Ovaakça’da taşkın riski ortadan kalkıyor

Ovaakça’üstelik çılgın riski ortadan kalkıyor

BURSA – Bursa’yı daha yaşanabilir ağıl aktarmak amacıyla çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Ovaakça’de yapımı bitmeme eden Dürdane Deresi ıslahıyla bölgedeki beklenen yeğin baskınlarının önüne geçerek, yerleşme yerlerine gelebilecek zararın önüne önceki olacak.

BUSKİ Umumi Müdürlüğü vasıtasıyla altyapı çalışmalarını açıklık vermeden sürdüren Büyükşehir Belediyesi, içmece suyundan arıtma tesislerine, kanalizasyondan su depolarına kadar bir nice alanda yatırımlarına devam ediyor. Şita ayları yaklaşırken çalışmalarına yordam veren BUSKİ, Ovaakça’daki Dürdane Deresi ıslahıyla beklenen başat baskını ve taşkınların önüne geçmeyi hedefliyor. Icraat doğrultusunda, Ovaakça-Santral, Terbiye ve Tarz mahallelerinden güzeşte derede bin 200 metre taş duvar yapılacak.

Yürütülen faaliyetleri durumunda inceleyici Büyükşehir Şehremini Alinur Eskişehir Taşı, BUSKİ Umumi Müdürü Güngör Gülenç ve yetkililerden bilgi aldı. Bursa’nın derelerle çevreli mahallelerinde hayatı huysuz etkileyen durumlar yaşanmaması yerine BUSKİ vasıtasıyla çalışmaları sürdürdüklerini belirten Komutan Patal, bu bölgelerden birisinin dahi Ovaakça olduğunu rapor etti. Santralci, Eğitim ve Gestalt mahallelerini etkileyen Dürdane Deresi’nde hem ıslahat çalışmalarına başladıklarını hem üstelik kanalizasyon hattını arama altına aldıklarını belirten Komutan Eskişehir Taşı, “Bu çalışmalarımızla yağmur suyu ve hâkim sularının iskân yerlerine zarar vermesini önleyeceğiz. Dere ıslahıyla gelişigüzel atılmış su hattı de yapılarak, lağım döşemi problemleri çözülmüş olacak. Projenin yüzde 12’sine ulaşıldı. Kısa sürede bitirmeyi hedefliyoruz. Yıllardır mahalle sakinlerinin beklediği tıpkı çalışmayı en bol şekilde sonlandırmak istiyoruz. Tıpkı süreğen sorunu henüz gidermiş olacağız. Çalışmalar bittikten bilahare, vatandaşlarımızdan atıkları gelişi pir atmamalarını, bölgeyi henüz kurnaz kullanmalarını bekliyoruz. Faaliyet, mahallemize ve şehrimize şiddetli olsun” dedi.

İncelemenin peşi sıra şantiyede görev eden işçileri konuşma eden Başkan Aktaş, vatandaş ve çocuklarla sohbet etti.

Share: