Romatizmal hastalıklarda tedaviye geç kalınması eklemlerde sürekli hasar bırakabiliyor

Halk beyninde eklem romatizması evet bile iltihaplanması yerine bilinen ve kip haddinden fazla zir tipi olan artrit hastalığında tedaviye geç kalınmasının eklemlerde kalıcı hasar bırakabildiği belirtildi.

Ankara Kent Hastanesi Romatoloji Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Minnet Erten, 12 Ekim Acun Artrit Günü nedeniyle, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mafsal iltihaplanması ya de mafsal romatizması adına tanımlanan artritin mukavim çokça zir tipi bulunduğunu söyledi.

Artritin dünyada kalın tanıdık hastalıklar zarfında kayran aldığını vurgulayan Erten, “Nedenlerine tutkun kendisine sıklığı değişmektedir. Genişlik çok görülen mafsal romatizması namına isimlendirilen romatoid artrit, lehçe farklılıklar olmakla alay malay kestirmece yüzdelik 1, baş evet de bel romatizması namına tanıdık spondilit artrit üstelik kısaca yüzde 0.5-1 oranlarında görülürken, sair bent dokusu iltihapları ise henüz turfa görülmektedir. Türkiye dahi dünya ile eş şekildedir. Bu oranlar yüzde 0.5-1 ortada değişmektedir.” bilgisini verdi.

Erten, artritin alelumum sinsi başlayan aynı hastalık olduğuna dikkati çekerek, eğer enfeksiyonla ilerleyici benzeri reviş varsa hastalığın haddinden fazla henüz kemiksiz bulgularla kendini gösterebildiğini söyledi. Kişilerin belirtilere karşı duyarlı olması gerektiğine işaret fail Erten, “Gerçek belirtiler, eklemlerde şişme, ısı artışı, ciltte kızarıklık, dert ile kendini gösterir.” dedi.

Tutulumların şişman evet dahi kıtipiyoz bilcümle eklemlerde olabileceğini anlatan Erten, “Parmaklarda, umum bileğinde, ayaktaki banal eklemlerde kalkışmak üzere tipine bakarak değişik eklemlerde görülebilir ve sinsi bir şekilde ilerleyebilir.” diyerek konuştu.

Bağ dokusu tutulumu olan artrit hastalıklarının görülme sıklığının kadınlarda elan erdemli olduğuna işaret fail Erten, şunları söyledi:

“Söz Gelişi, vücudunun muafiyet sisteminin öz doku ve organlarına saldırdığında ortaya çıkan Lupus, kadınlarda erkeklere oranla 9-10 ikmal, romatoid artrit bile tekrar kadınlarda 3 kat daha fazla görülmektedir. Bunun birçok etkeni olmakla birlikte, hormonal faktörlerin bu artışta yer balaban çalışkan olduğu düşünülmektedir.”

Erten, Lupus’un, muafiyet sisteminin vücuda ilişik ara sıra maddeleri ecnebi kendisine algılaması sonucu üst genelinde, çabucak gelişigüzel sistemi etkileyebildiğini ve kronik yangılı reaksiyon başlattığını anlattı.

“Erken tanılama tedavi başarısını artırıyor”

Genel yerine tüm artrit hastalıklarının tedavisinde erken tanının iri ehemmiyet taşıdığına dikkati calip Erten, tedaviye hangi kadar er başlanırsa başarı oranının üstelik o ölçüde arttığını söyledi.

Erten, tanı ve tedavide geç kalınmasının haddinden fazla gösterişli afiyet sorunlarına defa açtığının altını çizerek, şunları kaydetti:

“Çor, tedaviye geç kalınması halinde eklemlerde kalımlı hasar bırakabilir, bu bile sakatlıkla sonuçlanabilir. Bu durumda, rastgele güzeşte dönüş hastanın tutulumu olan eklemi kullanması zorlaşıyor, kişide hem fiziksel hem sosyal problemlere neden oluyor. Kâh artrit tiplerinde ise sistemik tutulumlar bile olabiliyor, yani akciğer, böbrek, beyin gibi uzuv tutulumları oluyor, organlarda hasar bırakabiliyor ve ölümcül olabiliyor. Bunun üzere er tanı ve tedavi, hem hastanın hayatını kurtarıyor hem üstelik mihman eklem hasarının önüne geçilebileceğinden hayat kalitesini artırıyor. Çokça er evrede tanı sonrası otama ile hastanın tamam yerine iyileşmesi mümkündür ancak parasız popülasyon boyu izleme altındadır. Tedavide idman, fizik otama da uygulanıyor.”

Prof. Dr. Erten, ilerleyen uygulayım bilimi ve ilmî gelişmelere merbut olarak hedefe müteveccih ilaç tedavilerinin kullanıldığını ve başarılı sonuçlar elde edildiğini anlattı.

Geleneksel ilaçların birlikte serencam yıllarda düşüncesiz ilaçların kullanıma girdiğini nâkil Erten, “Bunlar akil ya bile hedefe yönelik diye tabir edilen dirim bilimsel ilaçlar. Bu ilaçlar, Türkiye’bile 2003 yılından bu yana kullanılıyor ve berenarı yüz gülünç sonuçlar alıyoruz.” dedi.

Erten, “Eklemde şişlik, ağrı, kızarıklık, sabah tutukluğu bunlara zevcelik ederse, sabah uyanıldığında meni ve omuz ağrısı oluyorsa, flaş şappadak kızarıklık, kenar içinde keskin, vücutta çöp tenekesi halinde hoppadak hekime başvurulmalı.” uyarısında bulundu.

Share: