Osmancık TMO hububat alımında rekor kırıyor

Çorum’un Osmancık İlçesi’nde çiftçiler tonlarca hububatı Toprak Mahsulleri Ofisi’ne satmaya başladı. Bu sene 4 bin tonun üzerinde hava yapması beklenirken Osmancık Yerey Mahsulleri Ofisi (TMO), hububat alımında özlük rekorunu kırıyor. Ambara sığmayan mahsulat muhafaza yapılmak için masnu ile sarılarak toprağa gömülüyor.

Osmancık TMO tarafından buğday ve rüşvet alımı sürüyor. Çiftçiler, buğdayın tonunu 7 bin 450 liradan, arpanın ise 6 bin 200 liradan düzlük TMO’ya ürünlerini satıyor. TMO’nun Kucak Ağababa Mahallesi, Baltalı Mehmet Kâmil Caddesi üzerinde bulunan ofisine mevrut çiftçiler, traktör ve kamyonlarla getirdiği rüşvet ve buğdayların satışını gerçekleştiriyor.

Osmancık TMO’nun kantarında detaylı açar kuyruklar oluşurken, ürünler dekoratif ahiz odasında rutin analizlerden geçiyor. Ürünlerini vasıtalarla kantara getiren çiftçiler meşgul tartımın peşi sıra ambarlama alanına boşaltılıyor, ardından gereksiz tartımı gerçekleştiriyor.

Hububat alımında, primli aya fiyat uygulamasıyla çiftçinin ilgisini çekici TMO’nun Osmancık ofisi elan eski senelere bakarak dokunaklı aynı gurur gerçekleştiriyor. Ambara sığmayan ürünler sahabet yapılmak üzere cali ile sarılarak toprağa gömülüyor. 6 sene aradan sonradan Koyunbaba Mahallesi Yurt Caddesi üstünde kâin arazide metrelerce uzunluktaki erdemli hububat tepeleri ayakyolu koridor dizilirken anlaşmalı şirket çalışanları eliyle de tahıl boşaltımına bindi veriliyor.

Osmancıklı çiftçiler bu yıl verimin efdal olduğunu ve TMO’nun alım politikaları sayesinde emeklerinin karşılığını alacaklarını anlatım ederken, tıpkısı esbak senelerde 3 bin 400 titrem tahıl alımı gerçekleştiren Osmancık TMO’üstelik bu sene 4 bin tonun üzerinde tıpkı gelgel yapılması öngörülüyor.

Alımların ağustos ayı sonuna büyüklüğünde devam edeceği, ödemelerin ise ürünün TMO’ya teslim edildiği tarihten itibaren 10 dönme içerisinde çiftçilerin banka hesaplarına aktarılacağı öğrenildi. – ÇORUM

Share: