Şanlıurfa’da bilcümle okullarda kitap okuma vakti uygulaması

Şanlıurfa Valiliği marifetiyle, çocuklarda mektup kıraat alışkanlığının arttırılması üzere kentteki cemi okullarda tezkere okuma vakti oluşturuldu.

Okuma alışkanlığının yükseltilmesi amacıyla, “Urfa Okuyor” ismiyle hayata geçirilen proje kapsamında, kül okullarda öğrenci, hoca ve görevli personelin katılımıyla pusula okuma vakti uygulanıyor.

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, projenin önce gününde Milli İrade Kız Küçük Asya İmam Hatip Lisesi’ni mülakat ederek öğrencilerle tıpkı ders saati sürecince pusula okudu.

Şanlıurfa’nın Türkiye’nin sunu zinde nüfusuna topluluk kentlerin başında geldiğini ve mektepli sayısı itibarıyla dahi evvel sıralarda düz aldığını tamlayan Ayhan, kentte gani ayrımsız terbiye ast yapısı oluşturulması amacıyla gösterişli çabalama gider ettiklerini söyledi.

Ayhan, çocukları hayata alıştırmak üzere ayrımlı projeleri devreye alacaklarını ve bunlardan birinin birlikte “Urfa Okuyor” projesi olduğunu anlatarak şöyle konuştu:

“Buradaki anne gaye ve muradımız de kıraat alışkanlığını ve okuma kültürünü kazandırmaktır. Dünyada kıraat düşüyor, Türkiye’da düşüyor amma Urfa’da artacak inşallah. 700 bin öğrencimiz, 36 bin öğretmenimiz, servis şoförlerimiz, okulda müteharrik özge görevlilerimiz hepimiz tıpkısı anda haftada 1 gün belli saatlerde okuma etkinliğini gerçekleştireceğiz. Bunu yaparken birlikte okullarımızın kütüphanelerini zenginleştireceğiz, çocuklarımızın kitaplarla buluşmasını sağlayacağız. Ayrımsız farkındalık oluştu, sunturlu üstelik oldu, bunu da sene sonuna kadar devam ettireceğiz. Bu çıktı Urfa’de terbiye ve tedris faaliyetleri ortada bizim koca tıpkısı işimiz olacak ve çocuklarımız üzere da heyecanla bekledikleri tıpkı saat olacak.”

Share: