‘Prematürenin Dünü Bugünü’ foto sergisi

‘Prematürenin Dünü Bugünü’ foto sergisi

Erkendoğan bebeklerin evvel ve sonuç haline ilgilendiren fotoğraflar sergilendi

Prof. Dr. Neslihan Tekin:

“Prematüre bebekler doğduğu andan itibaren oldukça dayanabilen benzeri süreçle karşı karşıya”

Doç. Dr. Başka Sürmeli Onay:

“Prematüre bebeklerimizin hayata katıldıklarını göstermeyi amaçladık”

ESKİŞEHİR – Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hanek Galerisi’nde açılan ‘Prematürenin Dünü Bugünü’ adlı foto sergisi karşı mütekellim Prof. Dr. Neslihan Uğurlu, “Prematüre bebekler alışılagelen bebeklerin derhâl çarçabuk yüzde 10 kadarını oluşturuyor. Yılda 130 bin bebek prematüre kendisine doğuyor” dedi.

17 Teşrinisani Dünya Prematüre Günü’nü kutlamak için Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Bakir Doğan Ünitesi doktorları ve hemşireleri aracılığıyla fotoğraf sergisi açıldı. ESOGÜ bünyesinde doğan prematüre bebeklerin geçmiş fotoğraflarının ve günümüzdeki hallerinin saha aldığı işporta güç ilgi görürken, benzeri zamanda de büyük zevk topladı. Kestirmece 30 bebeğin fotoğraflarının bulunduğu sergi, üzerine konuşan Doç. Dr. Gayrı Sürmeli Icazet, “Bu serginin amacı erkendoğan bebeklerimizin büyüdüklerini, hayata katıldıklarını, okula gittiklerini ve çıkışlı olduklarını göstermektir” dedi.

“Prematüre bebekler doğduğu andan itibaren oldukça zorlu bire bir süreçle karşı karşıya”

ESOGÜ Tababet Fakültesi’nde encam düzeyde Yıpranmamış Doğan Ünitesi bulunduğunu belirten Prof. Dr. Neslihan Tekin, prematüre bebeklerin doğumundan itibaren mukavemetli bir sürece ihtiyaç duyduğunu belirterek, “İleri düzey olan, 4-A düzeyinde bire bir kullanılmamış doğan ünitemiz var. Nedeniyle çokça sayıda erkendoğan bebek izliyoruz. Prematüre bebekler alışılagelen bebeklerin çabucak dakikasında yüzdelik 10 kadarını oluşturuyor. Yılda 130 bin çağa erkendoğan olarak doğmakta. Erkendoğan bebekler, doğduğu andan itibaren berenarı sağlam aynı süreç izliyorlar. Bu sergiyi münasebet yapıyoruz ya da prematüre gününü niye kutluyoruz? Esasen bu bizler amacıyla emeklerimizin karşılığını gördüğümüz benzeri gurur günü kabilinden oluyor amma aileler amacıyla yaşadıkları arada sırada lezzetli, kimin zaman dokunaklı anıların tekrar canlanmasına etmen oluyor. Yarın de ailelerle buluşacağız bu salonda” dedi.

“Prematüre bebeklerimizin hayata katıldıklarını göstermeyi amaçladık”

Açtıkları sergiyle birlikte prematüre bebeklerin hayata tutunarak normal doğumla dünyaya mevrut bireylerle tıpkı duruma geldiklerini gösterdiklerini tabir fail Doç. Dr. Özge Sürmeli Diploma ise şu ifadeleri kullandı:

“Sergimizde prematüre bebeklerin ailelerinden müsaade alarak hem kuvözdeki hallerinin hem dahi yetik hallerinin resimlerini topladık. Şu anda burada 30 bebeğimizin resmi var. Bağımlı haddinden fazla bebeğimiz var, yüzlerce bebeğimiz var, hepsine ulaşamadık. Bu bebeklerin içerisinde yer oldukça gebelik haftasına topluluk olan Sabri Aka Yeler karşı tarafta sâdır. Gerçekte dirilik ihtimali bağan olan tıpkı bebekti ama haddinden fazla badireler atlattı. Tafsilatlı ayrımsız yatış sürecinin peşi sıra haddinden fazla şükür taburcu oldu. Ona da bitirme töreni yaptık, kepli fotoğraflarını göreceksiniz. Bu serginin amacı prematüre bebeklerimizin büyüdüklerini, hayata katıldıklarını, okula gittiklerini ve çıkışlı olduklarını göstermektir. Ailelere maneviyat olsun diyerek düzenlediğimiz tıpkı etkinlik bu. Bebeklerinin büyüdükleri devir bizler kadar hekim, mühendis, avukat olabileceklerini görmelerini istiyoruz.

Share: