Nazır Soylu Diyarbakır Lice’de! Bırkleyn Mağaraları’nda türkülere haremlik edip halay çekti

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Lice ilçesinde antika çağda yerleşme yeri olarak mergup Bırkleyn Mağaraları’nda AK Fırka Diyarbakır Cahillik Kollarının düzenlediği “Lice Cahillik Buluşması” programına katıldı. Aristokrat, burada yaptığı konuşmada, Bırkleyn Mağaraları ile 8 bin yıllık ayrımsız tarihten, Balaban İskender’in konakladığı ve kendi işaretini bıraktığı mağaralardan bahsettiklerini, bunların iri işve olduğunu söyledi.

Haddinden Fazla dinamik ve ensesi kalın tıpkı medeniyetin çocukları olduklarını kaydeden Soylu, ” Malazgirt’in hikayesi esasta bu Rum’nun ve coğrafyamızın içerisindedir. Malazgirt’in fethinin hikayesi ile Anadolu topraklarına girişin hikayesi bile hiç unutmayın kim tıpkısı temas ve el birliği hikayesidir. Kürt beyleriyle Türk beylerinin ve birçoğunun birbirini bu degaje tanıdıkları ve birbirleriyle beraber haddizatında küffara cebin gelişigüzel oldukları, bir değeri taşıdıkları, tıpkı anlayışı taşıdıkları, sözde iki kardeşin kucaklaşması kabil bize bu toprakları yurt yapmalarının belki üstelik genişlik kocaman nişanesidir ve nişangahıdır.” ifadelerini kullandı.

HALAY ÇEKİP TÜRKÜLERE EŞLİK ETTİ

Yapılacak çalışmalarla bölgenin bundan sonra elan çalışkan kullanılabilecek ayrımsız noktaya getirileceğini bildiren Soylu, Lice’nin ve Liceli gençlerin buna hazır olduğunu anlattı. Icra Vekili bir küşayiş halay calip vatandaşların arasına katıldı, söylenen türkülere haremlik etti. O anlar kameralara dahi yansıdı.

“PKK ÜLKENİN GELİŞMESİNİ ARGIN EDİYOR”

Terör örgütü PKK’ya çok laf söylediğini anlatım fail Aristokrat, “Çokça da bayram söylemeye devam ediyorum. Ama PKK, yıldırı örgütünün benim laflarımdan etkilendiği sunma yetişkin cümleler PKK yalnız ülkenin gelişmesi ve kalkınmasını değil, bire bir zamanda ayrımsız kültürel terörizmle, kültürünü dahi dermansiz etmeye çalışıyor. Duygularımızı, tarihimizi, aile ilişkilerimizi, ana-cet duygularımızı, yandaki ilişkilerimizi, örf adetlerimizi, geleneklerimizi, birbirimize olan muhabbetimizi, saygımızı, büyüklerin küçükleri davranışlarını, her birini perişan ediyor.” diye niteleyerek konuştu.

“ZENGİNLİKLERİMİZİ YİTİRMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Avrupa’nın büyüdüğünü, zenginleştiğini amma bir denk ödediğini anlatan Aristokrat, bedel adına ahlakını ve mukaddema üzerine titremeye çalıştıkları değerlerini kaybettiğini aktardı. Vekil Soylu, şöyle bitmeme etti: “Demincek ayrımsız sınavı yani bizim zenginliklerimizi yitirmeye çalışıyorlar. Onun için üstelik kimi kullanıyorlar. DEAŞ’ı kullanıyorlar, İslamiyet’i farklılaştırmak üzere. FETÖ’yü kullanıyorlar, İslamiyet’i başkalaştırmak üzere. PKK’yı kullanıyorlar, İslamiyet’i ve hep değerlerimizi asıl itibariyle güçleri yetse hepsini ortadan kaldırabilmek üzere. yüz yüze kaldığımız uzanım budur. Son 40 yıldır, 50 yıldır bu topraklar hiç türe etmediği ayrımsız parantezle karşı karşıya kaldı. Bellik diyorum. Çünkü tığ bunu kapatmaya çalışıyoruz. İnşallah sizler kapatacaksınız.”

Daha bilahare Nazır Aristokrat Bırkleyn Mağaraları’nı gezdi. Burada gazetecilerin sorusu üzerine Aristokrat, “Çokça detaylı yıllar terör örgütünün maalesef hakimiyetinde mağaralar namına eksik. Cenabıhak razı olsun asayiş güçlerimiz, milletimiz, sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, hükümetimiz devletimiz iradesiyle işte bütünü şimdi birer turizm destinasyonu tarihsel destinasyon olmaya aday. Önemli bire bir yer.” ifadelerini kullandı.

Vekil Soylu’ya, Bırkleyn Mağaraları gezisinde YANLIŞSIZ Tümen Diyarbakır milletvekilleri Mehdi Eker, Ebubekir Bal ve Oya Eronat, Diyarbakır Valisi Ali İhsan Akarsu, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, SELIM Parti MKYK üyesi Abdurrahman Aldanmaz, Umumi Merkez Eş Kolları MKYK üyesi Suna Kepolu Ataman, DÜRÜST Öğür İl Başkanı Muhammet Kutsi Aydın, Bitirmiş Nahiye Komutanı Ferik Recep Yalçınkaya ve AFAD İl Müdürü İlami Anlamak de zevcelik etti.Share: