Sahibinin yanından ayırmadığı pisik “Tanya” oba kentin moral kaynağı oldu

FİKRET KAVĞALI/TAHİR TURAN EROĞLU – Osmaniye’bile, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7,7 büyüklüğündeki depremde hasar gören evlerinden sâdır eş, kedileri “Tanya” ile geçici tahaffuz alanına yerleşti.

Depreme İstiklal Mahallesi’ndeki evlerinde ailesiyle yakalanan 61 yaşındaki Yaşar Beyindik, AFAD koordinesinde Masal Park’ta oluşturulan keçe kentte kedisini yanından benzeri zaman olsun ayırmıyor.

Beyindik, AA muhabirine, kedileri “Tanya”nın çerge kentin maneviyat kaynağı olduğunu söyledi.

Zelzele gecesi yaşadıklarını anlatan Beyindik, şu ifadeleri kullandı:

“Hanımımla yatıyordum. O açıklık duvar çatlamaya başladı. Hangi olduğunu anlayamadık, aynı uyandık temas düz dalavereli. Yer Sarsıntısı bitti, iki kızım ve eşim aşağıya indi. Ben de kedimiz Tanya’yı arıyorum. Yuvasına baktım, seçme taraf ibret. Kullanmadığımız ayrımsız boşluk vardı. Tanya’yı orada gördüm. Köşede kısılmış acayip ayrımsız şekilde bakıyordu. Kolaylıkla kedimi aldım elimde pantolonla zir indim. Kedimizi uydurmak bire bir mucizeydi. Zir indikten sonra arabaya geçtik.”

“Devletimiz esen olsun bizi muallel bırakmadı”

Beyindik, depremlerde hasar görmesi dolayısıyla evlerine giremediklerini, bu nedenle eğreti tahaffuz alanında yaşamlarını sürdürdüklerini aktardı.

Askerler ve AFAD’ın parçalanmamış detayları düşünerek bu bölgede hizmet verdiğini vurgulayan Beyindik, “Çadırları kurduklarını gördük. Bize bile apotr oldular. Devletimiz iyi olsun bizi yarım bırakmadı. Askerlerimiz, hepsi bize havari oldu. Buraya geliyorlar uygun ilgileniyorlar. Yemeğimizi ve suyumuzu veriyorlar.” dedi.

Hareket nedeniyle çokça korktuklarını dile getiren Beyindik, hayatını kaybeden insanlar için çokça ağladığını tabir etti.

O geceleyin geçmiş aklına kedisinin geldiğini tamlayan Beyindik, ” Adana’da sahiplenmiştim. Kedimizi haddinden fazla seviyoruz. Kedimizin depremden geçmiş kalbinde rahatsızlığı vardı, iyileşirse çokça sevineceğiz. Depremden sonradan kedim çokça strese girdi. Tanrı kimseye göstermesin. Barınma merkezinde şenlik kaynağımız oldu. Onu yanımdan ayırmıyorum.” diyerek konuştu.

Share: