehirleri üzere eylem planı hazırlamasını sağlamayı hedefliyoruz. Bu nedenle tığ abuhava değişikliğini Paris Sözleşmesi çerçevesinde TBMM gündemine ati evvel yasa tasarılarından birisi iklim değişikliğiyle ilişkin yasa olacak. Bu kanunun belediyelerimize kâh müeyyide müeyyideleri birlikte getirecek. Bunun için bizde bilinçlendirme toplantısı yaptık.”

Programda, Türkiye’nin farklı kentlerinden belediyelerin ve ilgilendiren sivil sosyete kuruluşlarının konunun önemine lokma tatlısı ve önerileri bile ele makbuz.

Share: