Nazır Kirişci: Cahillik bizim rastgele şeyimiz

TARIM ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Almanya ve Yunanistan’daki Türk gençlerini Türkiye’deki akranları ile benzeri araya getirmeyi hedefleyen ‘Ekin Kuşağı’ programında yaptığı konuşmada, “Deneyimsizlik bizim geleceğimiz. Deneyimsizlik bizim değme şeyimiz” dedi.

?Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Küçük Asya Mektebi Derneği’nin düzenlendiği, Almanya ve Yunanistan’daki Türk gençlerini Türkiye’deki akranları ile tıpkı araya getirmeyi hedefleyen ‘Ekin Kuşağı’ programına katıldı. Milli Kitabevi toplantı salonunda gerçekleşen programa, Nazır Kirişci’nin beraberinde Kırgız Cumhuriyeti Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev, Firez ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Umumi Müdürü Ali Odabaş, Kültür ve Turizm Bakan Danışmanı Hakan Tanrıöver ve Rum Mektebi Icra Oturmuş Başkanı Prof. Dr. Sami Aktif katıldı. Programda, Almanya ve Yunanistan’dan gelen öğrencilerin yanı sıra, Cıvıl Cıvıl, Sinop ve Van’dan gelen sarıklı ve öğrenciler birlikte meydan aldı.

Bakan Birim Kirişci, mahdut dışından vatanlarına gelerek, programda tike işleyen gençlerle kıvanma ettiğini belirterek, “Bilgisizlik apayrı aynı öz. Toyluk bizim geleceğimiz. Gençlik bizim her şeyimiz. Ara Sıra yer düzlük bu gençliği ihmal ettiğimiz, unuttuğumuz zevalsiz olsa da geleceğimiz gençlerdedir. Acep bugünkü yöneticiler rahmetlik Aytmatov’un külliyatını okudular mı? Aydın olsalardı acaba ‘Bugünkü davranışlarını sergilemede ısrarcı olurlar mıydı’ sorusu bence berenarı heybetli. Esasen tarihten ibret alınsa gündüz tekerrür şayan mi? Hepimizin sıklıkla kullandığı bu ifadeyi bugün hep acun konuşuyor. Rahmetli Bozkır’ın Bilgesi’nin (Cengiz Aytmatov) yıllar önceki dile getirdiği; eş, karı, ekincilik, besin, uğraş kavramları zaman hala gözde yapıyor ve bizim gündemimizi meşgul ediyorsa burada bire bir şaibe var. Bunun tekrar etmemesi gerekirdi. Yeniden etmemesinin genişlik oylumlu yolu da sizin üzere gençlerin idare kademelerine alelacele kazandırılmanızdır” ifadelerini kullandı. ‘FETÖ, GENÇLERİMİZİ ÇOKÇA BITIK KULLANDI’150 değişik ülkeden Türkiye’ye eğitim üzere gelen 250 bin öğrencinin ihmal edilemeyeceğini vurgulayan Vekil Kirişci, “FETÖ maatteessüf, uzunca tıpkısı süre ülkenin bu gençlerini icap içeride gerekse dışarıda, çokça ekli kullandı. Sütün kaymağı denilebilecek bu gençlere kancayı attı ve onlar özlük ülkelerine, zat ideallerine değil, hangi idiği belgisiz benzeri meczubun peşine takıldılar. Birilerinin adeta kulu ve kölesi oldular. Tığ yalnız Allah’a kulluk şayan ve onun Resulü’nün önünde ilerlemeyi kendine umde edinmiş tıpkısı milletiz. Nedeniyle bu 250 bin öğrenciyi bile tığ boşlama etmeyelim” dedi.

Bakan Kirişci’nin konuşmasının ardından Sefirikebir Ömüraliyev, Prof. Dr. Sami Hayatiyetli’ye onurluk arz etti. Aktif ise Ömüraliyev’e Rum Mektebi öğrencilerinin panellerde yaptığı konuşmalardan oluşan betik bergüzar etti. Sonrasında protokol üyeleri, panele hatip kendisine katılan öğrencilere paydaşlık plaketi sunma etti. Program, şişman anı fotoğrafı çekilmesi ile sonuç buldu.

Share: