Ordu’da 18 bin dekar aylak arazi üretime kazandırıldı

Kalabalık’bile üreticilere verilen destekler ile atıl durumdaki arazilerin üretime kazandırılması amaçlanıyor. Şimdiye kadar 18 bin dekar arazi tarım arazisine dönüştürülürken, akıbet destekler ile bu rakamın 20 bin dekara ulaşması hedefleniyor.

Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) çerçevesinde Mesudiye ilçesinde program düzenlendi. Bu çerçevede üreticilere 20 titrem buğday, 15 ton tritikale ve otlak alanlarında otlatma baskısının azaltılması amacıyla 6 titrem Macar fiği tohumu dağıtımı yapıldı. Şimdiye kadar 18 bin dekar etkisiz arazinin üretime kazandırıldığı kentte, verilen akıbet destekler ile 2 bin 500 dekar arazinin henüz üretime kazandırılması hedefleniyor.

“Üreticilerin, muteber projelere ehil çıkması majör”

Çocuk dağıtım programına katılan İl Ekincilik ve Orman Müdürü Eksiksizlik Yılmayan, fındık, kivi ve bal diyarı adına bildik Kalaba’da iz çeşitliliğini bırakmak ve süreduran tarım arazilerini üretime vermek üzere icraat yürütüldüğünü söyledi. Tarım ve Orman Bakanlığı, DOKAP ve Kargaşa Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile yaptıkları projeler ile şimdiye büyüklüğünde 18 bin dekar aylak arazinin üretime kazandırıldığını kaydeden Yılmaz, “Henüz önceki programlarda Mesudiye’dahi tarım yapılabilecek alanlarda ekilmemiş saha bırakmayacağımızı belirtmiştik. Zaman yine Bakanlığımız destekleri ile uygulamış olduğumuz Ekincilik Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) çerçevesinde 20 bin kilogram buğday, 15 bin kilo tritikale ve mera alanlarında otlatma baskısının azaltılması üzere 6 bin kilogram macar fiği tohumunun dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Dağıtımı yapılan bu tohumlar sayesinde üreticilerimizin güzlük teşrinievvel yapması ile alay malay tahminî 2 bin 500 dekar elan atıl araziyi tarıma kazandırmış olacağız. Bu sayede toplam bile 20 bin dekarın üzerinde bir alanı üretime kazandırmış oluyoruz. Tabi burada üreticilerin bu projelere bent göstermesi, bulunan arazilerinde dağıtmış olduğumuz tohumlukları ekiyor olması ve uygulamış olduğumuz projelere topluluk çıkması sonuç basamak koskocaman. Şayet bir projeyi sahiplenen olmazsa, siz hangi dağıtırsanız dağıtın son alamazsınız” dedi.

Kentte ekilmedik arazi bırakılmaması hesabına hız göstereceklerini rapor fail Yılmaz, “Bundan ahir süreçte da ekilip dikilmeye akıllıca olan değme alanı kol inşa etmek suretiyle ilimiz ekonomisine, dolayısıyla ülkemiz ekonomisine katkı sağlamış olacağız. Dağıtılan tohumlar kullanılarak uygulanacak projelerin üreticilerimize anlı şanlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Program, proje dahilinde alınan tohumlukların dağıtımı ile sonuç buldu. – KALABALIK

Share: