Sakarya Bitki Bilimi Vadisi’nde 12 tona mail biberiye üretildi

Sakarya Büyükşehir Belediyesince Sakarya Botanik Vadisi’nde kısaca 12 ton biberiye hasat elde edildi.

Belediyeden yapılan açıklamada, kentin kuzeyindeki Sakarya Nebatat Vadisi’nde yapılan biberiye üretiminde hedeflenen seviyeye ulaşıldığı belirtildi.

Açıklamada, Büyükşehir Belediyesi bilirkişi üretim ekibinin, Türkiye ve acun pazarından güç murat alınması üzerine üretimde çalışmalarını hızlandırdığı tabir edildi.

Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem Yüce’nin talimatıyla şehrin tarımsal kalkınma hamlelerine vahim yemlemek adına kurulan Camekân ZIYAN ETMEK ve Rekiz ATLATMAK’nin koordinesindeki 2022 yılı biberiye üretiminde hasadın tahminî 12 tona ulaştığı, bunun 6 bin 247 kilogramlık kısmının varaka, 5 bin 507 kilogramlık kısmının ise sap bölümünün oluşturduğu ifade edildi.

Açıklamada, ürünlerin yüzdelik 90’ının güçlükle dışına ihraç edildiği, yüzde 10’nun birlikte kentteki Iflah Evi ile ayrımlı ürünlerde işlenmek için Büyükşehir Laboratuvarına ayrıldığı belirtildi.

Belediyenin, Sakarya’nın zirai faaliyetlerine dokunaklı kattığı aktarılan açıklamada, “Yüzlerce nev tıbbi ve hoş kokulu bitki türümüzden tıpkı tanesi olan biberiye hasadını taleplere yanıt verebilmek üzere yüksek performansla tamamladık. Behişt vadisi adına tanıdık Sakarya Botanik Vadimizde tarımsal kalkınma hamlesinde Türkiye’ye sunu kıvrak desteği verebilmek anlamında üretmeye ve pazara ulama sunmaya bitmeme edeceğiz.” ifadeleri kullanıldı.

Share: