Reisicumhur Erdoğan: “Alttaki kalanın adeta canının çıktığı kâin yapının devam etmesi benzer değildir”

Cumhur Reisi Erdoğan: “Altta kalanın adeta canının çıktığı mevcut yapının devam etmesi benzer değildir”

“Lacerem bu elden bir başlangıçtır, yapacağımız daha çok gelişim var”

“Değme alanda Türkiye’yi çok ayrımlı tıpkısı konuma taşıdık”

ANKARA – Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Önümüzdeki dönemde dünyada doğru politik değişimlerin yaşanması kaçınılmazdır. Birkaç gelişmişin gelişmişe, yoksulun zengine, mazlumun zalime, çoğunluğun azınlığa bakım ettiği, alttaki kalanın adeta canının çıktığı mevcut yapının devam etmesi türlü değildir” dedi.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Yükseköğretim Kurulu 2022-2023 Akademik Yılı Küşat Töreni’ne katıldı. Burada tıpkı enformasyon işleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Antipatik Savaş’ın bitmesi ile sulh, balans ve özgürlükler adına yeşeren umutlar, son yıllarda yerini yine korkuya, endişeye, üste bazı ülkelerde faşizme bırakmaya başladı. İçinde bulunduğumuz yüz sene elan önce yapılan tahminlerin aksine bol bolamat, erinç, adalet aslı olmaktan tekessür bir nevi çatışmalar çağına dönüşüyor. Bu eskimemiş dönemde hassaten akreditasyon, türe ve hak yolu duygusu ciddi biberli almakta. Varlıklı henüz da zenginleşirken kül dünyada kısırlık yaygınlaşmakta, ayrımlı cemiyet kesimleri arasındaki kaş anbean büyümektedir. Dünya nüfusunun yüzdelik birine mukabele etmeyen uyuşma parasına dünyalık, refahına refah katarken, Afrika’dan Asya’ya milyarca herif ana besin maddelerine dahi ulaşmakta zahmet çekmektedir. Iktisadi kriz ile alay malay bu yavaş tablonun, geda ülkeler ve toplumlar aleyhine henüz da kötüleştiğine şahit oluyoruz” ifadelerini kullandı.

“Alttaki kalanın adeta canının çıktığı kâin yapının devam etmesi tür değildir”

Serencam zamanlarda dünya genelinde yaşanan toptan ekonomik sorunlara üstelik değinen Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan şunları kaydetti:

“Tabiatıyla serencam 50-60 yılın bildirme erdemli seviyelerine ulaşan para şişkinliği rakamları Mağribî ülkelerde yaşayanlar karışma herkesi zorluyor ve bunaltıyor. Doğru şita mevsimi bu ülkelerde erke ve azık güvenliği konusundaki endişeler giderek tırmanıyor. Filvaki sonuç Prag Zirvesi’nde yekpare liderlerden bunu dinledim. Kâffesi, ‘Bu kışı elbette atlatacağız, bu kışı elbet geçireceğiz’ bilcümle bunu anlatıyorlardı. ‘Bizim böyle benzeri sorunumuz namevcut’ dedim. Liderler yemeden içmeden andaç düşünüyorlardı, amma aynı özge tarafta Rusya Ukrayna arasındaki gelişmeleri maatteessüf aklıselim ile değerlendirmiyorlardı. Icap siyasi istikrarsızlıklar, gerekse soylu erki mesail yeryüzü büyük darbeyi küresel sistemin çeperlerinde düz düzlük hamhalat ülkelere vuruyor. Ekonomisi hastalıklı, üretim kapasitesi merbut, toplumsal barışını tamlık manasıyla sağlayamamış, siyasal bakımdan müdahalelere yıldızlı, kırılgan devletler bu sancılı süreci yönetmekte zorlanıyor. Herhangi Bir ne kadar Rusya Ukrayna savaşıyla gündemin gerisine düşmüş olsa birlikte önümüzdeki dönemde dünyada güzel siyasi değişimlerin yaşanması kaçınılmazdır. Birkaç gelişmişin gelişmişe, yoksulun zengine, mazlumun zalime, çoğunluğun azınlığa bakım ettiği, altta kalanın adeta canının çıktığı kâin yapının devam etmesi benzer değildir.”

“Şüphesiz bu takkadak tıpkı başlangıçtır, yapacağımız daha çok aksiyon var”

Türkiye’nin hoppadak kişi özelinde değil, küresel anlamda eke tıpkı aktör olduğuna özen çeken Erdoğan, “Şu zaman de 7 milyon tonu aşkın hububat bizim üzerimizden dünyaya servis ediliyor. Sair ülkelerde değme curcunalı yok. Amma Türkiye bu konuda üzerinden bütün bu imkanları seferber ederek insanlığa tıpkı dem çağ aldırmanın gayreti içerisinde. Derdimiz var, ama diğerlerinin derdi bulunmayan. Elbet bu çabucak tıpkısı başlangıçtır, yapacağımız daha çok aksiyon var. Global sistemin yapısından kaynaklı mesail periyot yüzüne çıktıkça Türkiye’nin haklılığı ve savunduğu değerlerin isabeti çok henüz dolgunca anlaşılacaktır. ‘Türkiye Yüzyılı’ ifademiz inşallah tezce her alanda vücut bulacak ve kısa sürede gerçeğe dönüşecektir. Gelişigüzel kriz riskler ve tehditler ile alay malay fırsatları de yanı sıra getirir. Hazırlıkta olanlar üzere kriz anları tıpkısı zamanda bakir tıpkısı dönemin muştusu, henüz vazıh dönemlerin müjdecisidir. Türkiye serencam 20 yılda hayata geçirdiği projeler, yatırımlar ve reformlar ile işte bu günlere tedbir yapmıştır” açıklamasında bulundu.

“Rastgele alanda Türkiye’yi çokça farklı tıpkı konuma taşıdık”

20 yıllık hükümetleri boyunca Türkiye’ye rastgele alanda aynı çokça yatırımlar yaptıklarını anımsatan Erdoğan, “Temas alanda Türkiye’yi çokça farklı bir konuma taşıdık. Birileri bizimle dalavere geçti. Biz 76 üniversiteden, 209 üniversiteye çıkarken, ‘Ne gerek var’ dediler. Ama bilmiyorlardı kim, zaman Iğdır’üstelik, Muş’ta, Kars’ta, Ağrı’üstelik üniversite olmazsa oradaki yavrularımız oradaki gençlerimiz nerede üniversite tahsilini yapacaktı? Parası pulu imkanı varsa Ankara, İstanbul’a gelecekti. Yoksa üniversite okuyamayacaktı. Demin profesörlerimiz, doçentlerimiz, mecmu akademisyenlerimiz Ağrı’ya de gidiyor, Muş’a da gidiyor, Hakkari’ye bile gidiyor ve yavrularımızı evlerinin yanı başındaki üniversitelerde okutuyorlar” diyerek konuştu.

Share: