Netanyahu, Lübnan’la deniz sınırı anlaşmasında Lapid’i Hizbullah’a doğrulama olmakla suçladı

İsrail’dahi sağcı muhalefet, Başvekil Yair Lapid’in “tarihi” olarak nitelendirdiği Lübnan ile deniz sınırlarını çizmeye yönelik itilaf taslağına alın çıkarken, Binyamin Netanyahu da Lapid’i Hizbullah’a doğrulama olmakla suçladı.

Likud lideri ve sakat Başbakan Netanyahu, yayınladığı video mesajında, öz hükümeti bir zamanlar Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın tehditlerine sorumluluk eğmediğini dile getirerek, “Lapid, göreve geldiği üç ay zarfında Hizbullah’ın tam taleplerine teslim oldu. Lapid göreve geldikten sonraları (Hizbullah) İsrail topraklarındaki doğal gaz platformuna insansız albeni araçları gönderdi. Benim zamanımda buna atılganlık edemezdi.” dedi.

Hizbullah lideri Nasrallah’ın zırh zoruyla İsrail’i müzakerelerde teyit olmaya ittiğini söyleyen Netanyahu, “Lapid, korktu ve konfirmasyon oldu.” ifadesini kullandı.

Netanyahu, anlaşmanın Meclise getirilmesi durumunda aleyhte fikir kullanıp kullanmayacağını ise açıklamadı.

Lapid’in partisinden Netanyahu’ya “şahsi çıkarları kenara bırakması” çağrısı

Lapid’in partisi Yesh Atid da Netanyahu’nun bahis konusu mesajının ardından içtimai medyada benzeri paylaşımda bulundu. Netanyahu’nun verdiği mesajların Nasrallah ile aynı şeyleri söylediği ifade edilen parti açıklamasında, “Muhalefetin lideri, anlaşmanın içtenlikle destekçisiyken bir anda zahir muhalifi haline geldi zira bu başarıya kendisi imza atamadı.” ifadelerine düz verildi.

Parti açıklamasında, Netanyahu’ya “kişisel çıkarlarını kenara bırakarak tümü anlaşmayı destekleyen güvenlik otoritesi yetkililerine kulak vermesi tavsiyesinde” bulunuldu.

İçişleri Bakanı Ayalet Shaked üstelik “itilaf onay için Meclise sunulmazsa hükümette aleyhte fikir kullanma” tehdidinde bulundu.

Sağcı mugayeret kanadında yer alan Dini Siyonizm Partisi yöneticilerinden Itamar Ego Gvir üstelik Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Lapid’in satacak aynı şeyi namevcut, bu yüzden seçimlerde tıpkı muvaffakiyet girmek üzere ülkeyi satıyor. Ona bunu vermeyeceğiz, Lapid’i çalmak üzere Erdemli Mahkeme’ye istida sunacağım.” ifadelerini kullandı.

İsrail’dahi daraltılmış kabinenin erte anlaşmayı görüşmesi ve arkası sıra da anlaşmanın hükümette oylamaya sunulması bekleniyor. İsrail siyasetinde anlaşmanın diploma için Meclise getirilip getirilmeyeceği tartışması ise devam ediyor.

İsrail Başbakanı Lapid, bugün İsrail ile Lübnan’ın bahir sınırlarının çizilmesi üzerine anlaşmaya vardıklarını bildirmişti.

Lübnan Cumhurbaşkanlığı bile İsrail ile bahir sınırı çizimi müzakerelerinde arabulucu konumdaki ABD’nin gönderdiği nihai anlaşma tasarısında Lübnan’ın mecmu haklarının korunduğunu açıklamıştı.

Anlaşmayı kimin onaylayacağı tartışması

İsrail’dahi 1 Kasım’üstelik yapılacak seçimler zımnında anlaşmayı kimin onaylayacağı yönünde tartışmalar yükselmişti.

Lapid hükümeti, anlaşmayı kabinede oylamaya hazırlanırken muhalefet anlaşmanın icazet amacıyla Meclise getirilmesi gerektiğini savunmuştu.

İsrailli sıhhatli görüşlü sivil toplum kuruluşu Lavi dahi Lübnan ile deniz sınırı anlaşmasının Meclise sunulması talebiyle İsrail Efdal Mahkemesi’ne başvurmuştu. Yüksek Mahkeme bile hükümetten, Lavi’nin dilekçesine, İsrail’deki parlamento seçimlerinden 4 gün önceye balya gelen, 27 Ekim’e büyüklüğünde karşılık vermesini talep etmişti

Likud Partisi lideri Netanyahu ise seçimleri kazanması halinde anlaşmayı tahrip edeceğini açıklamıştı.

İsrail ile Lübnan arasındaki bahir sınırı anlaşmazlığı

İsrail ile Lübnan arasında kestirmece 860 kilometrekarelik bahir sahası anlaşmazlığı bulunuyor.

İki mevki birlikte bu bölgenin kıta sahanlığında hak iddia ediyor. İsrail, Lübnan hükümetinin lisanslama sürecine başladığı 5 bloktan üçünün İsrail ana kara sahanlığı cızık bölgesinde düzlük aldığını öne sürüyor. Lübnan tarafı ise tartışmalı bölgenin 2 bin 290 kilometrekare olduğunu savunuyor.

ABD’li diplomat Amos Hochstein’ın arabuluculuğundaki müzakerelerde 2 Ekim’da sona gelinmişti. Lübnan, 4 Ekim’dahi anlaşmada gâh değişiklikler dilek etmiş, İsrail iki devir sonradan bunları reddettiğini duyurmuştu.

Son tıkanmanın arkası sıra, Hochstein’in hafa sonu süresince taraflarla görüşmeler gerçekleştirdiği ve müzakerelerde etap kaydedildiği bildirilmişti.

Share: