NAZIR VARANK: KOSGEB’İN TENDÜRÜST İSTİHDAMINA YÖNELİK DESTEĞİ 125 BİN LİRAYA ÇIKTI

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Şu esas büyüklüğünde 47 bin işletmeye 4 milyar liraya andıran bindi verdik. 63 bin güre kardeşimizin istihdam edilmesini sağladık. Aldığımız çok fena hâlde kavrayışsız dönüşler var. İstihdam edilen kişi başına sağladığımız destek miktarını 100 bin liradan 125 bin liraya çıkardık. Tendürüst ve kadın istihdamının önceliklendirildiği programa başvurular 10 Ekim’e kadar bitmeme edecek. Başvurusu onaylanan işletmelerimiz 28 Son Teşrin tarihine kadar KOSGEB’ten istihdam başına 125 bin teklik ödemelerini murat edecekler.” dedi.

İstanbul Fuar Merkezi’nde planlı İstanbul Fashion Connection (IFCO) Hazır Giysi ve Moda Fuarı Küşat Törenine Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank birlikte katıldı. Törende Bakan Varank konuşma yaptı. Konuşmanın ardından fuar alanındaki stantları gezdi.

“KİMSE ÇIKIP 2002 ÖNCESİ İYİ DURUMDAYDIK DEMESİN”

Icra Vekili Varank, Türkiye’nin bile dünya ülkelerini etkileyen enflasyondan etkilendiğini belirterek, “Pandemi ve devamında mevrut çekişme şartları cihetiyle acun ekonomileri baskı sınavlardan geçti. Erke fiyatlarında yaşanan büyük artışlar zaman enflasyonu tekmil dünya ülkelerini etkileyen küresel tıpkısı sav haline getirdi. Türkiye’nin da global dalgadan etkilendiği, bu sorunun giderilmesi noktasında hükümetimiz tamam kurumlarımızla iri bire bir çabalama içerisinde. Fırsatçılara göz açtırmayacak tedbirlerle bu sorunun üstesinden hep alay malay karışmak amacıyla himmet gösteriyoruz. Kimileri on paralık korkmadan büyük yalanlar söylüyor. 2002 öncesinde bu ülkede çalışanların ve emeklilerin durumunun daha bol olduğunu söylüyorlar. Haddinden Fazla şişman bir domates dolması. Ben bu şehrin çocuğuyum, Mahmutpaşa’üstelik büyüdüm. 2002 yılı öncesinde etkin seçme 100 kişiden 53’ü vasıta dışı çalışıyordu. Tığ 20 senede arttırma 10 milyon istihdam oluşturduk. Vasıta dışını yüzde 50 azalttık. 6,5 milyon zor şu an 13, 5 milyon sevimli zahmetli maaşı alıyor. Kimse çıkıp ‘2002 öncesinde bol durumdaydık’ demesin” dedi.

“VİZYON FARKINI ORTAYA KOYMAMIZ LAZIM”Varank, UMAR Partisi Genel Başkanı Ulvi Babacan’ın geçmişteki sözlerine ilgili “Bakıyoruz yeniden politika yapanlar ve ekonomi bakanlığı yapanlar var. Bir Zamanlar Yüce Babacan sizleri toplayıp ne diyordu? ‘Bırakın kardeşim nesiç sektöründen çıkmanız geçişsiz, bu işler bundan sonra bitecek’ diyerek sizlerle derinti yapmıyor muydu? Amma biz bunlara kulak vermedik. Geçtiğimiz aylarda ne oldu? Bizim buraya nida ettiğimiz misafirlerin nezdinde Bakırköy Belediyesi zabıtalarıyla fuarı bastı. Bu zihniyetle ticaret yapılabilir mi? Ki ekonominin önünü açıyor? Önsezi farkını bizim ortaya koymamız lazım” diye konuştu.

“ILK HAVALİMANI YAPACAKSIN SONRALARI TAYYARE İNECEK”CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun evvelden Sabiha Gökçen Havalimanına ait sözlerini eleştiren Bakan Varank, “Ben bu toplantıya geç kaldım, kusur diliyorum. Ankara’dan uçağa bindim, Sabiha Gökçen Havalimanı’na indim, bizden önce 7 tayyare geçenek bekliyordu. Sabiha Gökçen Havalimanı yapılırken Sayın Kılıçdaroğlu hangi diyordu biliyor musunuz? ‘Uçak inmeyen yere havalimanı yapıyorlar’ diyordu. Elhak önceki havalimanını yapacaksın bilahare uçak inecek. Uçak inmeden havalimanı yapılmaz. Anlayış farkını anlamanız amacıyla söylüyorum. Bugün Sabiha Gökçen Hava Meydanı 40 milyon bulaşan ağırlamaya başladı. Bize hangi diyorlar? ‘Siz yatırımları taşa toprağa betona yaptınız’ diyorlar. Faydalı. Tığ yatırımları yıllardır ihmal edilen altyapılar üzere yaptık. Tığ Marmarayı, Avrasya Tünelini, Zor Melik Mevsuk Köprüsü’nü nesir ettik. Haydi Düşünelim bu üç yatırım kapansa İstanbul’birlikte yaşayabilir misiniz? Yaşayamazsınız. Tecim yapabilir misiniz? Yapamazsınız” dedi.

“100 BİN LİRADAN 125 BİN LİRAYA ÇIKARDIK”

Ölçülü Ölçekli İşletmeleri Ihya ve Sübvansiyon İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile gençlerin istihdama motivasyon edilmesi gerektiğini tamlayan Bakan Varank, “Şu ana büyüklüğünde 47 bin işletmeye 4 bilyon liraya andıran destek verdik. 63 bin zinde kardeşimizin istihdam edilmesini sağladık. Aldığımız haddinden fazla pir köylü dönüşler var. İstihdam edilen kişi başına sağladığımız bindi miktarını 100 bin liradan 125 bin liraya çıkardık. Taze ve avrat istihdamının önceliklendirildiği programa başvurular 10 Ekim’e büyüklüğünde devam edecek. Başvurusu onaylanan işletmelerimiz 28 Teşrinisani tarihine kadar KOSGEB’ten istihdam başına 125 bin lira ödemelerini kâm edecekler. Burada hele yoz ancak işletmeler bu destekten yararlanabilirler. 3 yıldır işi olmayan, darülfünun mezunu, çığır lisesi gençlerimizi istihdam ettiğinizde biz size 125 bin lira faizsiz güven veriyoruz. Yani biz size emeksiz servet vermiş oluyoruz istihdam oluşsun diyerek” şeklinde konuştu.Share: