Pakistan’a müzaheret malzemesi taşıyan “İyilik Trenleri” Ankara’dan yola artık

Kıran ve Acil Uzanım Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil sosyete kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri” Ankara Tarihi Katar Garı’ndan Pakistan’a uğurlandı.

Türkiye, hâkim afetlerinin 33 milyondan fazla kişiyi etkilediği Pakistan için kurduğu insanca müzaheret köprüsünden bindi göndermeyi sürdürüyor. Arkalama çalışmaları, 50 bin çadır ve 500 bin hijyen malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda 8. ve 9. “İyilik Trenleri”nin seferleri zımnında Tarihi Ankara Garı 1. Peron’da, AFAD Başbuğ Yardımcısı Önder Bozkurt, TCDD Taşımacılık Genel Müdür Yardımcısı Ağır Altun, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi ve destek veren STK’ların temsilcilerinin katılımıyla merasim düzenlendi.

AFAD Genel Başkan Yardımcısı Bozkurt, törende yaptığı konuşmada, Pakistan’da yaşanan başat afeti sonrası 30 Ağustos’ta 1. İyilik Treni’nin yola çıktığını hatırlattı.

8. ve 9. “İyilik Trenleri”ndeki yardımların bile afetzedelere acul ayrımsız şekilde ulaşmasını istek fail Bozkurt, “Düş ediyoruz kim trenlerle revan hem arkalama paketleri hem hıfzıssıhha kolileri hem birlikte otağ ve battaniye gibi asıl insani arkalama malzemelerinin, bölgede selden etkilenen afetzedelere yardımı dokunur. Onların anne ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında yarar ve kolaylıklar sağlar diye niteleyerek düş ediyoruz.” dedi.

Yardım trenlerinin koordinasyonunda dört kesim belirlediklerini söyleyen Bozkurt, şunları kaydetti:

“Ankara, Mersin, Van ve Kocaeli’nde girmek üzere selamet trenlerimiz yola daha çok. Geçtiğimiz salı günü Van’de 7. İyilik Trenimizi uğurlamıştık. Bugün Ankara’dan 8. ve 9. İyilik Trenleri’ni uğurlamış olacağız. İnşallah bu trenlerle birlikte Türk milletinin duaları birlikte Pakistan’a ulaşmış olacak.”

“Yekpare demiryolcular canla başla mücahede göstermektedir”

TCDD Transport Genel Müdür Yardımcısı Ağırbaşlı Altun de 2 katar halinde, 47 vagonda bin 40 ton insancasına yardım malzemesi taşıyacak trenleri uğurladıklarını tabir ederek, “Az Buçuk bilahare iyiliğe uğurlayacağımız trenimiz İran’ın Zahedan istasyonuna kadar mecmu 3 bin 991 kilometre meydanlık mezuniyet edecektir. Trenlerimizin ve içerisindeki yardım malzemelerinin ihtiyaç sahiplerine tür olan yer bodur sürede ulaşması üzere trenin geçtiği güzergahtaki kamu demiryolcular canla başla gayret göstermektedir.” diyerek konuştu.

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi birlikte yardımlarda emeği geçenlere teşekkürname etti.

Trenlerle taşınan kestirmece 350 ton besin yardımının Pakistan’da yaşanan azık sorununa koskocaman oranda katkıda bulunduğunu tabir eden Gazi, “Bizim bu trajediyi atlatacağımızdan eminim ama Türk kardeşlerimiz bizim yanımızda olduğu sürece elan dümdüz atlatacağımızı biliyorum. Bu sıkıntıyı aşmamıza koruyucu olan kardeşlerimize, arkadaşlarımıza, herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Ankara etkin trenler üzere arkalama hazırlayan vilayet, kaymakamlık ve belediyelerden oluşan iller ortada, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Kalabalık, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Ziyalı, Yardımcı, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa vadi alıyor.

Share: