Reisicumhur Erdoğan’ın “Türkiye Yüzyılı” mesajı Yunanistan’da ses getirdi: Erdoğan eskimemiş Osmanlı vizyonunu tanıttı, düz okuyor

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, geri Ankara Spor Salonu’nda planlı DÜRÜST Tümen “Türkiye Yüzyılı” Tanıtım Toplantısı’nda benzeri istişare gerçekleştirdi. Açık tıpkısı katılımın olduğu etkinlikte heybetli mesajlar veren Erdoğan, “Dünyanın yeni ve dirimsel saha okumalarla karşı karşıya olduğu şu dönemde, Türkiye Yüzyılı programımızla Cumhuriyet’imizin kullanılmamış yüzyılına dinç tıpkısı mebde boşaltmak istiyoruz.” dedi.

AYASOFYA VURGUSUNA DİKKAT ÇEKTİLER

Farklı konularda değerlendirilmelerin meydan aldığı izah, tıpkı süredir ilişkilerin sakametli seyrettiği Yunanistan medyasında ise açık meydan buldu. Yunan basınından gazeteler, Erdoğan’ın konuşmasında, hele Batı’ya ve Ayasofya’ya dair sunulan mesajlara belen etti. Haberlerde Erdoğan’ın “Ayasofya’yı, yeniden cami yerine hizmete açmış olmamız bile global vesayete karşı gerçekleştirilmiş bir balaban düzlük okumadır.” açıklamasına ilgi çekildi.

“YENİ OSMANLI VİZYONU” OLARAK DEĞERLENDİRDİLER

ERT televizyonu, “Erdoğan, kullanılmamış Osmanlı vizyonunu tanıttı” başlıklı haberinde, Ayasofya’nın yıllar sonraları esasen camiye dönüştürülmesiyle ilgilendiren konuşmayı aktardı. Ayrıca Türkiye’nin siyaset, ekonomi, teknoloji, askeri ve diplomasinin seçkin alanında dünyanın genişlik büyük 10 devletinden biri haline getirilmesi hedefine vurgu yapıldı.

“ERDOĞAN VADI OKUYOR”

The Standard, “Erdoğan, vadi okuyor: 21. yüzyıl Türkiye’nindir. Ayasofya’yı baştan cami olarak açtık” diye yazdı. Erdoğan’ın “Ayasofya’yı Padişah Fatih’in vasiyeti doğrultusunda cami yerine yeniden açmamız da global vesayete cebin aynı düzlük okumaydı.” şeklindeki açıklamasına yer verildi.

Bir apayrı iz kuruluşu “in.gr” adlı internet sitesi, “Recep Tayyip Erdoğan: Türkiye’nin yüzyılı, Ayasofya’ya atıflar ve Yunanistan’a mesajlar” başlığını kullandı. Cumhur Reisi Erdoğan’ın, Ayasofya’nın baştan cami yerine açılmasının nesillerin hayali olduğuna özen çektiği belirtildi. Erdoğan’ın, “Dünyanın bakir ve dirimlik zorluklarla yüz yüze olduğu bu dönemde, Türkiye Yüzyılı programı ile Cumhuriyetimizin bakir yüzyılına dinamik tıpkı mir yazmak istiyoruz.” açıklaması aktarıldı.

“TÜRKİYE’NİN YÜZYILINI İNŞA EDECEĞİM” SÖZLERİNE BELLIK AÇTILAR

Kathimerini gazetesi de “Erdoğan: Türkiye’nin yüzyılını mensur edeceğim” ifadesini kullandı. “Erdoğan, 2071 vizyonuyla Haziran 2023’ten bilahare Türkiye’ye daha güzel eyyam vaat etti.” denilen haberde, “Ülkesini dünyanın en büyüklerinden biri haline getireceğine küçümseme verdi.” ayrıntısı aktarıldı.

Share: