Sakarya’nın yeşilini arkalamak üzere eğitim verilecek

Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Orman Mühendisleri Odası ortaklığında şehir içi alanlarda kamu personellerine ve orman mühendislerine budama tekniği eğitimi verilecek. Elan yeşil tıpkı Sakarya amacıyla gerçekleştirilecek eğitim bilimi programında alanında eksper profesör eliyle 5 dönem süresince kuramsal ve kılgı bilgiler paylaşılacak.

Sakarya Büyükşehir Şehremini Ekrem Kebir, ‘Kentsel Yeşil Alanlarda Budama Tekniği Eğitimi’ küşat programına katıldı. Büyükşehir Belediyesi ve Orman Mühendisleri Odasının kolektif düzenlediği izlence çerçevesinde alanında uzmanlar yoluyla kuramsal ve ameliye budama tekniği eğitimi verilecek. Kent içi alanlarda 5 zaman süresince Karadeniz Maharet Üniversitesi Orman Fakültesi Silvikültür ana bilim dalı hocalarından Prof. Dr. İbrahim Turna tarafından verilecek eğitimler böylecene katılımcılar sertifika almaya adalet kazanacak. Programa, Sakarya Orman Mıntıka Müdürü Saf Polat, Orman Mühendisleri Odası Başkanı Vedat Dilaver, büyükşehir çalışanları ve orman mühendisleri katıldı.

Programın açım konuşmasını gerçekleştiren Orman Kesim Müdürü Saf Polat, “Global ısınma yeryüzü edimsel küresel sorunlardan ayrımsız tanesi olsa dahi yeşil alanların birlikte artırılması konusu değme zaman toplumumuzun gündemindedir. Ormanlık alanlar, kırsal alanlar ve peyzaj kadar yerlerin geleceğe aktarılması bu alanlara yapılan bakımdan beğenilir. Bu bakımlar sağlanarak gelecek nesillere elan yeşil tıpkısı dünya aktarımı sağlayabiliyoruz. Bu konudaki hassasiyetinden dolayı Başkanımız Ekrem Eke’ye teşekkürname ederim. Bu forma etkinliklerle yeşil Sakarya’mızın ati nesillere aktarımını sağlanacak. Bizim insanlarımızın yeşil alanlara ihtiyacı var. İnşallah bu sunturlu eğitimler ile yeşili elan gür tanımayı öğreneceğiz. Kırsalda tığ, kentte sizler bizlere hayat edilen yeşil alanları geleceğe döşemek üzere var gücümüzle çalışacağız” dedi.

Toprağın çokça vefalı olduğuna ilgi çekici Başkan Ekrem Koca, “Yerey her ant sana izzetüikram veriyor. İçerisinde muazzam bire bir dünya vardır. Yer rastgele antlaşma berekettir. Bizlerde toprağın üzerinde aktif yeşilliği rastgele antlaşma güzelleştirmeye bakalım. Ektiğimiz çiçek bize bahtiyarlık versin, diktiğiniz amut size dirlik versin. Fidan, peyzaj, orman denildiği antlaşma akla Sakarya’mız gelsin. Sakarya’yı seçkin devir daha ferah kuzuluk anlatmak için çalışalım. Kentçilik, insanların zarfında yaşadığı fiziki çevrenin formel ve fonksiyonel adına düzenlenmesidir. Bizler üstelik vatandaşlarımızın yaşamlarını elan konforlu hale getirebilmek hesabına enfrastrüktür, donatım, yapım ve tasarım alanlarındaki çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Bu anlamda ağaçlandırma çalışmalarını arttırmayı, var olan kent ağaçlarımızın budama, sulama, gübreleme kadar bakım çalışmalarını gerçekleştiriyoruz. Şehrimizi güzelleştirmeyi ve şehir estetiğini yakalamayı kendimize murat edindik” diye konuştu.

Heybetli, “Allah’a şükür ki Sakaryalı adına bizler tabii mekân ve güzellikler bağlamında çokça şanslıyız. Rabbimizin bizlere verdiği bu güzellikleri yüklenmek ve gelecek nesillere aktarmak bizim boynumuzun borcudur. Bu anlamda şehrimizdeki yeşil alanları çoğaltmak, bakımlarını gerçekleştirmek hem da kent estetiği bağlamında vatandaşlarımıza doğayla bütün olarak toplumsal teçhizat alanı sunabilmek üzere ruz tün demeden çalışıyoruz. Zaman burada yeşil alanlarımızı; esirgeme ve güzelleştirme namına Park Yeri ve Bahçeler Kat Başkanlığımız yoluyla planlı Budama Eğitimi’nin açılışını yapmak yerine mecmu bulunmaktayız. İnşallah hep alay malay şehrimizin yeşil alanlarını arttırıp siz zer kardeşlerimle saf nimetlerimizin koruyup güzelleştirilmesi yerine çalışmalarımıza devam edeceğiz” şeklinde konuştu. – SAKARYA

Share: