Pakistan’a arkalama malzemesi taşıyan “İyilik Treni” Kocaeli’den yola daha çok

Kıyamet ve Ivedili Format Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle hazırlanan insanca yardım malzemelerini baskın felaketinin yaşandığı Pakistan’a ulaştıracak altıncı “İyilik Treni” Kocaeli’den akıntı etti.

Pakistan halkının yaralarını koparmak amacıyla azık ve hijyen malzemelerini taşıyan tren için Kartepe ilçesindeki Köseköy Lojistik Müdürlüğü’nde gönderi töreni düzenlendi.

Vali Seddar Güç, törende, dost ve ahi büyüklük Pakistan’da şişman aynı yeğin afetinin yaşandığını belirterek, Pakistan halkına esbak olsun dileklerini iletti.

Türkiye’nin umu coğrafyasına ve kardeşlerine sahip çıkmaya bitmeme ettiğini dile getiren Çetin, “Pakistan dahi bizim print zamanımızda bilcümle yanımızda olmuştur. Beraberlik hukukunun gereği üstelik budur. Çokça iri aynı felaketle yüz yüze kaldı Pakistanlı kardeşlerimiz. Gelişigüzel devir olduğu üzere güçlük ortamında kim olursa onun yardımına koşmak, medeniyet değerlerimizin arz büyük özelliklerinden biri. Bu vesileyle tığ de Kocaeli kendisine 7 bin besin paketi, 1000 hıfzıssıhha paketi atılmak amacıyla 8 bin paket hazırladık.” diye konuştu.

Zor, Marmara Bölgesi’nin eş güdümcü ili namına Kocaeli’birlikte kamu malzemelerin toplandığını anlatarak, “Buradan 55 bin besin paketi ve tahminî 7 bin de kovanlık paketi hazırlanıyor. Zaman bakımından önceki trenimiz hazır. Kısaca 26 bine yakın paketimizi bugün buradan göndereceğiz. Diğer trenimizle birlikte küsurat paketleri göndermiş olacağız. Bu vesileyle müzaheret ve desteğini esirgemeyen cömert halkımıza, hayırseverlerimize bire bir posta elan teşekkür ediyoruz. İnşallah Pakistan halkı de bu dokuz canlı günleri kısa sürede atlatır.” ifadelerini kullandı.

“İyilik Treni”, daha sonraları dualarla uğurlandı.

Törene, İl Itimat Müdürü Veysal Tipioğlu, Büyükşehir Uray Komutan Vekili Yaşar Fehmetmek, Kartepe Kaymakamı Ömer Hilmi Yamlı, Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Muhteşem, İl Müftüsü Sinan Dünya, AFAD İl Başmuallim Vekili Cevat Özdemir ile diğer protokol üyeleri ve ilgililer katıldı.Share: