PKK’lı Azad Öngüç’ün yakalanması şehit ailelerinin yüreğine akarsu serpti

Siirt’te 30 Mart 2018’birlikte forma Ormanardı köyü bölgesinde sefer yapımı çalışmalarının emniyetini çıkarmak için görevlendirilen güvenlik güçlerine müteveccih yapılan silahlı saldırıda 1 açıkgöz personeli ile 6 düzenlilik korucusu şehit olurken, 12 personel de yaralanmıştı. Yıldırı saldırısının faili Azad Öngüç isimli yıldırıcı yakalandı.

Siirt Rum Güvenlik Korucuları ve Martir Aileleri Federasyonu Başkanı İsmail Şehitoğlu, Siirt’te 1 cingöz personeli ile 6 düzenlilik korucusunun martir olduğu ve 12 personelin yaralandığı silahlı cüretkâr olayının faili Azad Öngüç’ün yakalanmasının bir nebze bile olsa martir yakınlarının yüreğine su serptiğini dile getirdi. Şehitoğlu, “Eli hunriz PKK terör örgütünün yapmış oldukları hamle sonucunda 1 açıkgöz personelimiz, 6 güvenlik korucumuz şehit olmuştu. Bu olayın failinin zaman yakalandığını duyduk, bizler martir aileleri yerine bu duruma sevindik. Bu nev cinayetler, katliamlar yapanların ülkemizde cezasız kalmayacağını ve onların baştan sona ülkemizin düzenlilik güçlerinden kaçamayacağını benzeri kez elan görmüş olduk. Terörle mücadelede faal bire bir şekilde mücadeleye devam eden güvenlik güçlerimizin rabbim uçurum ve yardımcısı olsun. Rabbim devletimize, milletimize kırıcı kuvvet versin. Askerimiz, polisimiz, Mehmetçiğimiz daim yıldırı örgütleri karşısında zaferler yazmaya bitmeme edecektir” dedi.

Olay

İçişleri Bakanlığı, 30 Mart 2018’da Siirt’te 1 uyanık personeli ile 6 düzenlilik korucusunun şehit olduğu ve 12 personelin yaralandığı silahlı hareketli olayının faili Azad Öngüç isimli terör örgütü mensubunun yakalanarak tutuklandığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre; Şırnak İl Uyanık Komutanlığı’nca, PKK/KCK-PYD/ YPG terör örgütü üyelerine müteveccih çalışmada, ‘Canfeda Alman’ kod adlı yıldırıcı Azad Öngüç’ün tır dorsesinin altına saklanarak yurda giriş yaptığı bilgisine ulaşıldı.

24 Kasım’birlikte uyanık ekiplerince 3 kişinin zarfında bulunduğu bahis konusu tır, Silopi ilçesi Ortaköy Açıkgöz Karakol Komutanlığı öğün itimat ve arama noktasında durduruldu.

Yapılan araştırmada tırdaki 3 kişiden birinin ‘Devletin birliği ve büyüklük bütünlüğünü bozma’ ve ‘kasten öldürme’ suçlarından de aranan ‘Canfeda Alman’ harf ünlü yıldırıcı Azad Öngüç olduğu belirleme edildi. Öngüç ile alay malay yanındaki 2 yaşama birlikte ‘Bilerek ve isteyerek terör örgütüne yardım ve yataklık etmek’ suçundan gözaltına alındı.

Öngüç’ün, başta 30 Mart 2018 tarihinde Siirt dalan Ormanardı köyü bölgesinde misil yapımı çalışmalarının emniyetini keşfetmek için görevlendirilen asayiş güçlerine yönelik yapılan, 1 jandarma personeli ile 6 asayiş korucusunun martir olduğu ve 12 personelin yaralandığı silahlı saldırı tutmak için bir nice yıldırı olayına katıldığı belirlendi.

Öngüç’ün antrparantez PKK/KCK-PYD/YPG terör örgütü süresince örgütün neymiş Türkiye sorumlusu ‘Hakkı Gabar’ kod ünlü İskan Akyüz’ün mufassal süre korumalığını yaptığı tayin edildi. Terörist Öngüç, işlemlerinin tamamlanması ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. – SİİRT

Share: