Ordu’da Kurul Kalesi’ndeki kazılarda tarihin izi sürülüyor

Maşrık Karadeniz’üstelik 2010’de ilk defa kazı bilimsel kazıların başlatıldığı Cıvıl Cıvıl Asamble Kalesi’nde, bütün kültürel katmanların ortaya çıkarılabilmesi amacıyla çalışmalar titizlikle yürütülüyor.

Türkiye’üstelik, tahtında oturan önceki Ana Sevgili Kibele heykelinin bulunduğu 2 bin 300 almanak Cıvıl Cıvıl Kurul Kalesi’nde ölçülü kazıların 13’üncü yılına girildi.

Altınordu ilçesi Bayadı Mahallesi sınırlarında kayran alan ve 100’e çok merdiven çıkılarak ulaşılabilen tarihi kaledeki kazılara baştan başlandı.

Heykellerin birlikte çıpa, seramik, çanak, çömlek, cıda ve ok ucu, balta, cembiye, cebe, bezen eşyaları, demirci örsü ve mikâp kabil binlerce eserin çağ yüzüne çıkarıldığı kaledeki kazılar, Ankara Hacı Saraka Ege Üniversitesi Gökçe Yazın Fakültesi Arkeoloji Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt başkanlığında devam ediyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kalaba Büyükşehir Belediyesinin de desteğiyle sürdürülen kazılarda bu yıl 10’u arkeolog 35 yabanlık kol fariza alıyor.

“Yaklaşık yüzde 60’ına mümasil kısmını açığa çıkarttık”

Kazı Başkanı Prof. Dr. Şenyurt, AA muhabirine, abuhava şartlarına merbut olarak fasıla ayına kadar çalışmaları sürdüreceklerini söyledi.

Şenyurt, ekiplerin kazı çalışmalarını inceden inceye sürdürdüğünü tabir ederek, “Deniz seviyesinden 570 rakımlı noktada müesses olan kalenin tahminî yüzdelik 60’ına yakın kısmını açığa çıkarttık. Çalışmalarımız sırasında hele hem dini hem de askeri açıdan muhteşem olan kazı bilimsel bulgulara rastlandı.” dedi.

Türkiye’üstelik, tahtında oturan evvel Ana Tanrıça Kibele heykelinin kaledeki kazılar sırasında bulunduğunu anımsatan Şenyurt, heykelin bulunmasının ardından kaleye ilginin az çok arttığını belirtti.

Şenyurt, Ana Ilahe Kibele heykeli dışında askeri malzemeler özellikle almak amacıyla binlerce eserin de dönme yüzüne çıkarıldığını rapor etti.

Çalışmalar 62 küpün bulunduğu alanda sürüyor

Çalışmaya, güzeşte sene yeni kalem koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle fire artırmak yerinde kaldıkları kalenin kuzeyindeki bölgeden esasen başladıklarını dile getiren Şenyurt, kalenin bu bölümünde 62 mikâp buluntu grubuna rastladıklarını anlattı.

Şenyurt, kalenin hem askeri hem üstelik dini fonksiyonu olduğunu seçkin ant dile getirdiğine meni ederek, “Bu sene ki buluntular üstelik adisyon ettiğimiz şekilde devam ediyor. Özellikle küplerin bulunduğu alanın, kalenin yönetsel bina alanı adına kullandığını tayin ettik. Bu departman, kalenin kavga bir zamanlar kullanıldığını bize göstermiş oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Devam fail çalışmalar sayesinde daha nazik benzeri idari alanın gün yüzüne çıkarılacağını oranlama ettiklerini aktaran Şenyurt, icraat ve ortaya çıkan sonuçların buranın çok eke tıpkı kale olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Şenyurt, kalenin ziyarete açılarak site turizmine katkı sunmasını çokça istedikleri, bunun üzere bile çıkarılan eserleri tıpkı an geçmiş halkla buluşturmayı hedeflediklerini belirtti.

Kaleden çıkarılan eserlerin ayrımsız bölümünün Budun Betimi Müzesinde olduğunu anlatım eden Şenyurt, Kargaşa’bile, çıkarılan eserlerin sergilenebileceği arkeoloji müzesine ihtiyaç olduğunu, bunun için da bindi beklediklerini sözlerine ekledi.Share: