Samsun’da annesini darbeden ağabeyini öldürdüğü iddiasıyla yargılanan ortaöğretim öğrencisi aklanma etti

Samsun’un Atakum ilçesinde, annesini darbeden ağabeyini bıçakla öldürdüğü iddiasıyla yargılanan lise öğrencisi, önce duruşmada aklanma etti.
Samsun 4. Ciddi Ukubet Mahkemesinde görülen davanın ilk duruşmasına ağabeyi Uca Kenan S’yi bıçakla öldürdüğü gerekçesiyle vakfedilmiş yargılanan T.C.S. (17) ve avukatı ile annesi G.T. katıldı.
T.C.S, duruşmada yaptığı savunmada, fenomen günü ağabeyiyle annesinin ağız dalaşı sesleri üstüne odasından çıktığını söyledi.
Ağabeyinin, “Bu kadını öldüreceğim” diye niteleyerek bağırdığını, annesinin da “Oğlum yetiş bu beni öldürecek” diye niteleyerek seslenince annesinin yardımına koştuğunu anlatan T.C.S, “Ağabeyime sarıldım amma beni iterek uzaklaştırdı. Annemi yönetmek üzere gene koluna sarılınca tutup beni tekrar itti. Ben üstelik ağabeyimin odasındaki dolaptan bıçak aldım. Bıçakla ağabeyime, annemi bırakmasını söyledim amma ağabeyim bana saldırdı. Gözlerimi kapatarak bıçağı herhangi bir sallamaya başladım. Ağabeyim yaralandı. Annem yarasına tampon yaparken ego birlikte ambulansı ve polisi arayıp arkalama istedim. Ağabeyimi mıhlamak gibi aynı niyetim yoktu. Ağabeyim eroin kullanınca ikinci bire bir kişiliğe dönüşüyor. Mıhlamak amacım yoktu pişmanım.” ifadelerini kullandı.
G.T. dahi olay sırasında oğlunun kendisini korumaya çalıştığını dile getirerek, “Oğlum sesimi duyunca bana yardıma koştu. Oğlumdan şikayetçi değilim, cezalandırılmasını istemiyorum. Oğlumu hangi peki kurtarın.” dedi.
T.C.S’nin avukatı Giray Gündüz, müvekkilinin annesini yetişmek için debi ettiğini vurgulayarak, “Fenomen simultane tevakki etmek ve panikle sınırlar aşılmış gibi. Müvekkilim polis güçleri ve ambulansa olgun vermiş. Banko müvekkilimin öldürme kastı yoktur. Hakkında beraat kararı verilmesini arzu ediyoruz. Lise sonuç derslik öğrencisi ve darülfünun sınavına girecek bir çocuktur.” diye konuştu.
Cumhuriyet savcısı üstelik mütalaasında, bıçak darbelerinin üçünün ölümsek bölgelere gelmesi nedeniyle meşru müdafaanın oluşmadığını belirterek, sanığın “kısık nahak tahrik altında bile bile öldürme” suçundan cezalandırılmasını arzu etti.
Mahkeme heyeti, “nefsi müdafaa” şartları altında ağabeyini öldürdüğü gerekçesiyle görüş çokluğuyla T.C.S’nin beraatine ve tahliyesine karar verdi.
Samsun’un Atakum ilçesinde 31 Ocak’ta annesini darbeden ağabeyi Mualla Kenan S’yi (32) bıçakla öldürdüğü iddiasıyla yargılanan lise öğrencisi T.C.S. gözaltına münfail, çıkarıldığı barış ukubet hakimliğince tutuklanmıştı.

Share: