ORDU’DA 10 İLİN KATILIMIYLA NEFES KESEN TATBİKAT

ORDU’birlikte, İl Facia ve Ivedili Nitelik (AFAD) Müdürlüğü yoluyla 10 ilin katılımıyla ‘Sel, Şiddetli, Kayıp Taharri-Kurtarma’ tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikatta senaryo gereği, ırmakta mahsur kalanları, yavaş yavaş yarışan ekipler kurtardı, suda kayıp eşhas amacıyla üstelik taharri çalışması yapıldı. Yaka Güvenlik Komutanlığı’na ilişik gemi ve helikopter da tatbikatta kullanıldı.

Kargaşa İl Kıyamet ve Acil Ebat (AFAD) Müdürlüğü aracılığıyla, ‘Sel, Ölçüsüz, Zayi Kontrol-Kurtarma’ tatbikatı düzenlendi. Ordu ile Giresun, Rize, Trabzon, Samsun, Tokat, Sinop, Kastamonu, Amasya ve Erzurum illerinden 697 personelin katıldığı tatbikatta senaryo gereği, bölgeye 216 kilogram yağış düşmesiyle Melet Irmağı taştı. Irmak çevresinde 12’si cezire üstünde koyulmak amacıyla toplanmış 15 yaşama yatık kalırken, 9 güç ise kayboldu. Bölgede kontrol ve istirdat çalışmaları başlatıldı. İlk olarak ırmaktaki adaya botla vasıl ekipler, muhat küsurat 12 kişiyi kurtarıp, emin bölgeye aldı. Ardından ırmakta çevrili kalan 3 kişiyi dahi kurtaran ekipler, kayıpları aramaya yöneldi. Bu sırada ıslah çalışması eden vinç operatörü, ırmakta muhat kaldı. Operatör ve aksiyon makinesi da tatbikatta kurtarıldı.

Aynı bölgede sürdürülen tatbikatın devamında ekipler, senaryo gereği yeğin sularına kapılan otomobilde 2 kişinin hayatını kaybedip, 1 kişinin vasıta üstünde mahsur kalması konusunda harekete geçti. Şalter üstünde muhat kalan kişiyi, ekipler tehlikesiz bölgeye, akarsu altında yapılan aramada da camit bedenlerine ulaşılan 2 emanet botla karaya çıkartıldı. Bu sırada Trabzon’dan getirilen faal kontrol köpeği dahi bölgede kontrol yaptı.

HELİKOPTER ÇEVRIK KALANLAR İÇİN HAVALANDI

Tabikatta yönlendirilen ekiplerin ırmakta mahdut kalan kişiye ulaşamaması nedeniyle bölgeye Deniz Boyu Güvenlik Komutanlığı’na kapalı helikopter çağırıldı. Sarkıtılan iple helikoptere çekilen birey, çevrilmiş kaldığı yerden alınıp karaya çıkartıldı. Yaklaşık 2 saat süren tatbikat, çevredekilerin cep telefonu kamerasıyla giderek kaydedildi.

‘ÜLKE OLARAK HER AN HAZIR OLMAMIZ LAZIM’

Tatbikatın arkası sıra açıklama yapan Kalaba Valisi Tuncay Sonel, ülkede afetlere amade olunması gerektiğini belirterek, Zaman Kalabalık’bile bölgemizden 10 ilden cemi birimlerin koordinasyonuyla Melet Irmağı’nda pir bir tatbikat gerçekleştirdiler. Yaka güvenliğimizin helikopterinden, jandarmamıza, emniyetimiz, itfaiyemiz, afiyet ekiplerimiz ve bilcümle birimlerimize kadar aklı başında tıpkısı tatbikatla beklenen baskın, heyelan evet birlikte tıpkı afette neler yapılması gerektiğini bizlere gösterdiler. Koordinasyonun olması, başarılı bire bir şekilde tatbikatın sonuçlanması bizi mutlu etti. Çünkü, değme soy afete amade olmamız gerekiyor. İki sene geçmiş komşu ilimiz Giresun’daki başat felaketini bilcümle alay malay yaşadık. İlk revan ekiplerden biri namına konuşuyoruz. Bizim mevki namına giderek amade olmamız geçişsiz. Depremde, selde, heyelanda, yangınlarda devletimizin ve bu konuda fahri vatandaşlarımızın Sayın Cumhurbaşkanı’mızın derhâl himayelerinde devletimizin bütün birimleri yerine facia çabucak oraya gitmesi bunun benzeri göstergesi. Parçalanmamış ekibe teşekkür ediyorum diye niteleyerek konuştu.Share: