Prof. Dr. Mutlak Enginyurt: “Ilk Teşrin-mayıs ayları Türkiye amacıyla grip salgını dönemi”

Prof. Dr. Mutlak Enginyurt: “Ekim-mayıs ayları Türkiye üzere enflüanza salgını dönemi”

ODÜ Tıp Fakültesi ve Familya Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mutlak Enginyurt: “Kovid-19 hayatımızda bundan sonra solunum yolu enfeksiyonu virüsü olacaktır, enflüanza aşısı bu süreçte ehemmiyet yer ediyor”

ORDU Kalabalik Üniversitesi Tababet Fakültesi ve Ocak Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bağımsız Enginyurt, Türkiye’birlikte teşrinievvel-mayıs döneminin enflüanza salgını zamanı olduğuna dikkat çekerek, “Hele korona virüse yakalananlar muhakkak enflüanza aşısı yaptırmalı” dedi.

Türkiye’de zaman geçişleri ile gelişigüzel düşen gelgel sıcaklıkları, grip hastalıklarının sayısını arttırdı. Uzmanlar, alelhusus teşrinievvel ile mayıs ayları beyninde gribal enfeksiyonların çoğalma gösterdiğini belirterek, insanların kovid-19 pandemisinde olduğu kadar kurallara uyması gerektiğini, alelhusus kovid-19 hastalığı tedavisi tüketici kişilerin ‘vakayiname hasta’ yerine adlandırıldığından grip aşılarını yaptırmaları uyarısında bulundu.

“Kovid-19 hayatımızda solunum yolu enfeksiyonu virüsü olacaktır”

ODÜ Tababet Fakültesi ve Sülale Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Müstakil Enginyurt, “Çıktı mecmu dünya olarak kovid-19 sayfasını kapattık diye niteleyerek düşünüyorum. Kovid-19 sayfasını kapatmış olmamamız bizim viral enfeksiyonlar sayfasını kapatmış olmamız anlamına gelmiyor. Kovid-19 çıktı bizim hayatımızda benzeri teneffüs yolu enfeksiyonu virüsü olacaktır. Benzeri zamanda bizim enflüanza diyerek adlandırdığımız ve ilkgüz ayından sonra başlayan haddinden fazla ağır sıklet salgınlarla, kimi vakit hınzır gribi, ara sıra ise kuş gribi adı altında dahi değişik varyasyonlar ile aynıyla kovid-19’birlikte bile gördüğümüz grip virüsü dahi çeşitleme geçirerek, değişik şekilde karşımıza sâdır grip dönemine başladık” dedi.

“Ilk Teşrin-mayıs ayları Türkiye için enflüanza salgını dönemi”

Enginyurt, teşrinievvel kocaoğlan itibariyle mayıs kocaoğlan sonuna büyüklüğünde Türkiye için enflüanza salgını dönemi olduğunu ve alelhusus yaşlıların imkan dahilinde peçe kullanmaya bitmeme etmeleri gerektiğini anlatım ederek, “Bunun amacıyla yapılması gereken şeyler esasen kovid-19’bile haddinden fazla yine ettiğimiz önlemlerle aynı. Bizlerin sosyal mesafeye çok ilgi etmesi lazım, hareketli mekanlarda olanaklı olduğu büyüklüğünde toplumsal süre dediğimiz gücük sürede işlemlerimizi halledip çıkmamız geçişsiz. bundan sonra mümkünse hele gelecek yaştaki insanlarımıza maskeyi daim yerine takmalarını öneriyorum. Muafiyet sistemi düşükse de sonsuz namına takmalarını öneriyorum. Yani kovid-19’daki işlemlerin aynısını grip amacıyla bile uygulamamız geçişsiz” şeklinde konuştu.

“Enflüanza aşısı dirimsel önem yeryüzü ediyor”

Bu süreçte ongun ve ahenktar tagaddi ile eli nimetli nakit tüketmenin mehabetli olduğuna değinen Enginyurt, grip aşısının bile önemine değinerek, “Bizim elimizde grip için yıllardır olan tıpkı silahımız var; enflüanza aşısı. Bunu bire bir yaşından sonraları toplumun değme kesimine, alelhusus yaşlılar ile bağışıklık sistemi düşük olanlara, vakayiname hastalığı olanlara üstelik gerçekli, afiyet çalışanlarına da öneriyorum. Sisteme düştü amma toplumsal güvencesi karşılamıyor ise vatandaşlarımız bunu kendi imkanları ile satın alarak, kendi sağlıklarını arkalamak açısından yaptırmalı” ifadelerine vadi verdi. Enflüanza olan öğrencilerin, çor bitinceye çatışma okula gitmemesi gerektiğini ve gerçekli doktora gidilmesin heybetli olduğuna değinen Enginyurt, “Okul dönemi yer aşkın bulaşın olduğu yerler. Bu nedenle üstelik grip enfeksiyonu çok çabuk yayılıyor, bunun önüne artırmak için çocuklarımızın tedavi sürecini tamamlaması gerekiyor” diye niteleyerek konuştu.

Enginyurt, kovid-19 hastalığını nâkil hastaların vücutlarında buna vabeste gâh kalıcı hasarlar kaldığını, bunların ‘vakayiname hasta’ olduklarını ve enflüanza aşısının bu eşhas amacıyla da kocaman olduğunu sözlerine ekledi.

Share: