Oyuntu taşları bile remiks furyasına katıldı! 80 bin liraya birlikte var 7 bin liraya üstelik

Sonuç dönemde peş peşe mevrut zamlardan, mezar taşı fiyatları dahi nasibini aldı. Mermer ustaları, geçtiğimiz yıla bakarak yüzdelik 100 çoğalma ile 250 TL’den 500 TL’ye sâdır hece taşı fiyatlarının maliyet kaynaklı olduğunu söyledi. Bu dönemde bir mezar bando fiyatı 7 bin ile 80 bin TL beyninde ayrım gösteriyor.

ÖLMEDEN MEZAR TAŞLARINI YAPTIRIYORLAR

Bu dönemde ara sıra müşterilerden enteresan talepler üstelik geliyor. Mermer ustalarına bakarak, kâh müşteriler oyuntu taşını hayattayken yaptırıp ahiret yolculuğu tarihi kısmını boş bıraktırıyor. Ölümünden sonraları sıra eklenip gelecek dönemdeki beklenen maliyet artışında etkilenmiyor.

EN BAĞAN OYUNTU FİYATI 7 BİN

Çukur taşlarındaki artım için açıklamalarda kâin mermer ustası Şükrü Geçer, “Oyuntu yapımı ve tadilatını yapıyoruz. Güzeşte sene çukur taşlarını 250 TL’ye alıyorduk, demincek ise 500 TL’ye alıyoruz. Yaklaşık yüzdelik 100 zam oldu ve taşların maliyeti çok arttı. Çukur takımını güzeşte sene bin 200 ile bin 500 TL beyninde alıyorduk. Demincek ise 3 bin TL’ye alıyoruz. Mezarın müşteriye teslim fiyatı genişlik bağan 7 bin TL. Sunu faziletkâr fiyatlı mermer fiyatı ise 80 bin TL’ye büyüklüğünde çıkıyor. en son remiks yüzde 30 geldi” şeklinde konuştu.

“MEZARI AÇABİLİR MİSİNİZ DİYORLAR”

Vatandaşlar yoluyla enteresan tekliflerin geldiğini tamlayan Bedii, “Daha evvel yakını cansız şahıslar, mezarı açabilir misiniz kaldırmak istiyoruz tarzında talepleri oluyor. Bir de bazen vatandaşlar ölmeden önceki çukur taşını yaptırıyor. Talepler doğrultusunda mevlit tarihi kabilinden yazılması gerekenleri yazıyoruz, irtihal durumunda ise ahiret yolculuğu tarihini yazıyoruz” dedi.

EN AŞKIN ÜRETİM BALIKESİR, AFYONDA, BİLECİK VE DENİZLİ’DE

Türkiye’da çeşitli ulam ve desenlerde mermer, kalker, traverten oluşumlu kalker, yığışım, breş ve magmatik asıllı kayaçlar bulunuyor. Dünya pazarlarında gusto kazanabilecek nitelikte natürel taş çeşidine ehil olan Türkiye’dahi, rezervler Küçük Asya ve Trakya süresince serbest tıpkısı bölgeye yayılmış durumda. Rezervlerin bölgelere bakarak dağılımı, Veli Bölgesi yüzde 32, Marmara yüzdelik 26, İç Anadolu yüzdelik 11, Şark Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi yüzde 31 düzeyinde. Sektörde kısaca bin 500 sayı doğal taş ocağı, üretimlik ölçeğinde hareketlilik gösteren 2 bin üretim, itidalli ve hasis ölçekli 9 bin atölye canlılık gösteriyor. Üretimin en çok olduğu iller; Balıkesir, Afyon, Bilecik, Denizli ve Muğla yerine öne çıkıyor.

Bu bölgelerdeki istihsal, umum üretimin yüzde 65’ini oluşturmaktadır. Soylu Erki mermer yataklarının bulunduğu sair iller ise; Bursa, Kırşehir, Çankırı, Çorum, Kastamonu, Niğde, Kayseri, Artvin, Bitlis, Erzincan, Bayburt, Sivas, Tokat, Denizli, Kütahya, Eskişehir, Diyarbakır, Elazığ, Çanakkale, Konya, İstanbul ve Manisa’dır.Share: