Rusya’nın çekildiği hububat koridorunda Türkiye’nin araya girmesi işe yaradı! BM ve Ukrayna tarafları arasında inikat sağlandı

Tahıl ürünlerinin Ukrayna limanlarından sevkiyatına ilişik doküman, geçtiğimiz temmuz ayının 22’sinde Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Uluslar (BM) vasıtasıyla imzalanmış, düpedüz anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle gelişigüzel çok sayıda tahıl gemisi yola çıkmıştı.

RUSYA’DAN “FAKİR ÜLKELERE GİTMİYOR” TEPKİSİ

Anlaşmanın tıpkısı süre uygulanmasının peşi sıra Rusya cephesinden gemilere ilgilendiren itiraz geldi. Rusya Azamet Başkanı Putin, hububat gemilerinin geda ülkeler hesabına Avrupa’ya gittiğini tabir ederek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la konuyu görüşeceğini dile getirdi. Putin’in çıkışının peşi sıra tahıl gemileri gine birlikte yola çıkmaya devam etti.

RUSYA ANLAŞMADAN ÇEKİLDİ

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan zaman ise konuyla ilişik sürpriz aynı izah geldi. Vekâlet vasıtasıyla yapılan açıklamada, Rusya’nın Hububat Koridoru Anlaşması’na katılımı durdurduğu ifade edildi. Rusya, anlaşmadan vazgeçmesinin sebebi namına akıbet zamanlarda Karadeniz’bile mevcut Acımasız filosuna yapılan saldırıları gösterdi.

TÜRKİYE DEVREYE GİRDİ

Rusya’nın anlaşmadan çekilmesinin ardından Türkiye devreye girdi. Milli Defans Bakanlığı’nın hububat sevkiyatına ilgili açıklamasında “Bu sürede Ukrayna’dan sefine çıkışı olmayacaktır. İstanbul önlerinde muntazır tahıl hamile gemilerin denetlenmesine ise zaman ve yarın devam edilmesi planlanmaktadır. Sorunun çözümü ve hububat girişiminin bugüne büyüklüğünde koordinasyon içerisinde başarıyla sürdürülen faaliyetlerinin bitmeme etmesi için Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akaret muhataplarıyla ve ilişik makamlar dahi kendi aralarında görüşmelere ve koordinasyona devam etmektedir” denildi.

BM, TÜRKİYE VE UKRAYNA DEBI PLANI İÇİN ANLAŞTI

BM; Ukrayna, Türkiye ve BM delegasyonlarının, tahil koridoru kapsamında 31 Teşrinievvel günü 14 geminin hareket planı ve 40 gemiye yapılacak denetimler üzerine anlaşmaya vardığını açıkladı. Açıklamada, Moskof delegasyonunun iki planla ilişik bile bilgilendirildiği belirtildi.

Share: