Otomotivde tedarikçiler dış satım lideri

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, İstanbul’da elektronik bilet, göçüm, göçüm meşbu ve minibüs ücretlerine getirilen bindirim kararının arkası sıra taksimetre üreticilerinin ve tamirat değer servislerinin tarife imla amacıyla fahiş kıymet belirlediği ihbarları üzerine harekete geçti. Bakanlık, fahiş fiyat uygulandığı ve rekabeti inhibitör unsurlar olduğu iddialarının incelenmesi için Ticaret Bakanlığı’na başvuruda bulundu.

Referans metni, Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı tarafından kamuoyuna duyuruldu. Fahiş değer iddialarının Tecim Bakanlığı Haksız Denk Istimara Kurulu’nca değerlendirilmesi istenilen müracaat metninde şu ifadelere vadi verildi:

“Malumunuz olduğu üzere İstanbul’da UKOME kararı ile taksimetre ücretlerine zam kararı münfail olup bu karar sonrasında zaman itibariyle taksimetrelere yeni tarifenin yüklenmesi ve muayenesinin yaptırılması işlemlerine başlanmıştır. Taksimetreler 3516 basit Ölçüler ve Ayarlar Kanunu kapsamında düz almakta olup ait mevzuata bakarak yetkili tamirat değer servisleri aracılığıyla tanıtmalık yüklenme işlemleri yapılmakta ardından yetkili taharri servisleri yoluyla kontrolleri yapılarak taharri ve damgası yapılmaktadır. Bakanlığımız çıkışlı istikşaf servisleri yoluyla yapılan araştırma ve damgalama işlemlerine yönelik ücreti belirleme yetkisine sahip olup bu ecir 2022 yılı üzere 132 TL zait KDV adına belirlenmiştir. Ancak mezun onarım ayar servisleri tarafından yapılan amal amacıyla alınacak ücretler başıboş ortalık koşullarında oluşmakta olup bu konuda bakanlığımızın ücret belirleme yetkisi bulunmamaktadır. Bu bağlamda taksimetre üreticilerinin ve onarım derece servislerinin prospektüs haşiv amacıyla koordineli şekilde 950 TL kabil fahiş fiyatlar belirledikleri bilgisi şifahi kendisine Bakanlığımıza iletilmektedir. Bakanlığımız aracılığıyla araştırı ve damgalama işlemi için belirlenen 132 TL artı KDV ücrete oldukça eş bire bir süreç olan tanıtmalık imla işlemi için kısaca 950 TL ecir alınmasının nahak eşit kıymetlendirme kurulunuzca incelemeye alınması gerektiği değerlendirilmektedir.”

Taksiciler yılın önceki sabahında tafsilatlı kuyruklar oluşturdular

 

Share: