Osmaniye Kadirli’nin Köylerinde Zinde Vatandaşlar: “Depremden Beri Susuzuz. Tavuklar Birlikte Susuz”

BELGIT DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinin bazen köylerinde yer sarsıntısı sonrasında içmece suyu namına kullandıkları uymaz sularının kesildiğini söyleyen köylüler, susuzluktan yakındı. Kaplıca köyünde kıpırdak Cevahir Enni, “Depremden beri susuzuz tığ. Başkalarına getirtiyoruz parasıyla. Getirdiğimiz su bize içmeye üstelik yetmiyor. Hayvanlarım, tavuklar birlikte susuz” dedi.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesindeki ara sıra köylerde yaşayanlar, Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra içme suyu olarak üstelik faydalandıkları karşıt sularının kesildiğini belirtti, depremin peşi sıra susuz kaldıklarını ifade etti.

“SUYU PARASIYLA GETİRTİYORUZ”

Fistül köyünde suları akmayan Mücevher Enni, “Depremden beri susuzuz tığ. Başkalarına getirtiyoruz parasıyla. Getirdiğimiz akarsu bize içmeye dahi yetmiyor. Hayvanlarım, tavuklar üstelik susuz. Aşağıda bire bir depo var bu yıl doğrusu kuraklıktan akarsu yoktu oradan alıyoruz beş altı ayrımsız molekül. Başkalarına getirtiyoruz bu fıçıları şu ağzı ilişkin bidonlarla. Parasıyla getirtiyoruz, yeğenim var o getiriyordu onun bile doğal gaz parasını veriyordum” dedi.

“YÖNÜ DEĞİŞMİŞ”

Behişt Yağbasan ise, “Yönü değişmiş bulunmadı henüz, susuz duruyoruz. Çokça zorlanıyoruz. Affedersiniz tuvalete, rastgele şeye zorlanıyoruz. Sağdan soldan akarsu arıyoruz. Su bulunmayan. Etki baskı, yeryüzü yumruk o. Seçkin şey suyla” diye niteleyerek konuştu.

Bir apayrı vatandaş Aydınlık Erdoğmuş, “Arkadaşlar sularını sağdan soldan realizasyon ediyorlar amma eğreti olduğu için çokça print oluyor, değme yerde akarsu bulamıyoruz. Saflık üzerine az buçuk sıkıntımız var. Yine suyun gelmesi talebimiz, bu yani apayrı yapacak tıpkısı özdek namevcut” dedi.

“AKARSU BALÇIK GİBİ, KAYNATIP İÇİYORUZ”

Yoğunoluk köyünde oturan Padişah İspenoğlu bile susuzluktan yakındı. İspenoğlu, “Depremden ekolojik ortam suyumuz gelmiyor. arada bir geliyor o bile içilmiyor, bulanık. Hayvanlarımız var tanker ile getiriyoruz. Hastalık çocuk siftinlik oluyor. Akarsu herhangi bir ahit icap. Banyomuza, bulaşığımıza, malımıza seçkin özdek amacıyla icap. Depremden ekolojik ortam suyumuz gelmez oldu, gelse dahi balçik akıyor. Buna tıpkısı hal bulun, ne yapacağımızı bilmiyoruz” dedi.

Bir yurttaş birlikte “Akarsu mil kadar akıyor içemiyoruz, kaynatıp içiyoruz üstünden durulduğunda” şeklinde konuştu.

Share: