Nazır Kirişci, yöresel ürünler ahzüita yeri ana atma töreninde konuştu

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, e-Mehabet Kapısı’ndan muvasala imkanı sağlanan Ekinci Araç Sistemi’nden (ÇKS) güzeşte itibarıyla 517 bin vesika alındığını bildirdi.

Kirişci, İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü’nde planlı Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) kapsamında yöresel nişane muamele yeri ana atma ve üreticilere makine takım dağıtım töreninde, Adana’nın birlikte içinde saha aldığı Mersin Ağacı, Osmaniye, Bartın, Kastamonu, Sinop, Kahramanmaraş ve Çankırı’dahi Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi’nin yürütüldüğünü söyledi.

Yaklaşık 25 milyon teklik tutarında armağan şeklinde da nitelendirilebilecek desteklerinin bahis konusu olduğunu belirten Kirişci, üreticiler amacıyla cihaz ve ekipmanın önemine değindi.

Dağıtılan ekipman sayesinde üreticilerin elan bereketli, canlı, henüz birkaç enerji harcayarak istihsal yapacaklarına inandığını anlatan Kirişci, şöyle bitmeme etti:

“Burada çadırlar dağıtılacak, bu bizim göçerlerimizle ilişik. Tığ onlara hangi kadar bindi versek azdır. Hepimizin kentte eğlence sürdüğü tıpkı zamanda onlar o hayvanlarıyla hemhal olup rapor yerindeyse kır dolaşanlardır. 45 metrekareden oluşan bu dağıtacağımız çadırlar 510 watt gücünde gündüz enerjisi sistemi ve buzdolabını de içine alacak şekilde tabir yerindeyse kentteki konforun muadili olmasa da biberli başında o yaylada kendilerini abat ettirecekleri bir yassı sağlanmış olacaktır. Bütün 197 olan bu çadırın inşallah dağıtımı gerçekleştirilecek. İlçelerimize bakarak bile bu mefsuh olacak. Bu projenin de maliyetinin 10 milyon liralık olduğunu belirtmek isterim.”

Tufanbeyli ilçesinde gerçekleştirilecekleri 13 milyon liralık yatırımdan üstelik bahseden Kirişci, bundan 800’ü kadın 1500 kişinin yararlanacağını, tesisin kayran tesliminin yapıldığını ve 450 dönüş bilahare tamamlanacağını rapor etti.

Kirişci, Türkiye’nin zirai ihracat rakamlarına değinerek, “İhracatımızı 2021’dahi 25 milyar dolara, deminden dahi 30 bilyon dolarlara eriştirdik. 2023 hedefimiz bile Cenabıhak cevaz verirse 35-36 milyar dolar olsun heves ediyoruz.” dedi.

“517 bin Rençper Anahtar Sistemi belgesi münfail”

Vekil Kirişci, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) eliyle 6,2 milyon ton rüşvet ve buğday alındığı, 2022’deki zirai destek ödemelerinin de 40 milyar liraya yaklaştığını söyledi.

Üreticilere 2023’ün önceki 3 ayında ödenmesi planlanan mazot ve basma desteklerinin öne çekildiğini hatırlatan Kirişci, Ekincilik Bankası eliyle üreticilere verilen kredinin dahi 100 bin liradan 200 bin liraya çıkarıldığını anımsattı.

Icra Vekili Kirişci, Dikici Vasıta Sistemi’ne (ÇKS) e-Azamet Kapısı’ndan muvasala imkanı sağlanmasına değinerek, “Esbak bakımından e-Oran üzerinden 517 bin Rençper Taşıt Sistemi belgesi münfail. İl ve kaza müdürlüklerine gitme zahmeti ve çevreye egzoz emisyonla verilen zararı bire bir kenara bırakırsak minimal 100 liralık tıpkı harcamayı 517 bin ÇKS belgesiyle çarptığımızda, çiftçini cebinde küsurat 52 milyon lira mülk var.” diye niteleyerek konuştu.

Çiftçilerin işlemlerini kolaylaştırmak üzere “Ekincilik Cepte” uygulamasının geliştirileceğini rapor eden Kirişci, uygulamanın tanıtımının yıl böylece veya 2023’ün başında yapılacağını aktardı.

Kirişci, gençlerden çokça öz beklediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bizim yaşımızdaki insanlardan inovatif karın çıkmaz amma gençleri ‘TEKNOFEST Kuşağı’ adına biliyoruz. Ancak kadın koca fark etmez tarıma da ilgileri olsun istiyoruz. Bizim ülke yerine ortanca yaşımız 33,1. Tığ dahi yaşlansak bile Avrupa’nın bibi sunu zihayat nüfusuna topluluk ülkesiyiz. Bu gençlerin, tarıma ve ormana ilgisini gidermek hesabına Tarım Orman Gençlik Konseyi kurduk. Bunun şu anda bütün çalışmaları evet durumda. İnşallah uzaklık kazandığında üstelik antrparantez tanıtımını yapacağız. Konseyin adı Tarım Orman Toyluk Konseyi çünkü inovatif düşünen ve bu sektöre erke katacak olan gençlerdir.”

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’nün bu yılki temasını ” Türkiye Yüzyılı’na Nefes” olarak belirlediklerini anımsatarak, vatandaşları fidan ağaç etkinliklerine davet etti.

Konuşmanın ardından ekipmanlar ile zirai ilaçlar üreticilere dağıtıldı.

Tufanbeyli’birlikte asıl atma töreni

Nazır Kirişci, buradaki törenin arkası sıra Tufanbeyli ilçesine helikopterle gitti.

Kirişci, burada IFAD kapsamında Nezaret eliyle düzenlenen Rustik Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi (KDAKP) finansmanıyla yapılacak Yöresel Ürünler Alım Satım Yeri’nin temel atma törenine katıldı.

Nazır Kirişci, törende, Tufanbeyli’yle ilişkin geçmişten bugüne fazlalık ayrımcılık boşaltmak istediklerini tabir etti.

Tufanbeyli’ye elan önceki ayrımsız belediye başkanlığı seçiminde yağız marifetiyle başvurmak isterken çığ nedeniyle yolun sınırlanmış olmasına karşın gittiklerini anlatan Kirişci, “Tabii tığ temerrüt ettik, devam ettik. Geldik çığın yanına. Doğrusu yolu kapatmış. Yapacak aynı öz bulunmayan. Bitirmiş oradan bize sesleniyor ‘Aman efendim buradan lütfen ayrılın, uzaklaşın çünkü yıpranmamış bire bir çığ gelebilir’ diyerek. Öteki taraftan başkan adayımız bizi telefonla arıyor, ‘Sayın Vekilim, kesinkes gelin buraya’ diyor. Gelelim birlikte arasında yetişkin benzeri çığ var, yolu kapatmış. Neyse biz sek sek sekerek çığın üstünden atladık ve bu tarafa katılmak amacıyla arkadaşlarımızla buluştuk.” dedi.

Kirişci, Tufanbeyli’nin düzenlenen projenin yerine akıllıca dezavantajlı bir kaza olduğunu, bu nedenle gezilerine Tufanbeyli’den başladığını belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Elbette gerçekten gelip gezmek lazım. Biz siyasetin bu manada genetiğini değiştirdik. Bu kalıtım bilimi değişim, bol yönde tıpkısı değişim. Yani ‘genetiğiyle oynadık’ derken keder benzeri değişim değil, gani yönde tıpkı değişim oldu. Ben Tufanbeyli’ye deli dolu siyasette olduğum dönemde birçok posta geldiğimi hatırlamıyorum. Herhangi Bir defasında birlikte adamakıllı programlar icra ettik. Vatandaşlarımızın mutluluğunu, memnuniyetini gördük. İnşallah bu iş yeri, burada yapılacak olan bu çalışmayla Tufanbeyli’miz kendi alanında daha yukarılara taşınacak.”

Konuşmaların arkası sıra Kirişci ve katılımcılar butona basarak Dernekevi Ürünler Iş Yeri’nin temelini attı.

Törende, Icra Vekili Kirişci’ye yörede yetiştirilen fasulye ve nohutlardan dürü edildi.

Vali Süleyman Elban, YANLIŞSIZ Fırka Adana Mebus Abdullah Akıllıca, Tufanbeyli Kaymakamı Abdulhamit Saraka, Belediye Başkanı Remzi Ergü ile davetliler dahi törene katıldı.

Share: