Pakistan’a arkalama malzemesi haiz “İyilik Trenleri” erte Ankara’dan yola çıkma

Afet ve Müstacel Boyut Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil toplum kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri”, yarın Ankara Tarihi Şimendifer Garı’ndan Pakistan’a uğurlanacak.

AFAD’dan yapılan açıklamaya bakarak, Türkiye, sel afetlerinin 33 milyondan aşkın kişiyi etkilediği Pakistan için kurduğu insani yardım köprüsünden destek göndermeyi sürdürüyor. Müzaheret çalışmaları, 50 bin çadır ve 500 bin hıfzıssıhha malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda, AFAD koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil topluluk kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri”, erte saat 10.00’da Ankara Tarihi Şimendifer Garı’ndan Pakistan’a uğurlanacak. Trenler, mecmu 1040 ton ağırlığındaki 57 bin 266 kolide, azık ve hijyen malzemesi götürecek.

Yardımlara birçok ilden destek veriliyor

Trenler, hep 47 vagon ile Pakistanlı afetzedelerin insanca ihtiyaçlarını karşılayacak. Vagonlardaki 997,2 ton ağırlığındaki 50 bin 126 besin kolisi, 42,7 ton ağırlığındaki 7 bin 140 hıfzıssıhha kolisi, 203,8 titrem un ve 10 ton makarna bölgeye ulaştırılacak.

İyilik trenlerinin cereyan ettiği bölgelere bakarak illerdeki valilikler, kaymakamlıklar, belediyeler ve STK’ler, yardımların hazırlanmasına iri katkı veriyor.

Ankara etken trenler üzere arkalama hazırlayan il, kaza ve belediyelerden oluşan iller arasında, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Kalaba, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Görgülü, Yardımcı, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa düzlük alıyor.

Share: