Rusya, hububat anlaşmasının uzatılması kararını 18 Kasım’a büyüklüğünde belirleyecek

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Rusya’nın tezek ve tahıl ihracatının önündeki engelin kaldırılmasına ait Birleşmiş Milletler (BM) ile imzalanan mutabakatın yerine getirilmediğini belirtirken, ülkesinin 18 Kasım’bile sona erecek hububat anlaşmasının geleceği hakkındaki son kararını vereceğini söyledi.

Ukrayna’dan güvenli hububat sevkiyatı anlaşmasının 120 günlük süreye eş olduğunu ve önceki aşamanın 18 Kasım’üstelik sona erdiğini hatırlatan Zakharova, Rusya ile BM beyninde üç yıllık bire bir müddet amacıyla muhtıra bile imzalandığına vurgu yaparak, “BM Umumi Sekreteri, zat inisiyatifiyle planlı iki anlaşmadan oluşan tıpkı paket anlaşmayı imzalamıştı. Bu paket anlaşmada aynı şartın adına getirilmesi, cemi anlaşmanın yerine getirildiği anlamına gelmiyor. Bu, bedel kendisine yapılması müstelzim bire bir barışma” diye konuştu.

Ukrayna tahılı ile ilişik kısmın temelde uygulanmakta olduğunu gördüklerini söyleyen Zakharova, fakat uygulamanın Ukrayna tahılının çıkarılması sorununu çözmek üzere ayrımsız anlaşmaya muvasalat ihtiyacı karşı sonsuz ağırbaşlılık fail Batı ülkelerinin evvel özellikle dile getirdiği murat ve hedeflerden uzak olduğunun dahi altını çizdi.YAPTIRIMLAR BITMEME EDİYORAnlaşmanın başka şartının ise tek şekilde uygulanmadığına özen calip Dışişleri Sözcüsü, Rusya’nın bu konuyu BM’de herhangi bir düzeyde yapılan müzakerelerde gündeme getirdiğini hatırlatarak, “Bu resim bize uymuyor. Rusya’nın gıda ve gübre ihracatında değme sorun olmadığına dair Garp’dan yapılan tüm açıklamalara rağmen, kısıtlamalar sürüyor. Buna göre, 18 Kasım’a kadar soy verilere dayanarak hububat anlaşmasının uzatılıp uzatılmayacağı konusunda değişmeyen vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Share: