Otomotiv üretimi Ocak’ta düşüş gösterdi

Tarım ve hayvancılıkta Türkiye’nin genişlik balaban buluşmaları beyninde gösterilen AGROEXPO Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda traktör ve ekincilik makineleri üreticileri, geliştirdikleri eskimemiş dublör ve teknolojileri üreticilere tanıttı.

Dövizdeki dalgalanma sonrası 2 yıl önce daralma yaşanan ve geçen zaman ongun benzeri periyot nâkil traktör pazarında, tüketici ilgisinin alçak olması üretici firmaları sevindirdi.

TürkTraktör Ticari Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Canbeyli, yaptığı açıklamada, yıpranmamış ürün, misil ve finansman kampanyalarıyla fuara katıldıklarını ve etken tıpkısı devir geçirdiklerini söyledi.

Salgının kül dünyayı etkilediği 2020 ve 2021 yıllarında tarımın öneminin ortaya çıktığını ve bu durumun traktör piyasasına birlikte yansıdığını tamlayan Canbeyli, 2021 yılında traktör üretiminin, hele hazırlık zinciri kaynaklı sıkıntılardan çevre oldukça stresli geçtiğini anlattı.

Canbeyli, cemi olumsuzluklara rağmen mebzul aynı yılı geride bıraktıklarını ve yeni yıldan de ümitli olduklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Tamlık olumsuzluklara rağmen 2021 yılında Türkiye, traktör üretiminde rekor kırdı, 72 bin 600 traktör üretimiyle tarihimizin yeryüzü efdal traktör adedine ulaştık. 64 bin 70 traktör satışına ulaşarak dünyadaki 4. büyük traktör pazarı olarak 2021 yılını kapattık. Bu anlamda üretimin bu seviyeye gelmesi bizler için balaban aynı neşe kaynağı. Sıkıntıların bitmesiyle umarım bu yıl elan bereketli çağ geçiririz. TürkTraktör yerine üstelik biz bu istihsal içerisinde esasta üzerimize düşeni ziyadesiyle yerine getirdik, 48 bin istihsal yaptık ve tarihimizin yer faziletkâr seviyesine nail olduk. Çabucak istihsal değil, ihracatta de 16 bin 100 civarında mir gerçekleştirerek yer erdemli rakama ulaştık.”

Satışlara müstevli ve kerem destekleri etkisi

Erkunt Traktör Daraç İçi As Müdürü Yiğit Kosova dahi hem güzeşte sene hem dahi 2020 yılında kesim yerine iki bol sene geçirdiklerini belirtti.

Müstevli sonrası besin ihtiyacının artmasıyla ekincilik ürünlerinin ayar bulduğunu, çiftçinin ürününün tamamını pazarda değerlendirdiğini anlatım fail Kosova, “Bunun sonucu namına 2020 ve 2021 yılında fasıl, detaylı süredir görmediği bey adetlerine ulaştı.” dedi.

Bilcümle bunlara rağmen bu iki yıl zarfında çeşitli hazırlık sıkıntıları yaşadıklarını, özellikle çip ve içki konusundaki sıkıntının üretimi etkilediğini ve tilmiz kamu adına cevap veremediklerini nâkil Kosova, taleplerin halen sürdüğünü dile getirdi.

Çipte tedarik sorununun ilkgüz ayına büyüklüğünde ağız ağıza çözüleceğinin konuşulduğunu, buna rağmen talebi karşılayacak büyüklüğünde traktör üretmelerinin yumruk göründüğünü kaydeden Kosova, “As anlamında bakarsak ev ayında tıpkı rehavet yok. Devletin açıkladığı destekler, mazot destekleri, emniyet destekleri çok gani. Onlarla bu arada esasen satışın geçtiğimiz yıldaki gibi 64 bin civarında oluşacağını düşünüyoruz.” diye konuştu.

İzmir Fuarı’nda yerli motorlu traktör tanıtıldı

Kahraman Kosova, motorunu yerel imkanlarla geliştirdikleri traktörü fuarda tanıtmanın gururunu yaşadıklarını belirtti.

Lansmanını yaptıkları “eCapra Engine” motorunu arsıulusal pazarda görücüye çıkardıklarını dile getiren Kosova, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yerli motorumuz eCapra Engine’ı 75 atlama beygiri ve şeş traktör modellerinde görebiliyoruz. İzmir Fuarı’nda 4 modelimizle sergiledik. Mayıs ayından bilahare bile 80 atlama beygiri ve üstü amacıyla çalışmalarımız devam ediyor. Onları üstelik Konya Fuarı’nda tanıtmayı planlıyoruz. Türkiye adına dışa bağımlılığı bitirmeye çalışıyoruz, motoru dışardan kabul etmek istemiyoruz. Biz kabul etmek değil, ihraç etmek istiyoruz. O yüzden çalışmalarımız hep bu yönde.”

QNB Finansbank 2021 yılında bile tartılı büyümesini sürdürdü

Türkiye’nin kabak çelik üretimi 2021’üstelik rekor kırdı

Türkiye’nin elektrikli traktörüne iri rabıt

 

Share: