Parafin Saray: Putin’in nükleeri seçtiğine ilişik ayrımsız sendrom yok

Parafin Saray Millî Düzenlilik Konseyi Ciddi İletişim Direktörü John Kirby, Rusya Mehabet Başkanı Vladimir Putin’in çekirdeksel cebe evet de yığın imha silahı kullanmayı seçtiğine ilişik herhangi bir koku olmadığını söyledi.

Kirby, Zoom üzerinden düzenlediği toplantıda, gazetecileri dış siyasa üstüne bilgilendirdi, soruları yanıtladı.

Rusya’nın Ukrayna savaşında nükleer cebe kullanıp kullanmayacağına ilişik benzeri soruya Kirby, “Putin’in Ukrayna’üstelik nükleer silahlar ya dahi gayrı yığın imha silahlarını kullanmaya müteveccih benzeri değişmeyen verdiğine ait elimizde bire bir ses seda yok.” dedi.

Kirby, Rusya’nın bu konuda gelişigüzel hazırlığı olmadığını da belirterek, ABD’nin şu anda ciddi çekirdeksel duruşunu değiştirmesini gerektirecek bire bir boyut olmadığını ifade etti.

Hiç kimsenin “nükleer tansiyonun” tırmanmasını istemeyeceğini söyleyen Kirby, ABD’nin Ukrayna’evet yönelik hava savunma desteğini üstelik sürdüreceğini kaydetti.

Biden’ın “nükleer” açıklaması dikkati çekmişti

Biden, 6 Ekim’dahi katıldığı aynı bergüzar etkinliğinde, “Putin’in savaştan depar yolunu anlamaya çalıştığını” belirterek, Zalim liderin taktik çekirdeksel, dirim bilimsel veya kimyevi silahlar kullanmaktan bahsettiğinde hezel yapmadığını tefekkür nedenini “ordusunun kebir ölçüde düşük takat sınırı göstermesine” bağlamıştı.

Biden, “Eğer işler bu şekilde gitmeye bitmeme ederse Küba Füze Krizi’nden bu yana ilk defa çekirdeksel silahların kullanımına müteveccih aracısız benzeri tehdit var. Kennedy ve Küba Füze Krizi’nden bu yana Armageddon ihtimaliyle yüz yüze kalmadık.” ifadelerini kullanmıştı.

Beyaz Saray ise Biden’ın bu açıklamayı Putin’in nükleer söylemine cevaben yaptığını, yıpranmamış aynı istihbarata güvenerek bu cümleleri sarf etmediğini bildirmişti.

Share: