Şanlıurfa’da güz turizmi hareketliliği rezervasyonlara yansıdı

Tarihi ve katıksız güzellikleriyle yerli ve yabancı turistlerin bağ gösterdiği Şanlıurfa’birlikte, turizmde güz yoğunluğu yaşanıyor.

İnanç ve ekin turizminin muhteşem merkezlerinin yanı sıra tarihin doğayla buluştuğu benzersiz güzellikteki değerlere eş sahipliği işleyen şehir, adeta ziyaretçi akınına uğruyor.

Artan demet zımnında şehirlerdeki bariz oteller başta başlamak için çeşitli büyüklükteki konukevlerinin hacısı hocası dolarken ziyaretçiler zaman zaman balaban ilçelerdeki konaklama tesislerine yönlendiriliyor.

Başta dünyanın sunu eski ibadethane kalıntıları adına kabul edilen 12 bin 500 yılık geçmişe eş Göbeklitepe ve Hazreti İbrahim’in doğduğu rivayet edilen bölgeye eş sahipliği fail Şanlıurfa’bile, ilkgüz-ekim ayında doluluk oranı yüzdelik 100’lere ulaşırken kasımda dahi rezervasyonlarda artış gözleniyor.

“Rezervasyonlar yüzde 100’e mail”

Şanlıurfa Lehçe Turist Rehberleri Odası Başkanı Merve Ofluoğlu, AA muhabirine, bölgenin bu yıl turizm alanında haddinden fazla kilolu tıpkısı ivme yakaladığını söyledi.

Kentteki konaklama tesislerinin ve kapasitelerinin artmaya başladığını belirten Ofluoğlu, kalan potansiyelin site ekonomisine yansıdığını dile getirdi.

Planını geç eden ziyaretçilerin vadi bulmakta zorlanacağını vurgulayan Ofluoğlu şöyle bitmeme etti:

“1 Ilkgüz’den itibaren bölgede sonbahar turizm hareketliliği arttı. Otellerimizde ilkgüz-ilk teşrin ayları doluluk oranı yüzde 100’e yakın. Kasım ayında da gine tıpkı şekilde ayrımsız doluluk bekliyoruz. Şanlıurfa’birlikte artık turizm sezonumuz uzadı eskiden bahar ve sonbahar yoğunluğu oluyordu. Son yıllarda pandemi sonrası insanların evde sıkılması değişik bölgelere seyahatin önünü açtı. Şanlıurfa’bile akıbet dönemde neolitik döneme ilgilendiren yeni hafriyat alanlarının oluşu, Şanlıurfa’nın İslam Turizm Başkenti seçilmesi üzere gelişmelerin bile etkisiyle yabancı turistlerin kente gelişleri hızlanarak arttı. Hele serencam dönemde İspanya ve Bulgaristan’dan mevrut misafirlerimiz haddinden fazla çok. Yabancı mihman geldikçe kentimizin turizmden elde ettiği katma derece bile artıyor o yüzden herhangi bir sabık ahit elan de umutlu bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

“Deniz turizmcilerin yüzünü güldürüyor”

Şanlıurfa Turizm Komitesi Başkanı Mehmet Kamil Türkmen bile kentte yaşanan turizm hareketliliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Seyahat planlarının temas zaman başlangıçta yapılmasının kişiye ulama sunduğunu tamlayan Türkmen, “Şanlıurfa’bile sonbaharla gelişigüzel bir çokluk görülmeye başlandı. Alelhusus turların ve otobüs sayılarının arttığı şehrin temas yerinde belli oluyor. Çokluk bizi akıbet etap bahtiyar ediyor, rehberlerimiz çalışıyor. Otellerimiz mahsus oranların üstüne çıkıyor. İnşallah bu yoğunluğu teşrinisani kocaoğlan ortalarına ve sonlarına kadar götüreceğimize inanıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Kentteki ayrımsız otelin işletmecisi Ahmet Sarısu kalan yoğunluğun sektörde yüzleri güldürdüğünü söyledi.

Sarısu, tur acentelerinin kente yavaş şekilde geldiğini rapor ederek “Eylül-teşrinievvel ayında yüzde 100 doluluk oranına ulaştık, teşrinisani ayında üstelik rezervasyonlarımız yüzdelik 60’lara ulaştı. 2023 yılında bundan sonra misafir ağırlayacağımızı aritmetik ediyoruz.” dedi.Share: