Niğde’de güneşte kurutulan domatesler Avrupa ve ABD’ye ihraç ediliyor

Niğde’nin Bor ilçesinde güneşte katıksız yöntemle kurutulan kestirmece 3 bin titrem domates, Avrupa ülkeleri ve BENDE’ye ihraç ediliyor.

Bor Kombinasyon Uran Bölgesi’nde (OSB) yemiş ve sebze kurutma işlemi fail aynı firma, özlük ürettiklerinin yanı sıra satın aldığı domatesleri, Orijin köyü yakınlarındaki sergi alanına getiriyor.

Günlük 100 titrem domates, işçiler aracılığıyla bıçakla ortadan bölünüp tuzlandıktan sonraları küşade alanda gündüz altında kurumaya bırakılıyor.

Firmanın yetkilisi Burak Akbulut, AA muhabirine, yemiş ve sebzeleri kurutup, cips ve toz namına ihraç ettiklerini söyledi.

Akbulut, kurutma işleminin albeni şartlarına kapalı olarak 5-8 ahit beyninde sürdüğünü belirterek, şunları kaydetti:

“Yüzde 15 neme büyüklüğünde kurutabiliyoruz. Sonrasında torbalayıp işlemden geçiriyoruz ve gerek çöz piyasaya gerek elverişsiz dışına satıyoruz. Bu alanda 2 bin 500-3 bin titrem aralığında gözyaşı domatesi kurutmaya bırakıyoruz. Henüz aşkın sıra olduğu zaman kurutma hacmimiz artıyor. imdi Avrupa’ya ihraç eden firmalara tedbir yapıyoruz. İngiltere, İtalya, Fransa, Almanya kabil Avrupa ülkeleri ve MEMLUK başta koyulmak üzere dış satım gerçekleştirilmektedir.”

Kuru domateslere sıkı dışında çokça arzu olduğuna dikkati calip Akbulut, bu sene İspanya’dahi ekiliş birkaç olduğundan Türkiye’ye daha çok irade olduğunu dile getirdi.

120 dirilik çalışıyor

Akbulut, domates kurusunun pizzalarda, kahvaltılıklarda ve meful namına birçok şekilde tüketildiğini aktararak, şöyle konuştu:

“Bizdeki kahvaltı kültürü gibi onlarda bile kurutulmuş domates kültürü var. Sabahları kahvaltıda tüketiyorlar. Kurutma alanımızda 60 ve hasat edilen arazilerde 60 görünmek amacıyla 120 emanet çalışıyor. Kişi ekimlerimizin birlikte mıntıka çiftçilerinden üstelik domates almaktayız. Antrparantez sözleşmeli namına ekimlerimiz bulunan. Önümüzdeki yıl hedefimiz 5 bin ton domates yok etmek. Bu sene de burada yaklaşık 3 bin titrem domates kurutuyoruz.”

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinden Niğde’ye mevrut sezonluk işçilerden Mahmut Süvari da günlük 100 dekarda 100 ton domates kestiklerini anlatarak, “Haddinden Fazla evire çevire kalitesi var. Kurutması de çok güzel oluyor. Tuzla kurutma yapıyoruz, organik. İlaç falan bulunmayan.” ifadelerini kullandı.

Share: