Nazır Kirişci, Kahramanmaraş’ta biber hasadına katıldı Açıklaması

Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Vekillik adına şehir tarımına önem verdiklerini belirterek, “Burada lüzum açıkta üretim gerekse antika altı serada istihsal teşviklerimiz beyninde olacak ve bu konuda sübvansiyonlu krediler, üreticilerimize değme çeşit destekler sonuna büyüklüğünde temin edilecektir.” dedi.

Vekil Kirişci, Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesinde biber hasadına katıldı. Biber hasadı de yapan Kirişci, işçilerle ahbapça etti.

Üreticilerin bildirme bahtiyar günlerinin hasat dönemi olduğunu dile getiren Kirişci, illerin gerekseme duyulan gıda maddelerini çoğaltma üzerine bire bir emir ortaya koyması gerektiğini belirtti.

Kirişci, ürünlerin tazeliğinin kaybolmaması, lojistik maliyetlerinin azaltılması, üretim yapılması ve ürünlerin katettiği yolu kısaltıp egzoz emisyonunu azaltmanın eke olduğunu aktararak şöyle bitmeme etti:

“Kent tarımına Bakanlık adına ehemmiyet veriyoruz ve bu konuda inşallah kampanya başlatıyoruz. Burada lüzum açıkta istihsal gerekse ajur altı serada istihsal teşviklerimiz ortada olacak ve bu konuda sübvansiyonlu krediler, üreticilerimize rastgele nev destekler sonuna kadar realizasyon edilecektir. Buradaki duyarlık gösterdiğimiz, önceliğimiz konu, şayet jeotermal varsa bu bizim amacıyla ilk tam düz takanak. Çünkü jeotermalle tığ yılın az daha 11 ayı üretim yapabilme imkanımız olacaktır. Biz bunun ilkini İzmir Dikili’üstelik temelini attık orada tıpkı sera OSB düz yazı ediyoruz. Henüz sonraları Nevşehir Kozaklı için gerekli belgeleri, olurları verdik, imzaladık ve geçtiğimiz günlerde Ağrı Diyadin’bile eksi 35 dereceyi gören aynı yerde jeotermalle ısıtılan seraların temel atma törenine katıldık. İnşallah cemi Türkiye genelinde olduğu kadar Kahramanmaraşımız’bile dahi hele jeotermal olan bölgeler karışma koyulmak için çarliston marka şeş yetiştiriciliğini, serada üretimi destekliyor olacağız.”

“Hassasiyetimizi sürdürüyoruz”

Vekil Kirişci, çocukluk yıllarındaki biber kurutma yönteminin geride kaldığını, olabildiğince hıfzıssıhha kurallarına ilgi edilmesi gerektiğini anlatarak şunları kaydetti:

“Banko biz azık güvenilirliği hesabına bu konulardaki hassasiyetimizi sürdürüyoruz. Tarım üretiyor amma gıdaya dönüştürülürken ara sıra sanayi var. Biberle ilgilendiren sanayide tıpkısı süreduran kapasite olduğunu biliyorum bu konularda da ya bizim üretimi artırıyor olmamız geçişsiz veya bu alanda neşelilik gösterenleri, istihsal yapanları değiştiriyor ve dönüştürüyor olmamız geçişsiz. Böyle tıpkısı riskin olduğunu dahi izhar etmek istiyorum. Memleketimiz özlük adıyla anılan bu evire çevire biberle ait bile inşallah biberin her türlüsünü yetiştiren bire bir memleket namına anılacak.”

Vekil Kirişci henüz sonraları Kahramanmaraş Tecim Borsasını görüşme etti.Share: