Putin’in feshettiği geçim ABD’yi sinirlendirdi: Rusya, başlattığı savaşta gıdayı baştan cebe kendisine kullanıyor

Hububat ürünlerinin Ukrayna limanlarından sevkiyatına ilişkin belge, geçtiğimiz temmuz ayının 22’sinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Mürekkep Uluslar (BM) eliyle imzalandı. Bu anlaşmanın üstünden üç kamer geçti. Üç ayın böylecene Rusya Savunma Bakanlığı esbak yaptığı açıklama ile Tahıl Koridoru Anlaşması’nı feshetti. Konuya ilişkin ABD’nin yorumu alçalma edilirken geçmiş açıklama geldi.

”BAŞARILI OLDU VE DEVAM ETMELİ”

ABD Dışişleri Bakanı Blinken yaptığı yazılmış açıklamada, ” Amerika Bir Devletleri, Rusya’nın BM aracılığındaki Karadeniz Hububat Girişimi operasyonlarına katılımını askıya almasından tartı duymaktadır. Bilcümle tarafları bu dirimsel, hanay kurtaran Girişimin işleyişini sürdürmeye çağırıyoruz. Karadeniz Hububat Girişimi şimdiden 9 milyon ölçümlü tondan çok gıdayı taşıdı ve bağan ve itidalli gelirli ülkeler üzere nazik öneme ehil fiyatları düşürdü. Liyakatli oldu ve bitmeme etmeli” ifadelerini kullandı.

“GIDAYI SİLAH OLARA KULLANIYOR”

Rusya’nın bu eleştiri tahıl ihracatını bozmaya müteveccih aynı eylemi, dünyanın ciharıyek yanındaki insanların ve ailelerin araç üzere daha çok harcaması veya aç kalmasına illet olacağına bel eden Blinken “Bu düzenlemeyi askıya düz Rusya, başlattığı savaşta gıdayı baştan zırh olarak kullanıyor, bu dahi bağan ve mutedil gelirli ülkeleri ve küresel azık fiyatlarını doğrudan etkiliyor ve doğrusu korkunç düzeydeki insancasına krizleri ve gıda güvensizliğini elan de kötüleştiriyor” değerlendirmesinde bulundu.

“DEĞIŞMEYEN BUGÜNE AİT DEĞİL”

Ukrayna Şevket Başkanı Zelenski bile anlaşmanın askıya alınmasına ait açıklamalarda bulundu. Zelenski, Rusya’dan buna analog aynı kararın verilmesinin sonuç dönemlerde zaten beklendiğini kaydederken, “Zaman Rusya’dan, böylecene hububat ihracat girişimini tağyir ettiklerine dair az çok öngörülebilir bir izah geldi. Ama esasen onların bu kararı bugüne ilgili değil” ifadesini kullandı.

“KASITLI YERINE GIDA KRİZİNİ KIŞKIRTTILAR”

Rusya Federasyonunu hububat koridoru anlaşması kapsamında Ukrayna limanlarından sâdır 176 geminin hareketlerini eylülden beri engellemeye çalışmakla suçlayan Zelenskiy, şunları kaydetti:

“Rusya, gıdalarımızla kırcı gemilerin hareketlerinin engellendiği eylül ayında azık krizini isteyerek ağırlaştırmaya başlamıştı. Eylül ayından bugüne kadar, güzergahını takip edemeyen 176 gemi hububat koridorunda müterakim durumda. Bu 7 milyondan çok tüketicinin gıdasıdır. Ara Sıra hububat taşıyıcıları üç haftadan mufassal süredir bekliyor. Cezayir, Akdarı, Yemen, Bangladeş, Vietnam, bu ve özge ülkeler, Rusya’nın isteyerek olarak kışkırttığı gıda krizinin yeni aynı alevlenmesinden kötülük görebilir.”

Lazım Birleşmiş Uluslar gerekse G20 ülkelerine, Rusya’ya tepki göstermeleri çağrısında kâin Zelenski, “Ukrayna, toptan gıda güvenliğinin garantörlerinden biri olmuştur ve olmaya bitmeme edebilir. Moskof terörü ve şantajı kaybetmeli. İnsanlık kazanmalı.” diye konuştu.

Share: