Sakırga popülasyonundaki artım “KKKA vakaları”nı dahi artırdı

Sivas Cumhuriyet Altını Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Esas Bilgelik Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Bakır, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı vakalarında son yıllarda yeniden çoğalma yaşandığını bildirdi.

Bakır, AA muhabirine, her sene KKKA hastalığı sorunuyla yüz yüze kaldıklarını söyledi.

Kene popülasyonunda serencam yıllarda artım yaşandığına, bunun de KKKA riskini artırdığına değinen Bakır, “Geçmiş yıllarda vakalarla yeryüzü sık karşılaştığımız Amasya, Tokat, Erzincan, Sivas ve Giresun’u içerisine düzlük Kelkit Vadisi dediğimiz alandı. Fenomen sayılarında az buçuk elan güneye makul artım var.” dedi.

Bakır, KKKA hastalığında 2002-2003’ten bilahare iniş çıkışlar olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“KKKA hastalığı bildirme çokça 2007-2008 ve 2009 yıllarında görüldü. Bu yıllarda nüsha 1300’lere yakındı, sonra anbean azaldı ve 1000’li rakamların altına düştü. Akıbet 2-3 yıldır gene sayıda çoğalma görüyoruz. 1300-1400’lere mail bir nicelik görüyoruz. Bu birçok sebeple açıklama edilebilir, pandemi süreci dolayısıyla insanların büyük kentlerden bu alanlara göç etmesi, kene popülasyonunun artması ve mikrobu haiz sakırga sayısının birlikte artması… Virüs taşıyan kene sayısı arttığı ant tabii kim hastalık riski de artıyor.”

Sivas’ta elan ilk Zara, Yıldızeli, Hafik ilçelerinde ve merkeze bağlı köylerde henüz bir iki hadise görüldüğünü hatırlatan Bakır, sonuç yıllarda ise vakalarda artım olduğunu dile getirdi.

Kelkit Vadisi’nin bitişiğindeki bu ilçelerde enfekte kene popülasyonunda üstelik artma yaşandığını anlatan Bakır, vahşi ve domestik hayvanların keneleri taşıdığını aktardı.

Bakır, KKKA hastalığına alelumum baharat ve yaz aylarında rastlanıldığını, ilkgüz ve ekimden sonraları vakalarda düşüş yaşandığını rapor etti.

KKKA hastalığında çocuklarda ölüm oranının elan beş altı olduğuna dikkati çeken Bakır, alelumum kâmil ve ileri yaş ile melfuf hastalığı olanlarda hastalığın kısık seyrettiğini vurguladı.

“Telkih çalışmaları var”

Bakır, KKKA aşısı çalışmalarının bitmeme ettiğini de aktararak, şöyle bitmeme etti:

“Safha 1 dediğimiz aşamada olan aşılar var. Temennimiz pandemi süreciyle aşı deneyiminin KKKA aşısına dahi kaydırılarak bu aşının biran önceki safha çalışmaları tamamlanarak uygulamaya girmesi. Bu sürecin hızlanacağını düşünüyorum. Lüzum ülkemizde gerekse yurt dışı bazlı faz düzeyinde olan çalışmalar var.”

Seçme kenenin KKKA hastalığı virüsü taşımadığına üstelik belen fail Bakır, vücuda tutunan kenenin patlatılmadan usulüne uygun şekilde biran ilk çıkartılması gerektiğini sözlerine ekledi.Share: