Samsun keyif haberleri | 5. Uluslararası 15. Millî Sağlık ve Şifahane İdaresi Kongresi Samsun’da başladı

5. Arsıulusal 15. Millî Sağlık ve Şifahane İdaresi Kongresi Samsun’da başladı

SAMSUN Esenlik yönetimi alanında ilmî çalışma kongresi olan “5. Uluslararası 15. Ulusal Esenlik ve Hastane İdaresi Kongresi” Ondokuz Mayıs Üniversitesi eş sahipliğinde başladı.

Temas sene ahenkli namına ayrımlı üniversitelerin sülale sahipliğinde gerçekleşen Ulusal Afiyet ve Şifahane İdaresi Kongresi’ne bu sene OMÜ ocak sahipliği yapıyor. Dünyada ve Türkiye’da ortaya sâdır gelişmeleri ve sorunları bilimsel bir bakış açısıyla ele almak, görmek ve çözüm önerileri getirebilmek için düzenlenen kongrede; afiyet hizmetleri yönetimi, keyif hikmet teknolojileri, keyif kurumlarında örgütsel çizi, esenlik kurumlarında halkla münasebat, sağlık kurumlarında ciddi dümen, esenlik kurumlarında finansal Idare, afiyet kurumlarında üretim ve işlemler yönetimi, etraflı dönemli hizmet hizmetleri, keyif hizmetlerinde töre bilimi, esenlik sektöründe girişimcilik ve yenilikçilik, afiyet iletişimi, afiyet sosyolojisi, sağlık turizmi, akse zamanlarında keyif yönetimi, idare bilimleri, sağlık hukuku, rasyonalist derman kullanımı, afiyet yönetiminde nicel teknikler, afiyet personeli göçünün keyif hizmetlerine yansıması, entegre afiyet hizmetleri, one health (yegâne afiyet), esenlik ekosistemi, uzaktan keyif hizmetleri, sağlık hizmetlerinde istihdam, uygulayım bilimi ve keyif hizmetleri, pandemi sonrası sağlık hizmetleri, döngüsel iktisat, akademik süreçlerde ilmî etik bilimi, sayrılarevi mimarisi, esenlik hizmetlerinde sayısal pazarlama, esenlik hizmetlerinde lojistik ve hazırlık zinciri, sağlıkta ivinti, şifahane enfeksiyonları, esenlik ekonomisi konuları ele alınacak.

“Rağbet ettiğimiz öz Samsun’la alakalı aynı değer bulmak”

Atatürk Kurultay ve Hars Merkezi’nde planlı kongrenin açılışında mütekellim OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, “Tığ üniversitede kim bütün imkanları, üniversitenin öğrencisi olan antrparantez bu şehirde var olan bütün öğrencilerin istifadesine sunacağız. Bir kontrol merkezi kuruldu, kısa bire bir süre içre bitecek. Şu anda yaptığımız öz laboratuvarların tamamını benzeri koordinasyona bağımlı tutmaktır. Bu eğitim bilimi yılı içerisinde 3 farklı kongre düzenlenecek. Şu anda çalışmaları bitmeme ediyor. Umu ettiğimiz şey Samsun’la dayalı benzeri derece yollamak. Bunun altında murat yerine belirlediğimiz madde, Samsun’un TEKNOFEST kadar tecrübelerini değerlendirmek. Bu eğitim bilimi yılı içerisinde 3 ayrımlı kongre düzenlenecek. Şu anda çalışmaları devam ediyor. OMÜ nasıp ve yücelme kriterlerini değiştirdi. Bunun içerisinde yüzdelik 30’dan yüzde 200’e büyüklüğünde oluşan ayrımsız ayrımlaşma oluştu. Bunların içerisinde herhangi bir mezunu proje vermek zorunda olan bir döneme girdik. Şu anki oryantasyonlarda biz bunu peyda söylüyoruz. Yani proje barı eğitimi, sertifika alması gerekiyor. Bunu dahi fiilen bu toplumda uygulaması gerekiyor. 2023 yılı içerisinde OMÜ’yü ayrımsız araştırı üniversitesi kendisine vira etmek, kendi bölgesinin ekonomisine, ticaretine doğrudan yardım sağlayıcı bire bir bilime dönüşmesidir. O nedenle bu kongreye dönerek bu kongre hem zamansal adına hem dahi tema olarak çokça değerlidir. Bu salon fikirli mağaza kendisine geçiyor. Katılımcının salona gelmesi gerekmiyor, eğer ilişim ulaştıysa salona doğrudan katılabiliyor” dedi.

“En majör ve birinci sınıf yönlerimizden biride afiyet sektörüdür”

Akabinde konuşmasını gerçekleştiren Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Görgüsüz ise “Bu yaptığımız programlar ince ayrımsız süreç ve düzentileme gerektirmektedir. Bu emekte yardımcı olan hocalarımıza de müteşekkiriz. Esenlik bizim sunma mefret sektörlerimizdendir. Sağlıkta teknolojilerimiz olmazsa olmaz bire bir şekilde ilerlemeye bitmeme edecektir. Hastanelerimiz ve keyif sistemimiz enerjik bir uzviyet sayılır. Çalışanlarımızın karşısındaki dirilik üzere empati yapması, can kuşu halini anlaması, tutkun ve parasız yakınlarının de doktorları ve çalışanları ferah aynı şekilde anlaması eke bire bir etkenimizdir. Çapraz izan olmadığı ant akıbet zamanlarda dahi görüyoruz sağlıkta güç kabil hiç istemediğimiz durumlar görmekteyiz. Samsun tarımda ve başka sektörlerde dahi çok nazik benzeri şehrimizdir ancak bildirme muhteşem ve birinci sınıf yönlerimizden biride keyif sektörüdür. Değeri çokça tanınmayan, mevrut misafirlerimizin sonradan fark ettikleri büyüklükte benzeri sektöre sahibiz. Ayrıca yalnız OMÜ değil, 17 cesamet hastanemiz, 8 farklı özel hastanelerimiz, 2 değişik üniversite hastanelerimiz ile sektöre burada taraf veriyoruz. Tığ esenlik alanında toprak ili sayılırız ve kestirmece 6-7 ilimiz keyif alanında ağız ağıza Samsun’a, özellikle OMÜ’ye gelmekteler. Tokat, Sivas, Giresun, Sinop, Amasya, Trabzon ve mekân illerimiz bizlere pestil nakili yapmaktalar. Çünkü sağlıkta üstün olduğumuz nazik alanlar var. Takkadak kasaba illerimiz değil, dar dışından dahi tutkun nakillerimiz bizlere gelmekteler. Esenlik sektöründe sizlerin de yardımıyla haddinden fazla bereketli bire bir noktadayız” diye niteleyerek konuştu.

Açılış konuşmalarının arkası sıra çalgı dinletisi yapıldı.

Share: