Rizeli Yurttaş: “Köylerde Tek Ekol Bırakmadılar, İmam Hatibe Çevirdiler”

GENÇAĞA KARAFAZLI

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Iye Ağbaba ve Trabzon Milletvekili Ahmet Kayaç’nın dinlediği Rizeli tıpkısı vatandaş, “Rize eğitimde Türkiye’birlikte yetmiş küsurda. Bu Rize üzere utanma verici tıpkısı molekül. Köylerde bir tane ekol bırakmadılar imam hatibe çevirdiler” dedi. Bakkal işleten bir yurttaş dahi mütezayit fiyatlardan yakınarak “600 lira verdiğim cıvıltı faturası şu dakika 2 bin 400 lira oldu lacerem kandil açayım, dolapları kapattım dondurma satmadım bu yıl” diye niteleyerek konuştu.

ÇAYKUR sezonluk işçilerinin sorunlarını itaat etmek için Rize’ye giden CHP Genel Başkan Yardımcısı Iye Ağbaba ve Trabzon Mebus Ahmet Kayaç, Ambarlık ve Muradiye beldelerindeki köyleri bile ülfet ederek yurttaşlarla tıpkı araya geldi.

“TELAKI SİSTEMİNİ DEVAM ETTİRECEKSEK O İKTİDAR NASİP OLMASIN”

Şekil Ambarlık köyünde mevcut kahveyi mülakat eden Iye Ağbaba ve Ahmet Kayaç, yurttaşlarla ahbapça etti. Veli Ağbaba şunları söyledi:

” DÜRÜST Parti’ye geçersizlik yapmayın, hemşehrinize fazla butlan yapmayın. Hemşehriniz Cenabıhak var kimsesiz derviş ortada CHP’li, AKP’li, MHP’li ayrımı yapmıyor. Hiçbirini işe almıyor yok yoksul fukaraysa. Amma zenginse evet bile falanca derneğinin üyesiyse, filanca başkanın yakınıysa, dayısı varsa onları işe alıyor. Eğer tığ bu telaki sistemini devam ettireceksek Cenabıhak bize o iktidarı talih etmesin. Allah o iktidarı bize yasak etsin. Aile Destekleri Sigortası’nda tıpkısı eve arz az minimum sevap kadar sağlık girecek diyoruz. Tıpkı eksantrik ve eke yönü ise diyelim ki Rize Belediyesi işe âdem matlup evet dahi ÇAYKUR, Çap Su İşleri işe herif takanak alacağı birinci birey evinde tek sigortalı olmayan evden algı. Evinde hiç içtimai güvencesi olmayan evvel insanı o evden algı. Biz gelip burada yıllar süresince yardım yaparak, gıda vererek yoksulluğu düzen hedefimiz namevcut bizim yoksulluğu bitirme hedefimiz var. Biz geleceğiz ve tıpkısı deneyli eliyle vereceğiz, anca müzaheret kolileri eliyle değil bilgili olacak.

“BİZ HİZMETTE AKP’Lİ Mİ CHP’Lİ Mİ SARI SAÇLI MI ESMER Mİ DİYE BAKMAYACAĞIZ”

Kadınlara vereceğiz kartı bir eve sunu bir iki benzeri minimum ecir girecek. Tıpkı kuruma iştirakçi alınıyorsa, bire bir memur alınıyorsa, ÇAYKUR bu köyden tıpkı eleman alacaksa bu köyde on paralık sigortası olmayan lüp insanından matlup. AKP’li mi CHP’li mi zerrin saçlı mı kişmiri mi diye niteleyerek bakmayacak. Kimin evinde süreduran varsa önceki onu alacak. Bu koskocaman projeyi hayata geçireceğiz. Türkiye devletinin bu konuda taahhüttü var. İşsizlik sigorta fonu var ya bu de Türkiye’nin 1971′ da imzalamış olduğu bire bir anlaşmada yükümlülüğü.

“MİLLETVEKİLİ MAAŞIYLA ZENGİN OLUYORSA BİLİN Kİ O HIRSIZ”

Siz iş veriyorsunuz yılda üç dört sefer çay üretiyorsunuz, dört dönümü olan benzeri ev geçindiremiyor. Amma maalesef siyasetle insanlar haddinden fazla zenginleşiyor, milletvekilleri zenginleşiyor. Bal markajcı parmaklar hangi yapıyor parmaklarını yalamıyor, arıyı yiyor. Tıpkısı adam milletvekilliğinden ensesi kalın evet mu? Siyasa yaparak zengin olunur mu? Ahmet Kayaç üzere söylüyorum kendim için söylüyorum, biz milletvekilliği yaparak ensesi kalın oluyorsak arakçılık yapıyoruz onu bilin. Mebus maaşıyla varlıklı oluyorsa bilin ki o hırsız. Siyasetle zenginleşmenin önünü keseceğiz. Bu zaruret sizin kaderiniz değil ki. Siz üretiyorsunuz, hamallık yapıyorsunuz, ayrımsız evde 7 yaşındaki bala 80 yaşındaki asıl çalışıyor. Sen neden kendini geçindiremeyesin, illet zenginleşmeyesin. Maatteessüf emek çekerek zenginleşme devri bitti.

“İŞ TAKİBİ YAPANLAR ZENGİN, DEVLETİN MALINA ÇÖKENLER ZENGİN”

Bir Vakitler varlıklı deyince akla ki gelirdi? Ensesi Kalın deyince akla üreten adam gelirdi. Demincek ensesi kalın deyince fabrikatör aklınıza geliyor mu? Varlıklı deyince Adanalı cehre tüccarı aklınıza geliyor mu? Türk filmlerinde Adanalı iğ tüccarı zengindi, Urfalı rüşvet buğday ekendi ensesi kalın. Deminden bunlar zengin mi? Ne pamuk üreten zengin ne buğday üreten varlıklı ne çay üreten zengin ne Malatya’üstelik kayısısı üreten varlıklı kim zengin? Getirim işi yapanlar varlıklı, hisse senedi takibi yapanlar zengin, devletin malına çökenler zengin. yeknesak vereceğim o birlikte hemşehriniz üzerinize alınmayın, Elazığ’de tıpkı eroin satılıyor bura dünyanın bildirme ensesi kalın beyaz zehir yatakları. Bakır var krom var çipo var. Takribi değeri 100 milyar dolar. O 128 milyar dolara mail. O 100 bilyon dolarlık maya ihaleye açılıyor ihalede çabucak beniâdem ve mahiyet kişioğlu yazmamışlar, herhangi bir tip tarifi yapmışlar hemşeriniz alıyor. Yeter hemşerim, yeter bu büyüklüğünde. Yeter yahu bu kadar tamah evet mu? Bu 100 bilyon doları versek Rize’yi, Trabzon’u, Artvin’i, Ordu’yu, Giresun’u satın alır. Yazık değil mi memleketin, kamunun, senin benim malımı birkaç devam zengine peşkeş çekmeye. O madenler işletilseydi, o maden Türkiye ekonomisine girseydi bütün bu arada zenginleşseydik. O madendeki temel hepimizin babasının, dedesinin malı, o toprakları hep bu arada Kurtuluş Savaşı’nda savaşarak elimizde tutmuşuz. O zenginlik sebep iki kişiye gitsin.”

“KÖYLERDE BİRTANE OKUL BIRAKMADILAR İMAM HATİPLERE DÖNÜŞTÜRDÜLER”

Ağbaba’nın konuşmasının ardından Rize’dahi arz mefret sorunun eğitim bilimi sorunu olduğuna ilgi çeken Rizeli ayrımsız vatandaş, “Rize eğitimde Türkiye’de yetmiş küsürde. Bu Rize için utanma verici bir özdek. Köylerde biricik meslek bırakmadılar imam hatibe çevirdiler. Terbiye düzeyince Rize Türkiye’nin yetmiş dördüncüsü. Onların kuvvet olması için bizim ahmak olmamız geçişsiz, sorgulama yeteneğimizi yitirmemiz geçişsiz ve onu başardılar” dedi.

“ELEKTİRİK FATURALARI EL YAKIYOR NASIL IŞIK AÇAYIM?”

Her dolaşma remiks geldiğini, neyi satacaklarına şaşırdıklarını dile getiren tıpkı bakkal ise, “Tığ bile neyi satacağımızı şaşırdık. Sattığımı namına koymam mümkün değil. Bugün sattığını tıpkısı hafta bilahare aldatma yerine koyma şansın yok. Biz köydeyiz icar vermiyoruz Tanrı’tan biraz rahatız. Değişik muhit hangi yapsın? Gökçe Yazın çay var diye biraz daha iyiyiz ama kışın daha incitici peki köylünün çalım gücü. 600 lira verdiğim zindelik faturası şu dakika 2 bin 400 liralık oldu bittabi çırağ açayım, dolapları kapattım dondurma satmadım bu sene. Dolapları yakmadığım halde bin 500 lira bana fatura geldi” dedi.

Share: