Ordu’da sel, müfrit, kaybolma kontrol istirdat tatbikatı gerçekleştirildi

Cıvıl Cıvıl’de, “2022 Kıran Tatbikat Yılı” kapsamında sel, sivri, kayıp taharri kurtarma tatbikatı yapıldı.

İçişleri Bakanlığı ve Afet ve Acil Buut (AFAD) Başkanlığının, 2022 yılını “Afet Manevra Yılı” olarak car etmesi zımnında İl AFAD Müdürlüğünce Melet Irmağı’nda “sel, katmerli, zayi arama kurtarma” temalı lehçe düzeyde kayran tatbikatı kombinasyon edildi.

AFAD Müdürü Osman Işık’ın manevra hakkında verdiği brifingin arkası sıra vadi tatbikat senaryosuna geçildi.

Senaryo gereği, Meteoroloji Mıntıka Müdürlüğünden metrekareye 216 kilo yağış bilgisinin alınmasının arkası sıra Altınordu ilçesi Cumhuriyet ve Kayabaşı mahallelerinin sel ve taşkından etkilenmesi neticesinde müstacel nitelik ihbar ve çağrı hattına mevrut bilgiler ışığında el genelinde yaşanan olumsuzluklar ilçeler bazında sıralandı.

Melet Irmağı’ndaki suyun yükselmesi dolayısıyla alanda ve evdeki vatandaşlar ile düzentileme yapan iş makinesi operatörü tutmak için 14 sevimli muhat kaldı, benzeri vesile ise içindeki 3 kişiyle ırmağa düştü.

Ayrıca hayvanlarını ırmaktan karşıya buyurmak isteyen sürücü, eşi ve oğlu, küçükbaş hayvanlarıyla suya kapılarak kayboldu, heyelan cihetiyle yıkılarak ırmağın akıntısına kapılan ahşap yapıdaki 4 kişiden haber alınamadı, ekincilik arazileri, hareket yerleri ve evlerde hasar oluştu, Kalaba’yu Giresun’a bağlayan esmer amacında muvasala etkilendi, üç evde de çökmüş meydana geldi.

Bu bilgiler çerçevesinde, Cıvıl Cıvıl ve kasaba illerden itfaiye, UMKE, bahir polisi, Periferi Asayiş, uyanık arama istirdat timi, IVEĞEN, İHH ile çeşitli taharri kurtarma ekiplerinden oluşan personel, 54 anahtar ve helikopter, bot, jet kayak, dron, K9 köpeklerinin bile yer aldığı açkı ve malzemelerle çalışmalara katıldı.

Ekiplerin sudan ve karadan, helikopterle birlikte havadan olaylara müdahale ettiği tatbikat, gerçeğini aratmadı.

“Tatbikatla mümkün ayrımsız afette neler yapılması gerektiği kılgılı olarak gösterildi”

Ilbay Tuncay Sonel, burada gazetecilere, 129 komütatör ve 697 katılımcının bulunduğunu tatbikatın, bilcümle birimlerin koordinasyonuyla liyakatli şekilde ödeme edildiğini söyledi.

Deniz Boyu Asayiş helikopterinden, jandarmadan emniyete, afiyet ve itfaiye aracı ekiplerinden hep birimlere büyüklüğünde aklı başında ayrımsız tatbikatla belkili afette neler yapılması gerektiğinin uygulamalı gösterildiğini belirten Sonel, ülke olarak seçkin soy afete hazırlıklı olunması gerektiğine işaret etti.

Türkiye’nin son yıllarda afetlere hazırlık ve engelleme konusundaki başarısına dikkati çeken Sonel, 2020’bile Giresun’un Dereli ilçesinde hâkim afeti meydana geldiğini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde devletin ve gönüllü kontrol istirdat ekiplerinin afet bölgesine ivedilikle irfan etmesinin bunun bir göstergesi olduğunu anlattı.

Sonel, tatbikatta emeği güzeşte birlik amme çekicilik ve kuruluşları ile sivil topluluk kuruluşlarına teşekkür ederek, “Tatbikata katılan arkadaşlarımıza Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun muvaffakiyet dileklerini ve selamlarını ilettim. Kazasız, belasız tatbikatımız birlikte sonuçlanmış oldu. Rabbim bilcümle afetlerden ülkemizi korusun ve hakeza kahraman asayiş güçlerimizin, kurumlarımızın, gönüllüklerimizin, iş verenlerin de ayağına taş değdirmesin.” dedi.

Share: