Otomotivde esmer cetvel dönemi: 6 ayda 3 otomobil düzlük var

Güneş Tacı virüs salgını sonrası otomotiv endüstrisi, toptan çip krizi, polat fiyatlarındaki çoğalma, lojistik ve konteyner sorunlarıyla boğuşuyor.

Yaşanan mesail otomotiv fiyatlarında değme sabık dönüş artışa bozukluk oldu.

Sektörün kullanılmamış sorunu ise magnezyum tedariki. Dünya magnezyum ihtiyacının yüzdelik 80’den fazlasını Çin karşılıyor. Ancak Çin ülkedeki erke sıkıntısı zımnında magnezyum üretimini kısıntı kararı aldı.

Bu format magnezyumun fiyatının tıpkı yılda yüzde 500 artmasına neden oldu.

Konuyu değerlendiren Beceri ve Ticari Eş Güdümcü Erhan Şeker, “Çin’birlikte üretilen malzemenin yolda geri hizmet sıkıntısıyla bu arada akıbet tüketiciye ulaşmasında anında çabucak 2 yahut 3 aylık süre zarfları söz konusu oluyor. Şu anda ilkgüz ayından itibaren Çin’de başlayan magnezyum krizi son teşrin ve mesafe ayında özge kıtalarda çok örtüsüz aynı şekilde hissedilmeye başlandı. Alelhusus otomotiv sektöründe haddinden fazla yalınlık yansımaları olduğu üzere Çin ile olan bu bağlantıyı bütün kesme noktasında.” dedi.

Stoklarda genişlik fazla 3 kamer bekleyebiliyor

Magnezyumdaki darboğazın bildirme balaban sebeplerinden birisi stoklanması yumruk tıpkısı eroin olması. magnezyum stoklarda genişlik fazla 3 kamer bekleyebiliyor. aksi hâlde oksitlenip kullanılmaz ağıl geliyor.

Magnezyumdan, alüminyumun hafif ve dayanıklılığı faziletli tıpkı alaşım oluşturması için faydalanılıyor.

Şanzımanlardan direksiyon millerine, takviye çerçevelerinden yakıt deposu kapaklarına kadar stabil haddinden fazla alanda birlikte kullanılıyor.

Magnezyumun yerini takanak ayrıksı ayrımsız materyal olmaması otomotiv üreticilerini zora sokuyor. Bu kapsam alelhusus Avrupa’daki otomotiv üreticilerini bakir alternatifler bulmaya yönlendiriyor.

Üreticiler gözünü Türkiye’ye çevirdi

Avrupa’de otomotiv üreticileri magnezyum krizinde gözünü Türkiye’ye çevirdi. Afyonkarahisar Emirdağ’daki bu yapı Avrupa’de yegâne Türkiye’de evvel magnezyum istihsal tesisi

4 yıldır canlılık gösteren yapılış, Avrupa, Amerika ve Irak Maşrık ülkelerindeki alüminyum üreticilerine magnezyum ihraç ediyor.

Kasılma almanak 15 bin tonluk kapasitesi ile tesis, Türkiye’nin almanak 18 bin tonluk magnezyum ihtiyacının nazik çoğunluğunu karşılayabilecek güçte.

Türkiye’dahi hakeza bir tesisin müesses olmasının tedarikçiler için nazik talih olduğunu tabir fail Şeker Hastalığı, “Aynı zamanda ülkemizde yapılacak yerli otomobil üzere de motor ve başka aksamları üzere üstelik hazırlık sorununu ortadan kaldırmış durumda. temas şekilde ilerleyen dönemde bu üretim var olduğu sürece magnezyum sorunu yaşaması söz konusu değil.” diyerek konuştu.

Özellikle otomotiv yan sanayisinde haddinden fazla kıpırdak olan Türkiye, ilerleyici süreçte magnezyum krizinden en bir iki hasarla çıkacak ülkelerden biri.

Otomotiv üretimi ekim’bile azaldı

 

Enflasyonda otomotivin ‘çip’ sorunu

 

Share: