Sağlıkçılar gülgûn balonları uçurup meme başı kanserine dikkati çekti

Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesindeki akademisyen ve sağlıkçılar, bicik kanserine dikkati kısaltmak için gülgûn balon uçurdu.

Üniversitenin Tababet Fakültesi Umumi Cerrahi Ana Bili Dalı Akademisyen Prof. Dr. Müfide Nuran Akçay ve ekibi, rektörlüğün desteğinde “1-31 Ilk Teşrin Meme Kanseri Farkındalık Kocaoğlan” kapsamında şifahane girişi ve çevresi ile ara sıra poliklinikleri pembe balonlarla süsledi.

Ardından hastane başhekimliği uğrunda ayrımsız araya gelip yakalarına gülgûn kurdele takan öğretim üyesi ve sağlıkçılar, ellerindeki pembe balonları havaya bırakarak bicik kanserine dikkati çekti.

Hastanenin konuşma salonunda devam fail etkinlikte konuşan Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Bayrakçeken Yurtcan, meme kanserine dikkati ahzetmek üzere yapılan farkındalık etkinliğinin çokça bulunmaz ve topluma yararlı olduğunu belirterek, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti.

Hastane Başhekimi Prof. Dr. Fuat Gündoğdu da teknolojik maşa ile tıbbi donanım anlamında kendilerine bindi veren Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı’ya teşekkürname ederek, “Kanserli hastaların hiçbirinden ecir almıyoruz, buna bicik protezi birlikte dahil. Hocalarımız kanserli hastalara alışılmamış ara ayırıp hizmet ediyor, biz birlikte onlara havari olamaya çalışıyoruz.” dedi.

Prof. Dr. Akçay bile kadınlarda görülen kanserlerin 3’te birini meme kanserinin oluşturduğunu belirterek, 8 kadından birinde bu kanserin görüldüğünü anlattı.

“Temas 11 dakikada tıpkısı eş bicik kanserinden yaşamını yitiriyor”

Meme Başı kanserinde er teşhisin mefret olduğunu vurgulayan Akçay, şöyle devam etti:

“Dünyada seçme 3 dakikada tıpkı kadına meme başı kanseri tanısı konuluyor ve herhangi bir 11 dakikada tıpkısı avrat bicik kanserinden yaşamını yitiriyor. Türkiye’dahi da oranlar analog. Her sene 17 ila 25 bin yeni bicik kanseri tanısı konuluyor. Bu konuda 20 yaşından bilahare her avrat skor dönemini strateji fail günlerde nasıl memelerini taharri etmeli, 20-40 gözyaşı beyninde 3 yılda ayrımsız doktora başvurulmalı. Mamografik taramalar ihmal edilmemeli. Bicik kanseri er evrede teşhis edilirse yüzde 98 oranında bu hastalıktan kurtulma şansı var. Biyopsilerden çokça korkuluyor, kimesne korkmasın, doktorlara güvensin. “

Etkinliğe katıltan Prof. Dr. Durkaya Örenlik ise meme başı kanserinin ferah ancak yoğun seyirli olduğuna belen ederek, “Atatürk Üniversitesi Tababet Fakültesi Türkiye’nin 5. tıp fakültesi, burada rastgele alanda 67 senedir cerrahi işlem yapılıyor. Sonuç 20 yılımı meme başı cerrahisi ile geçirdim. Hastanenin genel cerrahi kliniğinde, dünyanın seçkin yerinde yapılacak muamele yapılmaktadır. Kimsenin başka yere gitmesine gerek bulunmayan.” diye konuştu.

Program, organizasyona katılanlara mütenevvi ikramlarda bulunulmasıyla sonra erdi.

Share: