Onlar evlerine değil, revan anılarına üzülüyor

Şekil üssü Düzce’nin Gölyaka ilçesi olan 5,9 büyüklüğündeki depremin peşi sıra Sarıdere köyündeki vahim hasarlı olduğu tayin edilen evler için yadımlama kararı verildi. 47 yılın anılarını ortamında bulunduran lüp yadımlama kararına çokça üzüldüğünü söyleyen Armağan Elem, “Sallanmaya başlayınca korktuk. Dışarı çıktık. Üzülüp ağladık. Anılarımız çoktu bu evde. 47 sene oldu bu evi yapalı” dedi.

Format üssü Düzce’nin Gölyaka ilçesi olan 5,9 büyüklüğündeki depremin peşi sıra, Gölyaka ilçesinin Sarıdere köyünde bulunan bazen evlerle ilişik yıkım kararı artık. Güzeşte İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu, Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Amaç Alım bölgeye gelerek vatandaşlardan hikmet almıştı. Beraberlerindeki gök bilimi vasıtasıyla Sarıdere köyünde kâin kâh evlerin yıkımına karar verildi. Yıkımına değişmeyen verilen evlerden birinde mevcut aynı odada hor yönde göçme olduğu görüntülendi. Yoğun hasar gören evde oturan Şükriye Acar ve görümcesi Meryem Acar zelzele anında kendilerini sokağa atarak beklenen tıpkısı faciadan kurtuldu. Bire Bir farklı katabolizma kararı mevcut evde ise Bağış Dokunaklı ve Mestan Acı çiftinin 47 yıl evvel öz imkanlarıyla yaptıkları eş olduğu öğrenildi. Evin yıkılacak olmasına duyduğu üzüntüyü anlatan Dürü Keder, “Sallanmaya başlayınca korktuk. Dışarı çıktık. Üzülüp ağladık. Anılarımız çoktu bu evde. 47 sene oldu bu evi yapalı” dedi.

“Evleri gitti amma canları iyi olsun”

Ciddi hasardan kayın validesi ve görümcesinin evinde katabolizma kararı çıktığı için onları evinde konuk ettiğini söyleyen Sadife Çevik, “Evleri çok hasarlı, yadımlama kararı verildi. Boşalttık evi. Kayın validem ve görümcem beraber yaşıyorlardı. Yanıma aldım onları. Çok şükür onların sağlığında tıpkı inatçılık yok. Evleri gitti amma olsun canları sıhhatli olsun. Çokça korktuk, haddinden fazla kırıcı yaşadık. Tanrı bire bir elan yaşatmasın” ifadelerini kullandı.

“Anılarımız çoktu bu evde, 47 yıl oldu bu evi yapalı”

47 sene önceki tırnaklarıyla kazıyarak yaptıkları habbe depremdeki hasardan âlem yıkım kararı aldığını belirten Ödül Zehir, “Sallanmaya başlayınca korktuk. Dışarı çıktık. Üzülüp ağladık. Anılarımız çoktu bu evde. 47 sene oldu bu evi yapalı. Depremden sonraları çığlık yakıp dışarıda oturduk, sonraları birlikte oğlumun evinde kaldık. Geçici tıpkısı süreliğine lojmana taşıdık zaman eşyalarımızı, ayrımsız süre orada kalacağız. gençler uğraşmakla, didinmekle yaptık bu evi. Aylığımız, sigortamız yoktu, haddinden fazla zorluklarla yaptık” diye niteleyerek konuştu.

“Yokluktan yaptık bu evi”

Evi adeta yoksulluk dönemlerinde nesir ettiklerini belirten Mestan Şiddetli ise, “Hareket bizi uykuda yakaladı. Bir süfli bir yukarı salladı. Evden dışarı çıkıp ateş yaktık ayrımsız daha zelzele oldu. O şekilde geçirdik depremi ama daha zaten korkuyoruz. Yokluktan yaptık bu evi. Altı alçaktı, bacanağım ‘Bir sıra briket alalım yükselsin’ dedi. Almaya briket dahi yoktu. 12 Kasım’daki depremi de geçirdik biz. İkinci depremde bu ayla geldik. Bakanlar gelip ilgilendi, Cenabıhak razı olsun devletimizden” sözlerini dile getirdi. – DÜZCE

Share: