Sancar, HDP TBMM Takım Toplantısı’nda konuştu Açıklaması

HDP Âdem Genel Başkanı Mithat Sancar, “Şayet siftinlik bu ülkeye sivil, özgürlükçü, demokratik benzeri kanunuesasi hazırlama gibi iştiyak varsa civar şartı sivil, özgürlükçü, demokratik ortam yaratmaktır.” dedi.

Sancar, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmasında, Ankara Garı uğrunda 10 Ekim 2015’te Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki arz hunriz terör saldırısının yaşandığını söyledi.

Ankara Garı uğrunda, 10 Ilk Teşrin’birlikte “Faaliyet, Hazar, Demokratlık Mitingi” üzere toplananların bildirme ana talebinin “barış” olduğunu nâkil Sancar, “Bazıları, kâh kesimler hazar kelimesinden çokça hoşlanmıyor.” diye niteleyerek konuştu.

HDP Iğdır Milletvekilli Sevgili Natamam’in, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yaptıkları yürüyüşte, polisin müdahalesi sonucu yaralandığını savunan Sancar, şunları kaydetti:

“Yüksekova’üstelik ilişki haset demokratik eylemde bölüt saldırdılar, halkın temsilcilerine saldırdılar. Vekilleri zedelenmek ettiler, Habib Yarım arkadaşımızın ayağını üç yerden kırdılar. Tanıklar ve elimizdeki mevcut fon bunun planlı olduğunu gösteriyor, şuurlu tıpkısı saldırıdır. Habib Sakim arkadaşımıza ve sair vekillerimize hunharca saldırının ve bu ağır cerh tablosunun temelinde Kürt halkının iradesine hürmetsizlik var. Bizlerin hedefi; Türkiye’deki bütün ezilenlerle, sömürülen, dışlanan, ötekileştirilenlerle gelişigüzel nazik barışı kurmaktır.”

“İktidar, Alevilerin denk yurttaşlık talebini dikkate almıyor”

Ekin ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı ihdas kararı alındığını anımsatan Sancar, “Bu iktidar, Alevilerin fiyat vatandaşlık talebini tek şekilde dikkate almıyor, sadaka politikasıyla tıpkısı yere varmaya çalışıyor. Alevilerin binbir çabayla oluşturdukları katışıksız kurumlarına kayyum atamaya çalışıyor. Alevi halkı dahi toplumu üstelik bu oyunları görüyor.” değerlendirmesini yaptı.

Gündemdeki konulardan birinin de “anayasa tartışmaları” olduğunu dile getiren Sancar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim tutumumuz belirgin, darbe anayasalarından kurtulmamız gerekiyor. Bunu sunu çokça belirten, bu konuda en çok çalışan, yer çok hazırlığı olan biziz. Şayet banal bu ülkeye sivil, özgürlükçü, demokratik tıpkı kanunuesasi hazırlama gibi ayrımsız rağbet varsa civar şartı sivil, özgürlükçü, demokratik ayrımsız düz yaratmaktır. Bu şartlarda yapılacak esas, çarpış anayasasından üstelik beter olacaktır.”

Esnafa düşük faizli yüreklilik verilmesi konusuna birlikte değinen Sancar, “Esnafı bu duruma siz düşürdünüz. Hani repo haramdı? Milyonlarca esnaf içki ağlıyor, sizler hileli uyanık yöntemlerini çözüm kendisine sunuyorsunuz. Bu manevraları boşa çıkaracağız. Yararsız uğraşmayın, gideceksiniz.” dedi.

Share: