Palamutun Şark Karadeniz’e bibi göç etmemiş olması Trabzonlu balıkçıları şaşırttı

Balaban balıkçı tekneleri şimdilerde Garp Karadeniz’da mübarek miktarda sivri avlarken, Gün Doğusu Karadeniz’dahi sivri avının “bulunmayan” denecek kadar az olması bölgedeki balıkçıları şaşırttı.

Denizer Balıkçılık sahibi Recep Denizer, palamudun sezon esasen beri Şarki Karadeniz’bile kip avlanmamasının ayrımlılık oluşturduğunu ifade ederek hoppadak Zonguldak- Ereğli civarlarında avlanmasının sıkıntısını yaşadıklarını belirterek “Pelit balığı barhana hayvanı olup Karadeniz’in bilcümle kıyısı olan şehirlerden geçerek Batum’dan esasen dönerdi ancak bu yıl on paralık böyle yapmadı; Acaba geninde bire bir değişiklik mi var?” ifadelerini kullandı.

“Tafsilatlı yıllardır böyle durumla karşılaşmadık; Palamutun genleri mi değişti?”

Mufassal yıllardan beri hakeza aynı durumla karşılaşmadıklarını kaydeden Denizer, “Palamudun bolluğundan yana çok ayrımsız sıkıntımız namevcut. Sıkıntı hemen yegâne bölgede yani Zonguldak-Ereğli civarlarında avlanmasının sıkıntısı var. Sivri balığı bizim bildiğimiz kafile hayvanıdır. Boğazdan çıktıktan sonra yumurtasını Karadeniz’e döker ve geninde olan özelliğinden çevre Karadeniz’e kıyısı olan şehirlerden geçerek Batum’a harcama. Batum’dan yeniden dönerek boğazdan içeriye oradan bile Ege Denizi’ne çıkar. Ancak bu sene çokça ayrımlılık oluşturdu palamut balığı. On Paralık tahmin etmediğimiz 1 ayın üstünde 1 aydan fazla vakit kaybetmeden Günindi Karadeniz Bölgesinde balık oluyor. Şuanda üstelik bitmeme ediyor, verimli miktarda birlikte oralarda oluyor. Balıkçılık camiasında yıllarca olan aynı hayat namına düşündüğümüz yegâne özdek var acep bundan ahir yıllarda de Karadeniz’dahi sivri balığının geninde bir değişiklik mi var ‘ Yani yalnız Karadeniz’e argıt ağzına yumurtasını dökecek ve o bölgede balıkçılık bitmeme edecek. Sinop’tan Hopa’ya doğru göçünü tamamlayıp buralarda avcılık yapmayacak mıyız’ Ben kendimi bildiğimden beri sivri balığının baştan sona göç hayvanı olup Karadeniz’in bütün kıyısı olan şehirlerden geçerek Batum’dan yeniden dönerdi. Fakat bu yıl tek böyle yapmadı. Bugüne kadar yapmadı çıktı üstelik yapabilecek olduğunu durum etmiyoruz aynı yerde avlanır ve bahir suyu soğumaya başladıktan bilahare namevcut olup belki dahi Marmara’ya girecek ve oradan üstelik Akdeniz’e çıkıp gidecek. İnşallah bizim düşündüğümüz gibi değil dahi yeniden göçünü devam eden bire bir balık türü olur” dedi.

“Bölgemizde avlansa fiyatlar elan üstelik düşecek”

Gün Batısı Karadeniz’birlikte avlanan palamudun Trabzon’a gelmesinin nakliye masraflarını arttırdığına özen çeken Denizer, “Oralarda avlanan balığın buraya gelmesi amacıyla üzerine nakliye fiyatı biniyor. Bu bölgede avlanmış olsa taşımalık maliyeti sıfır olacak. Nakliye olmayınca bolluktan dolayı fiyatlar otomatikman düşecek. Trabzon halkının palamuda olan düşkünlüğünü dizge biliyor. Tekrar da buna şükreylemek gerekir bu sene daha evvelki yıllara nazaran elan bol. Bugün albeni biraz rüzgarlı artık yağmurlu rüzgarlı olursa daha eli nimetli olacağını anlayış ediyoruz. Bahir suyu sıcaklığı 2-3 derecelik tıpkısı düşüş olması halinde palamut balığının kümeleşmesini sağlayacak daha da çok olacağını anlayış ediyoruz” diyerek konuştu. – TRABZON

Share: