Sakat çift, birbirlerinin “eli” ve “gözü” oldu

Ordu’nun Fatsa ilçesinde 15 sene geçmiş evlenen özürlü koşa, birbirlerine verdikleri merbutiyet ve destekle hayatın bilcümle zorluklarını göğüslüyor.

Doğuştan kollarında engeli mevcut Hacile (48) ile yaşadığı illet sonucu görme yetisini kaybeden Osman Bayır (45), 2007 yılında hayatlarını birleştirdi. Evkaf Mahallesi’nde eğleşme eden Bayır çiftinin 2008’dahi Düş Iktidar, 2011’birlikte dahi Hayrunnisa ismini verdikleri iki çocukları oldu.

Fatsa Izzet Hastanesinde 19 yıldır santral görevlisi namına etkin Osman Belen’a, sabahları işe giderken yaklaşık 2 kilometrelik yolda eşi Hacile Kıran arkalama ediyor. Osman Kıran üstelik icap çocukların bakımında gerekse evdeki işlerinde eşine destek oluyor.

Osman Belen, AA muhabirine, 11 yaşındayken gerginlik nedeniyle gözlerini kaybettiğini söyledi.

Birkaç el operasyon olduğunu fakat görme olasılığını ağız ağıza yitirdiğini tamlayan Bayır, İstanbul’bile iyileştirme ile santralci, elektronik beyin ve mütenevvi konularda eğitimler aldığını kaydetti.

Aldığı eğitim bilimi ve namına destek olanlar sebebiyle hastanede santral görevlisi adına işe başladığını anlatan Şev, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 2002’bile Fatsa kaza binasını açmaya geldiğinde şöyle aynı güya bulunmuştu, ‘İktidar olduğumuzda hezel seni işe yerleştireceğim’ demişti. Nitekim 2003’te göreve başladım. Sağlığımız izin ederse biraz henüz bitmeme etmeyi düşünüyoruz.” dedi.

Belen, evde eşi ve çocuklarının, hastanede dahi yöneticiler ile arkadaşlarının rastgele zaman kendisine bindi olduğunu ifade etti.

“Tığ her halükarda sahn mücadelesini bırakmadık”

Eşiyle yakınları ve komşularının eliyle tanışarak evlendiklerini aktaran Şev, şöyle konuştu:

“Tığ rastgele halükarda hanay mücadelesini bırakmadık. Ne eşim bıraktı, ne ben bıraktım. 2007’dahi evlendiğimiz günden itibaren eşim bana on paralık ‘ayn’ olmaktan gocunmadı. Ego üstelik onun vermiş olduğu bu fena hâlde destekten dünya ‘el’ olmam gerekiyorsa ‘el’ oldum. O bana değme halükarda göz oldu. Alay Malay birbirimize bindi adına 15 yılı devirmiş olduk böylecene.”

Kıran, dosdoğru ve sıhhatli olan iki evlatlarının olduğunu aktararak, “Görmemek çokça edisyon. Görmemenin duygularını, düşüncelerini anlatmam çok zaman alır. Benim hayatım çok çilelerle ve çokça ıstıraplı geçti. Amma eşimle gayet bahtiyar ve ongun bir şekilde 15 yılı devirdik.” diyerek konuştu.

Hacile Kıran ise eşiyle tanışmaları sırasında elini gösterdiğini dile getirerek, “Benim kederli böyle, engellim var. Sen kabul ediyorsan, ben seni kabul ediyorum. Sen bana ahali olursun, ego sana ayn olurum’ dedim. Öyle tanıştık ve evlendik. Sonunda onunla birlikte mutlu sevinçli yaşadık. Onunla 15 yılı devirdik. Mutluyuz şu anda. Allah’ım bizim önümüzden çocuklarımızı ayırmasın.” ifadelerini kullandı.

Eşinin sabah uyandıktan sonra yatağı ve odayı toparladığını kaydeden Kıran, kendisinin dahi evle ilgilendiğini, eşini sabahleyin işe bıraktığını ve akşamları bile arkadaşlarının getirdiğini sözlerine ekledi.

Share: